23 preduzeća i dalje ostaju javna: Šta znači u praksi to što je Vlada povukla novi predlog zakona?
"Taj zakon je prošao vladu, uputili smo ga u Skupštinu, ali se pojavilo mnogo dezinformacija o tom zakonu, tako da ćemo u četvrtak usvojiti odluku da nam Skupština vrati predlog i ponovo ćemo organizovati javne konsultacije - rekla je ona.
Šta to u praksi znači?
Podsetimo, predlog zakona o upravljanju preduzećima u državnom vlasništvu trebalo je da se odnosi na prenošenje imovine sa postojeća 23 javna preduzeća. Ideja je bila da se promeni pravna forma, a u vlasništvo budućih AD ili DOO društava kapitala, odlučivao bi, kako je to predviđao novi predlog Vlada Srbije.
Ta 23 javna preduzeća u narednom periodu trebalo je da promene pravnu formu u akcionarsko društvo ili društvo sa ograničenom odgovornošću.
Novim zakonom propisvalo bi se i šta bi bilo sa imovinom koju koriste ova javna preduzeća koja postaju društva kapitala – AD ili DOO.
Vlada, na predlog Ministarstva privrede, odlučivala bi, da je ostao novi predlog, o nepokretnoj imovini na kojoj sadašnja javna preduzeća imaju pravo korišćenja.
Reč je o ovim preduzećima:
JUGOIMPORT – SDPR
JP „MREŽA-MOST“
JAVNO PREDUZEĆE BORJAK VRNJAČKA BANJA
JP EMISIONA TEHNIKA I VEZE
JP NUKLEARNI OBJEKTI SRBIJE, VINČA
ZAVOD ZA UDŽBENIKE
SKIJALIŠTA SRBIJE
PUTEVI SRBIJE
SRBIJAGAS
JP ZA PODZEMNU EKSPLOATACIJU UGLJA RESAVICA
JAVNO VODOPRIVREDNO PREDUZEĆE SRBIJAVODE
JP NACIONALNI PARK ŠAR PLANINA, ŠTRPCE
JAVNO STAMBENO PREDUZEĆE PRIŠTINA
JP NACIONALNI PARK FRUŠKA GORA
JP SKLONIŠTA BEOGRAD
SRBIJAŠUME
POŠTA SRBIJE
SLUŽBENI GLASNIK
JP ZA RAZVOJ PLANINSKOG TURIZMA STARA PLANINA
JP NACIONALNI PARK TARA
JP NACIONALNI PARK ĐERDAP
JP NACIONALNI PARK KOPAONIK
JAVNO KOMUNALNO PREDUZEĆE USLUGA PRIBOJ
Era stanja v. d. u Srbiji treba da se završi: Koliko imamo vršilaca dužnosti u preduzećima?
Prema poslednjih podacima, čak 22 javnih preduzeća odnosno njihovi direktori su u v.d. stanju (vršilac dužnosti).
Anomalija se odnosi na to da se na čelu nalaze funkcioneri koji obavljaju dužnosti, a ne direktori koji su, u skladu sa Zakonom, izabrani na javnom konkursu. Zakonom o javnim preduzećima iz 2012. godine određeno je da javnim preduzećima u vlasništvu države treba da rukovode direktori izabrani na javnim konkursima. Na to je Srbija više puta upozoravana i od strane Evropske komisije, i od strane MMF-a.
Nije nezakonito imati v.d. status direktora javnog preduzeća, ali je protiv zakona praksa u Srbiji koja govori o tome da je taj v.d. status dugogodišnji. Po zakonu, v.d. status može da traje samo 12 meseci, a svedoci smo da ti statusi produžavani više puta. Na to su čak reagovali i sami predstavnici vlade. Opširnije u našem posebnom tekstu.
(V.B.)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Hoky
Znači idu na doboš...
Podelite komentar
Marija
Sta je sa Eps i Telekom nema ih na spisku ?
Podelite komentar