• 3

Vreme čitanja: oko 2 min.

Ukrajina razmatra novu rutu za žito: Ideja je da prolazi kroz teritorijalne vode Bugarske i Rumunije

Vreme čitanja: oko 2 min.

Oove zemlje će razmotriti i mogućnost da pojedinačno traže od EU da zabrani određene proizvode

  • 3
ukrajina žito Foto: shutterstock.com

Nova ruta za transport ukrajinskih poljoprivrednih proizvoda, nakon povlačenja Moskve iz Crnomorske inicijative, mogla bi da prolazi kroz teritorijalne vode Bugarske i Rumunije, izjavio je ukrajinski ambasador u Turskoj Vasilij Bodnar.

Sporazum o žitu je obustavljen u ponedeljak kada je Ruska Federacija obavestila Tursku, Ukrajinu i UN o svom prigovoru na njegovo produženje. Ruski predsednik Vladimir Putin ranije je primetio da uslovi sporazuma sa Rusijom nisu ispoštovani, uprkos naporima UN, jer zapadne zemlje neće ispuniti svoja obećanja.

- Stav Turske u ovoj situaciji, odnosno spremnost da dalje pregovara sa Ruskom Federacijom, je deo politike zemlje u cilju zadovoljenja svojih interesa. Turska nastoji da nastavi posredničke usluge, jer je kao posrednik 'sporazuma o žitu' pokušavala da pronađe 'zlatnu sredinu' i minimizira rizike - rekao je novinarima Bodnar, prenosi Interfaks-Ukrajina.

Prema njegovim rečima, Rusija možda neće pribeći izvršenju svih pretnji o kojima je govorila,ali da one ostaju i da to utiče na rad brodarskih kompanija, osiguranje itd. "Budimo iskreni. Rusija je, nakon povlačenja iz sporazuma, izjavila da ne garantuje bezbednost. A to znači da će granatirati luke, infrastrukturu i, moguće, brodove. To je rizik", rekao je ukrajinski ambasador.

Bodnar je podsetio da je Ukrajina formirala fond za osiguranje ovih rizika, ali da postoje određeni uslovi.

- Imamo mogućnost da privučemo brodove i kompanije. Sa naše tačke gledišta, to se može realizovati i bez korišćenja ove trase, koja je već dogovorena, nego kroz teritorijalne vode Rumunije i Bugarske. To je takođe moguća opcija za minimiziranje rizika - objasnio je ukrajinski ministar.

Istovremeno, Bodnar je istakao potrebu za odgovornošću međunarodne zajednice, kako bi, s jedne strane, pomogla Ukrajini da sprovede takav scenario, a sa druge strane, izvršila pritisak na Rusiju da spreči svoje moguće napade.

Traže zabranu uvoza ukrajinskog žita

Pet zemalja EU iz srednje Evrope će danas zajednički tražiti od Brisela da produži zabranu uvoza ukrajinskog žita i posle 15. septembra, saopštio je mađarski ministar poljoprivrede Ištvan Nađ.

On je precizirao da će Poljska, Rumunija, Bugarska, Mađarska i Slovačka tražiti da se produži zabrana uvoza ukrajinske pšenice, kukuruza, uljane repice i semena suncokreta, da bi se izbegli poremećaji na tržištu, prenosi Rojters.

Mađarski ministar je naveo da će ove zemlje razmotriti i mogućnost da pojedinačno traže od EU da zabrani određene proizvode. EU je 2. maja dozvolila da Bugarska, Mađarska, Poljska, Rumunija i Slovačka zabrane prodaju ukrajinske pšenice, kukuruza, uljane repice i suncokreta na domaćem tržištu, da bi zaštitile svoju poljoprivrednu proizvodnju, prenela je ranije britanska agencija. Ova zabrana je početkom juna produžena do 15. septembra.

(Telegraf Biznis)

Video: Prinosi pšenice i ječma slabiji nego lane, ali imaćemo dovoljno žita

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Realno

    19. jul 2023 | 13:18

    Davno je to trebalo prevoziti teritorijalnim vodama Bugarske i Rumunije a ne moljakati agresora .Takođe bi i Nordijske zemlje trebale foneti odluku da ne garantuju prolaz Ruskih brodova blizu njihove teritorije

  • Мане

    20. jul 2023 | 07:51

    Толико лажи и лицемерја. Како видимо из текста нема ни једне земље из Африке,ни једне земље где прети глад. Углавном се ради о земљама које су учеснице у рату против Русије тако да треба то све потопити и уништити

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>