Vesić iz Pekinga: "Važan sporazum za pomorce, brodovi će prolaziti slobodno"
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Goran Vesić, potpisao je danas u Pekingu bilateralni sporazum sa Ministarstvom saobraćaja Narodne Republike Kine o međusobnom priznavanju ovlašćenja pomoraca dve zemlje.
- To znači da će naši pomorci moći u potpunosti slobodno sa našim diplomama i našim ovlašćenjima da rade na teritoriji Narodne Republike Kine, odnosno na brodovima koji plove pod zastavom Kine, što se naravno odnosi i na kineske pomorce koji mogu da rade i na našim brodovima. Na taj način smo olakšali mogućnost onima koji su pomorci da na jednostavan način imaju veću mogućnost zapošljavanja - rekao je Vesić, nakon sastanka sa kineskim kolegom.
Dodao je da je to samo jedan u nizu sporazuma koji se potpisuje između Kine i Srbije.
- Trudimo se da u skladu sa politkom Srbije potpuno omogućimo slobodu kretanja ljudi, robe i kapitala, da ljudi sa našim diplomama mogu slobodno da rade u čitavom svetu. Takođe, trudimo se da dobijemo što više dozvola i za drumske prevoznike.
Vesić je zahvalio u ime Vlade Srbije Vladi Kine na podršci koju daju narodu Srbije u borbi za opstanak Kosova i Metohije u okviru Republike Srbije.
- Narodna Repubilika Kina poštujući naš, srpski teritorijalni integritet, a teritorijalni integritet Srbije je na stanovištu poštovanja međunarodnog prava - rekao je on i dodao da je razgovarao sa kineskim kolegom i o njihovom kompanijama koje rade u Srbiji, koje su posebno prisutne u sektoru infrastrukture.
- Razgovarali smo posebno o projektima koji su u toku i zahvalio sam na tome što kompanije iz Kine daju veliki doprinos, tako da kroz razvoj infrastrukture i saobraćaja mi obezbedimo ubrazani razvoj naše zemlje i ekonomije. Tako da je ovo bio jedan razgovor sa prijateljima.
Ministar je dodao da je dogovorena i jedna važnu stvar za Ministrstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture.
- U okviru ministrstva imamo saradnju sa univerzitetima u Srbiju. Mi smo ministarstvo koje ima praksu za studente i omogućava da pojedini studenti dobiju stipendije u našim preduzećima. Dogovor je da kineske kompanije koje rade u Srbiji obezbede za studente iz Srbije, preko Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture mogućnost da provode stručnu praksu na projektia koji se rade u Kini, a to su projekti izgradnje brzih pruga, brana, auto-puteva.
(Telegraf Biznis)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bojan
To znači da će devet kineza raditi na nasem brodu(mislim pod našom zastavom) pošto Srbija nema svoje brodove a jedan srbin će da radi na kineskom brodu i to verovatno kao prevodilac.
Podelite komentar