• 1

Vreme čitanja: oko 2 min.

Kako će se kretati stopa inflacije naredne godine u Srbiji?

Vreme čitanja: oko 2 min.

Inflacija je trenutno na 10,2 odsto

  • 1
skok cena inflacija hrana i piće Foto-kolaž: Shutterstock, Pixabay

Projekcija je da će inflacija sledeće godine u proseku iznositi 4,9 odsto u odnosu na ovogodišnji prosek, čime se primičemo onome što smo imali pre početka inflacije, izjavio je danas direktor Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević.

- Znamo da je inflacija inicirana međunarodnim okruženjem, odnosno tamo je počela krajem 2021. godine, a onda se unekoliko rasplamsala početkom 2022. sa početkom rata u Ukrajini, kidanjem lanaca snabdevanja i slično. Pored međunarodnog okruženja postoji još jedan uzročnik, koji je pogurao tražnju, a to je novac iz fiskalne sfere kojim je država pomagala privredu i stanovništvo - rekao je Kovačević.

Dodao je da je tako nešto bilo neophodno i da fiskalna politika donosi mere zaštite, a monetarna to amortizuje restriktivnim merama, među kojima su osnovna referentna kamatna stopa, zatim gornja i donja granica za depozite, te obavezna rezerva banaka na kredite.

Pritom, istakao je Kovačević, ova sterilizacija novčane mase na plate i penzije ne može da deluje odmah. Prema njegovim rečima, inflaciju vuku energenti i hrana, ali kada se gleda kretanje inflacije od proletos, vidi se da je kod hrane međugodišnja inflacija u aprilu i maju iznosila 24 odsto, a sada je 14 procenata, dok je ukupna inflacija 10,2 odsto i blizu je silaska na jednocifreni nivo.

Kada je reč o dugovima zemlje, istakao je da nije bitno samo koliki je dug u apsolutnom iznosu, nego koliko je njegovo učešće u bruto domaćem proizvodu (BDP) i kolika je stopa servisiranja duga.

- Svi već znamo da je je učešće javnog duga u BDP-u, oko 51- 52 odsto što je dobro, a što se tiče stope servisiranja duga, ona zapravo pokazuje kolika je otplata glavnice i kamate u toku godine u odnosu na izvoz roba i usluga. Ta stopa ove godine iznosi 12,3 odsto, dok je granica rizičnosti, odnosno stvaranja problema održivosti ili najavljivanja krize duga, oko 27 do 28 odsto - rekao je Kovačević.

(Telegraf Biznis)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>