Vesić o rudnicima: "Kod nas imate kampanju u kojoj ne smemo da koristimo blago koje imamo"
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić izjavio je danas da Srbija, kao i brojne druge zemlje, može da živi od rudnika i blaga koje ima u zemlji, kao što je i živela još od srednjeg veka.
Nažalost, različiti "ekološki talibani“, okupljeni oko različitih nevladinih organizacija i pojedinih političkih stranaka, od zaštite životne sredine, koja je neupitna, prave politiku ugrožavajući razvoj zemlje, istakao je ministar.
- Naravno da treba voditi računa o zaštiti životne sredine, naravno da je to važno, ali ne treba od toga praviti politiku zbog koje ne smete da razvijete svoju zemlju i da obezbeđujete radna mesta - rekao je Vesić u gostovanju na televiziji.
Primetio je da se u Srbiji vodi kampanja protiv otvaranja rudnika.
- Da li možete da verujete da imate ljude koji smatraju da je otvaranje rudnika kriminal i krivično delo? - upitao je ministar.
Istakao je da Srbija živi od rudnika još od srednjeg veka, podsećajući da su Nemanjići dovodili Sase da u tadašnjoj Srbiji otvaraju rudnike.
- I ne samo Srbija, mnoge zemlje žive od rudnika, ali kod nas imate kampanju, u kojoj kažu da ne smemo da koristimo blago koje imamo u Srbiji, jer su neki ’zeleni talibani’, odnosno pojedini politički i ekološki funkcioneri, odlučili da to nije dobro, zato što oni na tome vode politiku. A ljudi neka žive kako žive, ne treba da imaju bolje plate, ne treba zemlja da se razvija... Jer, je taj ekološki talibanski pokret odlučio da Srbija ne sme da ima rudnike zato što oni žele da naša zemlja ne bude bogata - naveo je Vesić.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je pre dva dana da je u okviru Svetskog ekonomskog foruma u Davosu imao težak razgovor sa predstavnicima kompanije "Rio Tinto“, te da se u tom slučaju zemlja suočava sa pitanjem da li će ta kompanija podneti tužbu, ali i da li ćemo prihvatiti celokupnu agendu rasta, budući da bi, između ostalog, ukoliko bi taj projekat ipak zaživeo, najniža neto plata na zapadu Srbije bila 1.000 evra.
Posle tih njegovih reči, pojedini poslanici i ekološki aktivisti poručili su da otvaranja rudnika litijuma u Jadru kod Loznice neće biti i da će ponovo organizovati proteste kako bi sprečili realizaciju tog projekta.
(Telegraf Biznis)
Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Слађана Точиловац Шаљић
Развој земље не сме да се стопира. Онако како је председник и поручио из Давоса, уколико пројекат експлоатације литијума може да буде испоручен без загађења воде, земљишта и ваздуха, мислећи на опасне количине штетних супстанци, не на стандардне које не узрокују екоцид, Рио Тинто је слободан да гради рудник на Јадру. И то нико не може да оспори. Јер је легитимно право Републике Србије да користи своје ресурсе и улаже у даљи развој како рударства, тако и нових технологија и читавог ланца индустрија. У који су укључене и ауто и паметних уређаја и соларних панела итд. Дакле, неопходно је само поштовање највиших европских и светских стандарда у смислу заштите природног окружења и животне средине. Првенствено због локалне заједнице, пољопривредних произвођача, али и очувања културног и историјског наслеђа на локалитетима у блиском окружењу будућег рудника.
Podelite komentar
Miki
Nema tih para za koje treba da unistimo reke i zemlju!Praviti takav rudnik u najplodniju zemlju i ciste reke bio bi unistenje zemlje!
Podelite komentar