Prvi dan februara donosi važne izmene u Švajcarskoj: Menjaju se pravila, jedno se tiče i ulaska u zemlju
Švajcarci spremaju nova pravila koja će se primenjivati od februara, a odnose se između ostalog na zakone o hrani, boravku u zemlji, ali i davanju podataka. Neke izmene donose olakšice, recimo poljoprivrednicima, dok s druge strane "otežavaju" boravak stranaca u Švajcarskoj. Donosimo vam osam detaljnih promena.
Jedna od izmena, tiče se ukrajinskih državljana u Švajcarskoj. Oni će od 24. februara morati da imaju svoju S ličnu kartu kada voze automobil ili motor u zemlji. Najkasnije dve godine nakon ulaska u zemlju, Ukrajinci moraju da zamene ukrajinsku vozačku dozvolu za švajcarsku kopiju, a takođe moraju da obave proveru.
Bezbedniji avio-saobraćaj
Od sutra, avijacija u Švajcarskoj bi trebalo da postane bezbednija. Naime, zemlja usvaja zakon EU koji sadrži nove tehničke propise i namenjen je poboljšanju protoka informacija. Ovo posebno važi ako avio-kompaniji više nije dozvoljeno da poleti u EU.
Neka nova pravila o vazduhoplovstvu stupila su na snagu u julu prošle godine, uključujući minimalni pritisak u gumama za velike avione i novi sistem upravljanja bezbednošću informacija za zaštitu od sajber rizika.
Digitalizacija šengenskih viza
Od 1. februara 2024. pored papirne šengenske vize, kojom stranci iz zemalja koje nisu članice EU mogu da putuju u Švajcarsku, biće moguća i digitalna viza u obliku barkoda. Savezno veće prilagođava uredbu u tu svrhu.
U budućnosti, zahtevi za šengenske vize podnosiće se digitalno na evropskoj platformi. U tom cilju, Švajcarska mora da prilagodi svoj nacionalni zakon i pokrenula je konsultacije u tom cilju. Povezivanje se očekuje ne pre 2028. godine prenosi Blick.
"Digitalizacija viznog procesa ne utiče samo na vize za kratkoročni boravak u šengenskom prostoru, za koje se aplicira preko platforme EU, već i na nacionalne vize", stoji dalje. Nacionalnim vizama nazivaju se one vize koje se odnose na boravak duži od 90 dana.
Inače, Srbi ne moraju da poseduju vizu za boravak do 90 dana u periodu od šest meseci.
Poljoprivrednici rasterećeniji
Poljoprivrednici će osetiti blage olakšice od sutra, pa će mleko ubuduće moći duže da skladište na farmi.
Ranije je kravlje mleko od farme do pogona za preradu moralo da se transportuje u roku od 48 sati. Sada postoje dva kalendarska dana. Kravlje mleko od ponedeljka ujutru ubuduće mora biti prerađeno do srede uveče, a ne više najkasnije do srede ujutru.
Kako prenosi "Bauerncajtung", biće ukinut i maksimalni rok skladištenja za ovčije i kozje mleko. Ovo je namenjeno promovisanju manjih mlekara. Za njih se zbog manjih količina proizvodnje, dužih udaljenosti i neredovnog sakupljanja teško može pridržavati maksimalnog roka skladištenja od 48 sati.
Pekari će imati više posla
Od sutra, pekare, restorani i trgovci će morati pisanim putem da naznače poreklo robe kada prodaju kroasane i druge pekarske proizvode na otvorenom. Do sada je pekaru bilo dovoljno da usmeno imenuje zemlju porekla.
Novi propisi za ubijanje na farmama i pašnjacima
Do sada je uginula životinja morala da se preveze u klanicu u roku od 45 minuta. Od sutra, ovaj period će biti produžen na 90 minuta.
Maksimalni nivoi hemikalija u određenim namirnicama
Večne hemikalije, koje se jako teško razgrađuju, više neće smeti da prekoračuju određene maksimalne vrednosti za jaja, meso, određene vrste ribe, ljuskare i dagnje.
Zatvara se praznina u krivičnoj odgovornosti
Savezno veće zatvara pravnu rupu na finansijskom tržištu: Svako ko u prospektu ponude ili u prethodnom oglašavanju ponude za javnu kupovinu na berzi da lažne ili nepotpune informacije biće ponovo kažnjen.
Ako namerno daju neistinite ili nepotpune informacije u prospektu ili u prethodnoj registraciji, rizikuju kaznu od pola miliona franaka. U slučaju nemara, kazna je 150.000 franaka.
(Telegraf Biznis)
Video: Snimak iz drona brze saobraćajnice Šabac - Loznica
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Gane
Ne postoje nikakve papirne sengen vize ni digolitalne za turiste. Ne plasite ljude lazima. U pitanju su boravisne vize
Podelite komentar
Shandor
Nista u vezi Lidla na Vejlu koji opsedaju svicarci sa "visokim" standardom. Nose i ono sa isteklim rokom upotrebe, otimacina na veliko. Mozda bi mogli i taj visoki standard da pazare u Nemackoj i da ga proteraju keoz crevo.
Podelite komentar