Šta će biti sa Srbima na KiM ako evro postane zvanična valuta? Evo gde će se sve osetiti posledice
Potpredsednik vlade privremenih prištinskih institucija Besnik Bisljimi izjavio je juče da uredba Centralne banke u Prištini, koja je od danas trebalo da stupi na snagu "niti zabranjuje, niti dozvoljava, niti se bavi srpskim dinarom", kao i da će evro biti jedina valuta na Kosovu i Metohiji.
Na konferenciji za novinare, ponovio je da se „evro može koristiti kao zvanična valuta“, ali je rekao da kaznene mere neće početi od 1. februara, ali će biti ulaganja u informisanje građana Srbije.
S druge strane, Narodna banka Srbije poručila je danas da ne može biti reči o dogovoru tzv. Centralne banke Kosova sa NBS i da je jedino moguće insistiranje na političkom formatu razgovora, kao i da se to pitanje mora rešavati isključivo u okviru dijaloga na postojećem nivou.
NBS je poručila da je neophodno bez odlaganja staviti van snage diskriminatorske, protivpravne i nečuvene mere koje su uvele Privremene institucije u Prištini, kako bi se omogućio nesmetani transport i distribucija dinara i sprečilo uskraćivanje elementarnih uslova za život srpskom stanovništvu na KiM.
Kancelarija za KiM je prethodnih dana dostavila međunarodnim predstavnicima, diplomatskim misijama i donosiocima odluka, prezentaciju koja na vizuelni način predstavlja katastrofalne posledice Kurtijeve odluke da ukine dinar na KiM.
Akcenat je stavljen na život običnog čoveka na Kosovu i Metohiji koji će biti pogođen ovom odlukom, od problema u snabdevanju naših škola, bolnica, vrtića, isplate socijanih davanja najugroženijima, do onih koji su na svojoj koži već osetili posledice nesavesne politike.
Kurtijevu odluku od 27. decembra, o zabrani upotrebe srpskog dinara na KiM, okarakterisali su kao: "najopasniji eskalatorni korak koji je Priština dosad preduzela, vođen isključivo Kurtijevom željom da Srbima na KiM stvori nepodnošljive uslove za život i natera ih da napuste svoje rodne domove i kuće svojih predaka".
U dokumentu koji je priložen međunarodnim predstavnicima navodi se da je prava istina ta da je "Beograd uvek potpuno transparentno vršio finansiranje, u skladu sa prištinskim tzv. Zakonom broj 05/L-096".
Dodaje se i da je svaki pojedinačni transfer dinarskih novčanica bio unared prijavljen i tzv. Carini Kosova i Kosovskoj finansijskoj jedinici.
"Britanska firma Henderson Assets Protection (sa prištinskom licencom) je vršila svaki transport srpskih novčanica, nakon odobrenja koje su izdavale tzv. Carina Kosova i Kosovska finansijska jedinica", navodi se.
Ukoliko evro bude uveden kao zvanična valuta, posledice će osetiti preko 100.000 Srba na KiM, kao i više hiljada građana iz ne-srpskih zajednica (Albanci, Goranci, Romi, Crnogorci, Hrvati, Bošnjaci, Egipćani, Aškalije, Turci).
Posledice će se osetiti i kroz redovna primanja u dinarima (plate, penzije, socijalna pomoć i dodaci, đački krediti, stipendije), u zdravstvu, obrazovanju a veliki problem će se javiti i za mala privatna preduzeća u vlasništvu Srba sa KiM.
"Većina malih preduzeća u vlasništvu Srba sa KiM suštinski zavisi od obavljanja poslovnih transakcija u dinarima. Onemogućavanje ovih firmi da posluju u dinarima sa kompanijama iz Centralne Srbije neminovno će dovesti do gubitaka radnih mesta i zatvaranja firmi", navodi se.
Kada se podvuče, krajnji rezultat dovešće do "direktne blokade svih sporazuma postignutih u Dijalogu, uključujući i sporazum o energetici, jer građani neće moći da plaćaju račune za utrošenu struju kao i onemogućavanje formiranja ZSO".
(Telegraf Biznis)
Video: Koliko je bojkot velikih trgovinskih lanaca bio uspešan?!
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Ibn Tup
A,šta je bilo sa Srbima u Crnoj Gori,kad je uveden evro?!
Podelite komentar