"Wow, ja sada radim u banci": Osobe sa inavliditetom dobile šansu da obave praksu u najuglednijim firmama

   
Čitanje: oko 5 min.
  • 0

"Osećao sam predivno, pomislio sam "Wow, ja sada radim u banci", iako nisam fakultetski školovan, dobio sam mogućnost da budem tu i osećaj je prelep". Ovim rečima je Stojče Jovanovnski učesnik programa "Radna praksa za mlade sa invaliditetom" opisao svoje nesvakidašnje iskustvo na praksi u jednoj banci u Beogradu. Po prvi put imao je priliku da radi sa dokumentacijom, upozna se sa biznis sektorom, jer je sve do ovog sjajnoj programa morao da se bavi fizičkim poslovima, kojim mu zdravstveno stanje više ne dozvoljava da se bavi.

"Radim u banci u sektoru biznis podrške i mogu da kažem da je izazovno raditi tamo, ali sam prezadovoljan jer mogu sve to da savladam. Želeo bih da se zahvalim Forumu osoba sa invaliditetom jer su mi veoma pomogli što se tiče posla, ali i mojoj šefici Ireni, ceo tim je divan", rekao je zadovoljni praktikant.

Pored Stojčeta, svoje iskustvo iznela je i Teodora Palinkaš koja je u jednoj modnoj kući u Srbiji odrađivala praksu na mestu saradnika u HR timu. Iako joj je bilo veoma izazvno, s obzirom na to da je Teodora diplomirani psiholog i ovo nije njeno primarno zanimanje, nije krila sreću i zadovoljstvo zbog novih znanja i iskustva koje je stekla. 

"Ja sam se prvi put sada prijavila za praksu i definitivno se nisam pokajala. Moja iskustva su izuzetno pozitivna, pre svega mi je drago da me ne štede što se tiče radnih zadataka, sve se trudim da uradim u najkraćem mogućem roku odgovorno i savesno i mislim da će mi ovo iskustvo značiti za dalju karijeru tako da mi je drago što sam se okušala u ovome", napomenula je praktikantkinja.

Kako je Stojče istakao on se ranije bavio fizičkim poslovima, radio je i na pumpi, međutim zbog njegovog zdravstvenog stanja takve poslove više ne sme da radi. Ipak, novo iskustvo u banci otvorilo mu je i nove mogućnosti.

"Ranije sam radio na pumpi, ali je to postalo previše fiički teško za mene, a ovde u banci sam zaista oduševljen. Ja sam na ovoj praksi imao obaveze oko dokumentacije, sa kojom sam se prvi put susreo, drago mi je što su na praksi zadovoljni mojim radom, a ja se trduim maksimalno i dajem sve od sebe da buden uspešan", kazao je Stojče uz poruku budućim praktikantima da nikada ne odustaju i da se ne stide sebe.

Da će joj ova praksa biti velika odskočna daska i veoma dobra stavka u biografiji za neki budući posao otkrila je Teodora, pozivajući sve nove kandidate da se prijave i da nikako ne pokleknu.

"Ovo je veliki korak ta mene, moje iskustvo na praksi saradnika u sferi ljudskih resursa za modnu kuću je izuzetno pozitivno i veoma značajno za moj daljnji karijerni put. Verujem da će mi olakšati potragu za stalnim poslom, jer je praksa jedno radno iskustvo više, a svako radno iskustvo je značajno pri traženju posla, pogotovo u struci psihologa za koju sam se školovala", izjavila je Teodora Palinkaš, praktikantkinja na poziciji Saradnik u HR timu.

Dvadeset poslodavaca i dvadeset dva praktikanta, učesnici programa "Radna praksa za mlade sa invaliditetom", koji se realizuje u okviru projekta "Posao po meri" koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Forum mladih sa invaliditetom, okupilo se juče kako bi razmenili utiske i iskustva stečena u okviru ovog programa tokom prethodna dva meseca. Mladi sa invaliditetom imali su priliku da svoja znanja i veštine primene na željenom radnom mestu, kao i da ih unaprede pod mentorstvom poslodavaca vodećih kompanija u Srbiji, koji su svoje pozicije prilagodili i oglasili za osobe sa invaliditetom.

Na Forumu su istaknuti izazovi sa kojima se susreću mlade osobe sa invaliditetom pri traženju posla, pristupu radnim mestima i razvoju profesionalnih veština, ali su i prepoznati i pohvaljeni napori i podrška kompanija koje kroz ovaj program radnih praksi učestvuju u pokretanju pozitivnih promena.

"Sve više poslodavaca prepoznaje potencijal i talente osoba sa invaliditetom koje žive u ovoj zemlji. Oni istovremeno preduzimaju korake da svoje radne prostore učine inkluzivnijim i pristupačnijim. Tim poslodavcima želim da se zahvalim na njihovom vođstvu i što su pokazali da se kroz uključivanje osoba sa invaliditetom u radne timove poslovanje može učiniti jačim! Nadamo se da će ovaj program stažiranja postati efikasan model koji će druge kompanije u Srbiji slediti kako bi se osobama sa invaliditetom obezbedila adekvatna radna mesta", rekla je Bruk Ajšam, direktorka misije Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID).

Iako je usvojeno niz afirmativnih mera kojima se podstiće zapošljavanje osoba sa invaliditetom i dalje postoje izazovi i prepreke koje otežavaju njihovo uspešno uključivanje na tržište rada: nepovoljna obrazovna struktura, nedostatak pristupa jednakim mogućnostima za obrazovne obuke i prakse, kao i nedostatak prilika za sticanje veština neophodnih za određene poslove. Čak i kada osobe sa invaliditetom imaju mogućnost obrazovanja i razvoja svojih stručnih kompetencija, često nailaze na nedostatak šansi za praktičnu primenu tih veština u stvarnom radnom okruženju.

"Kroz ovaj program unapređuju se šanse za zapošljavanje mladih sa invaliditetom, kroz praktično iskustvo i sticanjem novih znanja i veština. Istovremeno poslodavcima se pruža prilika da u praksi primene inkluzivne procedure u procesu regrutacije i selekcije i izvrše sva potrebna individualna prilagođavanja radnog mesta i radnih zadataka", izjavila je Slađana Lević, programska direktorka Foruma mladih sa invaliditetom, istakavši važnost sveobuhvatne podrške za zapošljavanje osoba sa invaliditetom koja se pruža u okviru projekta "Posao po meri" kroz karijerno vođenje i savetovanje i portal za zapošljavanje osoba sa invaliditetom zaposljavanje.fmi.rs.

Prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje, blizu 11 hiljada osoba sa invaliditetom je nezaposleno u Srbiji. Prema izveštaju Foruma mladih sa invaliditetom o položaju mladih sa invaliditetom na tržištu rada (2016) mlade osobe sa invaliditetom najčešće rade na poslovima koji su ispod njihovih kvalifikacija. Većina njih radi privremene, kratkoročne poslove i stoga imaju manje šanse za stalno zaposlenje.

Poslovni sektor igra vitalnu ulogu u podsticanju jednakosti pri sprovođenju politika različitosti i inkluzije kroz obezbeđivanje jednakih mogućnosti pri zapošljavanju, stvaranje pristupačnog radnog okruženja i angažovanje u inicijativama korporativne društvene odgovornosti.

Danas smo prepoznali neke od dobrih praksi osnaživanja mladih sa invaliditetom u okviru programa i dodelili priznanje kompanijama i poslodavcima koji teže istinski inkluzivnom poslovanju i prihvataju raznolikost kao snagu.

Projekat "Posao po meri: Ekonomsko osnaživanje osoba sa invaliditetom" finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Forum mladih sa invaliditetom, zajedno sa Fondacijom Ana i Vlade Divac, Karitasom Srbije, Smart Kolektivom i Centrom za samostalni život osoba sa invaliditetom Srbije.

Za više informacija o projektu "Posao po meri: Ekonomsko osnaživanje osoba sa invaliditetom" kontaktirajte Sanju Vukelić, Fondacija Ana i Vlade Divac: sanja.vukelic@divac.com ili 062 79 77 46. Za više informacija o USAID-u, molimo kontaktirajte Mirjanu Vukšu Zavišić na mvuksa@usaid.gov ili 065 316 45 30.

(Telegraf.rs)

Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>