Tajkunska privatizacija u zemljama SFRJ: Tokom procesa nestale 54 milijarde €, Slovenci se izvukli, Hrvati ne

   ≫   
Čitanje: oko 5 min.
  • 2

"Sve ću da ti ispričam, samo nemoj da me pitaš odakle mi prvi milion". Ovu rečenicu su mnogo puta izgovorili razni tajkuni na prostoru Balkana, kada bi pričali o načinu na koji su stekli svoje bogatstvo. Mi ćemo pokušati da odgovorimo na to pitanje kroz nastavak priče o privatizaciji.

Onog trenutka kada su - pod pojačanim nadzorom MMF-a u SFRJ izmenjeni Zakon o udruženom radu i Zakon o preduzećima, o čemu ste mogli da čitate u prethodnom tekstu, otvorena su vrata najgore verzije liberalne privatizacije koja je na prostorima nekadašnje zemlje počela pre 30 godina.

Princip je zapravo - bio jednostavan i primenjen je u hiljadama slučajeva u zemljama nastalim raspadom Jugoslavije. Naravno bilo je i drugih "varijacija na temu", ali je veliki broj privatizacija odrađen upravo ovako:

nemačke marke Foto: Shutterstock

Raspad dogovorene ekonomije

Firme su u to vreme bile organizovane piramidalno: na "dnu" velikih sistema su se nalazili pogoni, radionice, odnosno "osnovne organizacije udruženog rada" (OOUR). Stepen iznad bila bi "organizacija udruženog rada" (OUR), koja je u svom sastavu imala po nekoliko OOUR-a, da bi još jedan stepen iznad bila "radna organizacija" (RO). Na vrhu te i takve piramide bio je SOUR - Složena organizacija udruženog rada.

Svaki SOUR imao je svog generalnog direktora: to vam je u današnjem modernom svetu u kom patimo od engleskih skraćenica isto što i - CEO (Chief Executive Officer). Taj direktor sastao bi se najpre u svom kabinetu, a onda i u nekoj kafani i po potrebi nekoliko puta po nekim kućama sa direktorima koji su bili ispod njega.

Tu bi bilo dogovoreno da se u skladu sa zakonom (a kako drugačije) najpre raspiše transformacija preduzeća - privatizacija prodajom akcija firme u vrednosti do 50 odsto. Zadatak "malih" direktora bio je da ubede radnike da kupe akcije firme. Jer, tako će da obezbede budućnost.

Mito i korupcija Foto: Shutterstock

Dobro uigrana krizna šema 

Nakon privatizacije nekadašnjeg društvenog preduzeća, koje bi najpre potrošilo velike pare na zamenu tabli iznad ulaska u proizvodni/magacinski/bilo kakav prostor i nabavku novog automobila za novog direktora (čitaj vlasnika) nekoliko meseci bi cvetale ruže.

Onda bi firma - igrom slučaja upala u krizu - naravno nikako krivicom direktora. I zbog te krize nije bilo moguće isplaćivati plate, zbog čega bi radnici ostajali bez novca za život, pa bi morali da prodaju ono što mogu: akcije svoje firme. Gle čuda: pogodite ko ih je kupovao? Direktor, naravno.

Onda bi posle nekoliko meseci primirja firma opet upala u dubiozu, jer - trebalo se otarasiti radnika. A situacija u zemljama bivše Jugoslavije bila je kao stvorena za tako nešto: Zbog ratova i razorenosti, zastarele tehnologije, sankcija i još koječega - jednostavno nije bilo posla. Moglo je prosto da vam bude žao u pojedinim slučajevima "jadnih" direktora-vlasnika, koji ne znaju kako da se izbore sa platama. I zato su radnici ostajali bez posla.

Bankrot Foto: Shutterstock

A direktori? Sa ekipom koju su okupili na početku ove priče pravili bi nove firme, uglavnom specijalizovane za ono što su radili ranije, ali sa drastično manjim brojem radnika i manjom veličinom pogona, bez menze, parkinga... Jer - ostatak placa na kom se nalazila nekadašnja firma - trebalo je iskoristiti za izgradnju zgrade. Ali, ne sa stanovima za radnike - nego sa stanovima za one koji imaju pare da ih kupe. Ili tržne centre, naravno.

E, tako je veliki broj bogataša u zemljama bivše Jugoslavije zaradio prvi milion.

Koliko je mesta izgubljeno u Sloveniji?

Ma koliko izvora proveravali i ukrštali podatke - lista izgubljenih radnih mesta u SFRJ bi bila nepotpuna. Prema nekim procenama - više od milion radnika ostalo je bez posla tokom glavnog naleta privatizacije između građanskog rata (ili ratova) i 2000. godine.

Ljubljana, Slovenija Foto: Nikola Tomić

Najmanje podataka o ovom bolnom procesu dolazi iz Slovenije. Da li zbog toga što je njihova privreda bila najzdravija, ili zbog toga što su već uoči raspada zemlje bili tržišno orijentisani - na vama je da zaključite.

Tek - kada se radi o zemlji koja je prva od nekadašnjih jugoslovenskih republika ušla u Evropsku uniju, procenjuje se da je izgubljeno "svega" nekoliko hiljada radnih mesta. Ujedno - bilo kakvih opipljivih dokaza ili novinskih napisa o tajkunskoj privatizaciji gotovo da nema.

Činjenica je da su Elan, Lesnina, TAM, Tomos i mnoge druge kompanije prošle kroz bolan proces ali u poređenju sa drugim zemljama bivše Jugoslavije - iznosi i brojevi izgubljenih radnih mesta su naprosto smešni.

Tomos Foto: Shutterstock

U Hrvatskoj više od 385.000 gubitnika

Što se tiče Hrvatske - slobodno se može reći da je u tajkunskim privatizacijama bez posla ostalo više od 385.000 ljudi. U prilog takvoj tvrdnji govori podatak da je pred izbijanje ratova u industrijskim pogonima u Zagrebu i okolini radilo skoro 140.000 radnika, da bi na prelazu između dva veka - u fabrikama radilo jedva 30.000 ljudi. Najviše su pogođene tekstilna industrija, u kojoj je izgubljeno više od 25.000 radnih mesta.

Ni Istra nije pošteđena divljih privatizacionih postupaka: od 1995. do 2000. izbrisano je 50.000 radnih mesta. Brodogradnja i građevinska industrija su oborene na kolena, a samo u Rijeci je tokom privatizacionih procesa koji su se protegli do 2015 - izgubljeno 30.000 radnih mesta. 

Brodogradilište Split Foto: Shutterstock

Regija Dalmacije ostala je bez 65.000 radnih mesta, od čega je većina bila u Splitu. Najteže pogođena bila je Jugoplastika u kojoj je za samo dva meseca izbrisano više od 8.000 radnih mesta, potom Dalma koja je izgubila više od 3.500 radnika. Dalmacijacement, Brodosplit, Jugovinil - sve su imena proizvodnih firmi koje su nestale pred naletom tajkunskog kapitala i naletom gradnje tržnih centara i stambenih blokova. U zadarskom području nestalo je oko 50 firmi sa više od 20.000 radnika. 

U Slavoniji je izgubljeno oko 100.000 radnih mesta u nekoliko desetina firmi koje su upropašćene što tokom rata, što kroz privatizaciju. Tužan primer svakako je fabrika Borovo, koja je pre rata zapošljavala 23.000 radnika, a danas - tek oko 100. U Osijeku i okolini - izgubljeno je 20.000 radnih mesta. 

Bankrot Foto: Shutterstock

Kako su nestale 54 milijarde evra

Da sve ovo što pišemo nije puko naklapanje jednog novinara - govori i podatak hrvatske Državne revizije koja je pre ravno 20 godina ustanovila u svom izveštaju da je čak 70 odsto nekadašnjih društvenih preduzeća izgubilo na vrednosti kapitala. Zašto? Pa... Ako bismo ušli u analizu - videli bismo da je po Hrvatskoj (baš kao i po drugim tranzicionim zemljama) niklo mnogo tržnih centara i još više zgrada.

Prema procenama stručnjaka iz tog izveštaja, u privatizaciji je nestalo oko 54 millijarde evra, a najveća (dokazana) pljačka u privatizaciji nekog preduzeća u Hrvatskoj - prema pisanju tamošnjih medija - odnosi se na tamošnje preduzeće INA (industrija nafte) u kom je tokom privatizacije ukradeno raznim malverzacijama 150 miliona evra. 

Koliko je para nestalo u privatizacijama u ostatku zemlje? Koliko su sankcije, hiperinflacija i ratovi uticali na privatizaciju u Srbiji? U sledećem tekstu.

(Telegraf Biznis)

Video: Vučić na otvaranju deonice Moravskog koridora: "Ovo je najbolji put u Srbiji, pišemo istoriju"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Перагеније

    30. maj 2024 | 20:13

    Свеопшта крађа учинила је производњу, а посебно унапређење производње, немогућим задатком. Све што би произвели било је нерентабилно, а сами произвођачи су куповали стране производе - уместо да носе одећу коју су произвели, радници су трчали у Трст, а што је било за извоз тешко се овде могло купити... Директори "Заставе" су возили мерцедесе, а сви су динаре мењали за марке - и бежали да раде по Европи.

  • Milan

    1. jun 2024 | 12:37

    U korenu svakog kapitalizma je krađa i kriminal tako na zapadu, tako i na nasim prostorima a nezajezljiva zelja za bogacenjem i dominacijom dovesce do svetske kataklizme eto sta je kapitalizam

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>