Sutra stupa na snagu Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom
Sporazum o slobodnoj trgovini (SST) između Srbije i Kine sutra stupa na snagu i njegov cilj je omogućavanje preferencijalnog pristupa kineskom tržištu za proizvode srpskog porekla.
Povlašćeni pristup proizvoda srpskog porekla tržištu sa više od 1,4 milijarde stanovnika stavlja kompanije iz Srbije u mnogo bolji položaj u odnosu na kompanije iz Evrope i okruženja i trebalo bi da dovede do značajnog povećanja izvoza, proširenja investicionih i proizvodnih kapaciteta u našoj zemlji, ali i povećanja konkurentnosti, kao i jačanja sveukupne privredne aktivnosti.
SST sa Kinom odnosi se na oko 20.000 artikla, a odmah bez carina moći će da se izvozi oko 60 odsto njih.
U narednih pet do 10 godina bescarinski izvoz biće moguć za 30 odsto proizvoda čija će se carina godišnje smanjivati od 20 do 10 odsto.
Roba koja će biti oslobođena carina za pet godina godišnje će imati umanjenu carinu za po 20 odsto, dok će roba koja će biti bez carina za 10 godina, do tada imati godišnje smanenje carina za po 10 odsto.
Trajno će carinama, ipak, biti zaštićeno 10 odsto najosetljivijih proizvoda iz Srbije, pre svega, poljoprivrednih.
Važna činjenica je i da više od 50 odsto proizvoda, koji se plasira u Kinu, mora da bude proizvedeno u Srbiji.
Osim određenih vrsta voća i povrća, mesa i mesnih prerađevina, ribe, na listi proizvoda koje će srpski privrednici izvoziti od 1. jula pod povoljnijim uslovima, odnosno uz niže carine ili bez njih nalazi se i drvo, tkanina, farmacutski proizvodi, mineralna đubriva i drugi.
SST između Vlade Srbije i Vlade Kine, potpisan je u Pekingu, 17. oktobra 2023. Potpisali su ga ministri trgovine Kine Wang Wentao i Srbije Tomislav Momirović, a potpisivanju tog dokumenta prisustvovali su i predsednici Kine i Srbije Si Đinping i Aleksandar Vučić.
SST koji su dve strane potpisale, kako je tada rečeno, obuhvata 10.412 proizvoda iz Srbije i 8.930 iz Kine.
Pregovori koji su prethodnili zaključivanju sporazuma održavali su se u Beogradu i Pekingu od 12. aprila do 26. septembra 2023.
Na sajtu Ministarstva trgovine Srbije mogu se videti svi detalji SST sa Kinom, kao i status više od 20.000 artikala koji su obuhvaćenih ovim ugovorom.
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Predstavljanje novog kineskog brzog voza - Soko
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Nebojsa
Taj sporazum je odlicno ispregovaran, za kinesku stranu. Ko god ga je sastavljao nije mogao to bolje da odradi kako bi kineski izvoznici bili zadovoljni. Kod nas, kada se bude uozbiljila proizvodnja, unapredila poljoprivreda, ukinilo reketiranje i provizija koju uzimaju oni koji bi trebalo da rade svoj posao, za platu koju primaju od nasih clanarina koje im uplacujemo redovno. Za uzvrat nam se nude ugovori u kojima je, bez imalo stida i srama, odredjuje procenat koji moramo da platimo u robi, ako zelimo da izvozimo za Kinu preko onoga koga mi placamo i kojem dajemo platu. Kada se sve to bude resilo, mozemo se nadati ozbiljnom izvozu iz Srbije u Kinu.
Podelite komentar