• 0

Vreme čitanja: oko 3 min.

Da li ćemo šoljicu kafe plaćati skuplje od danas? Ovo su sve ekonomske promene koje donosi 1. jul

M. P.

Vreme čitanja: oko 3 min.

Od danas veće akcize i na cigarete

  • 0
1 jul Foto: Shutterstock, Jean Pierre CHRETIEN / Alamy / Alamy / Profimedia

Ovo jutro, 1. jul, donosi brojne izmene u našoj zemlji... Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom stupio je na snagu, šuška se o povećanju cena kafe, a to je i novi rast akciza na cigarete.

Kada je reč o Sporazumu o slobodnoj trgovini sa Republikom Kinom, njegov cilj je omogućavanje preferencijalnog pristupa kineskom tržištu za proizvode srpskog porekla.

Šta se menja?

Povlašćeni pristup proizvoda srpskog porekla tržištu sa više od 1,4 milijarde stanovnika stavlja kompanije iz Srbije u mnogo bolji položaj u odnosu na kompanije iz Evrope i okruženja i trebalo bi da dovede do značajnog povećanja izvoza, proširenja investicionih i proizvodnih kapaciteta u našoj zemlji, ali i povećanja konkurentnosti, kao i jačanja sveukupne privredne aktivnosti.

Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom odnosi se na oko 20.000 artikla, a odmah bez carina moći će da se izvozi oko 60 odsto njih

U narednih pet do 10 godina bescarinski izvoz biće moguć za 30 odsto proizvoda čija će se carina godišnje smanjivati od 20 do 10 odsto.

Roba koja će biti oslobođena carina za pet godina godišnje će imati umanjenu carinu za po 20 odsto, dok će roba koja će biti bez carina za 10 godina, do tada imati godišnje smanenje carina za po 10 odsto.

Trajno će carinama, ipak, biti zaštićeno 10 odsto najosetljivijih proizvoda iz Srbije, pre svega, poljoprivrednih.

Važna činjenica je i da više od 50 odsto proizvoda, koji se plasira u Kinu, mora da bude proizvedeno u Srbiji.

Osim određenih vrsta voća i povrća, mesa i mesnih prerađevina, ribe, na listi proizvoda koje će srpski privrednici izvoziti od 1. jula pod povoljnijim uslovima, odnosno uz niže carine ili bez njih nalazi se i drvo, tkanina, farmacutski proizvodi, mineralna đubriva i drugi.

SST između Vlade Srbije i Vlade Kine, potpisan je u Pekingu, 17. oktobra 2023. Potpisali su ga ministri trgovine Kine Wang Wentao i Srbije Tomislav Momirović, a potpisivanju tog dokumenta prisustvovali su i predsednici Kine i Srbije Si Đinping i Aleksandar Vučić.

SST koji su dve strane potpisale, kako je tada rečeno, obuhvata 10.412 proizvoda iz Srbije i 8.930 iz Kine.

Pregovori koji su prethodnili zaključivanju sporazuma održavali su se u Beogradu i Pekingu od 12. aprila do 26. septembra 2023.

Na sajtu Ministarstva trgovine Srbije mogu se videti svi detalji SST sa Kinom, kao i status više od 20.000 artikala koji su obuhvaćenih ovim ugovorom.

Poskupljuju cigarete

U skladu sa akciznim kalendarom u periodu od 1. jula do 31. decembra 2024. godine, akciza na cigarete plaćaće se u iznosu od 99,41 din./pak.

Akcize se obično menjaju dva puta godišnje, u januaru i julu, ali se cene duvanskih proizvoda ne uvećavaju automatski već Vlada Srbije mora da ih odobri i to na osnovu podnetog zahteva svakog proizvođača. Stručnjaci ukazuju da se budžeti zemalja regiona konstantno uvećavaju zahvaljujući stabilnom i predvidljivom rastu prihoda od akciza prenosi Paragraf Lex.

Podsetimo, određene cigarete su već poskupele u maju mesecu za 10 dinara jer su proizvođači vođeni  prošlogodišnjom inflacijom od 7,6 odsto deo tereta prebacili na potrošače.

Kafa bi mogla da poskupi?

Pojedini mediji nedavno su prenosili da će cena kafe, najveće grupe u Srbiji, "veoma izvesno" porasti. Međutim, prema nezvaničnom saznanju, skupljih cena na rafovima još uvek nema.

Kako Nova ekonomija piše kompanija Atlantic Grand obavestila je Komisiju za zaštitu konkurencije o planiranom povećanju cena kafe, „shodno povećanju cene sirove kafe na svetskoj berzi“.

Atlantik grupa je krajem februara preuzela svog glavnog konkurenta u Srbiji, kompaniju Štraus adriatik (Strauss Adriatic).

Ovu transakciju je prethodno "uslovno" odobrila Komisija za zaštitu konkurencije u Srbiji, budući da zajednički tržišni udeo firmi Atlantik i Štraus u Srbiji dostiže čak 60 do 70 odsto, ali iz Komisije za Novu ekonomiju nisu potvrdili koliki procenat rasta bi tačno potrošači mogli da osete.

(Telegraf Biznis)

Video: Devet izazova vise nad glavom svetske ekonomije dok je Ukrajina u ratu: Svačiji novčanik je ugrožen

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>