• 2

Vreme čitanja: oko 4 min.

"Rio Tinto": Tendenciozni i netačni navodi u izjavama učesnika protesta

E. B.

Vreme čitanja: oko 4 min.

Protiv projekta "Jadar" vodi se intenzivna kampanja širenja dezinformacija, u kojoj se zlonamerno plasiraju lažne vesti

  • 2
Srbija Mapa Karta Rio Tinto Foto-montaža: Shutterstock

Kompanija "Rio Tinto" odgovorila je na, kako se navodi, tendenciozne i netačne navode u izjavama učesnika protesta koji je održan u Beogradu 10. avgusta.

"U izjavama učesnika protesta koji je održan u Beogradu 10. avgusta iznet je veliki broj netačnih navoda i kompanija Rio Tinto prinuđena je da reaguje da bi odbacila neosnovane optužbe.

Kompanija Rio Tinto poštuje pravo građana na miran protest u skladu sa zakonima Republike Srbije, ali je prinuđena da reaguje povodom lažnih navoda", navodi se u saopštenju.

"Protiv projekta 'Jadar' vodi se intenzivna kampanja širenja dezinformacija, u kojoj se zlonamerno plasiraju lažne vesti i neosnovane tvrdnje da će Projekat imati destruktivne, negativne uticaje na životnu sredinu i zdravlje ljudi. Takve neodgovorne i kontinuirane optužbe bez ikakvih dokaza plasirane su sa ciljem da se javnost dovede u zabludu i izazove neopravdana zabrinutost građana. Naučne činjenice, koje su potvrdili nezavisni stručnjaci i koje su predstavljene u nacrtima studija o proceni uticaja na životnu sredinu u potpunosti opovrgavaju te lažne tvrdnje".

"U okviru svog obraćanja Dragana Đorđević je na skupu netačno navela da bi rudnik projekta 'Jadar' 'bio prvi i jedini rudnik u naseljenom, plodnom, vodnom, živom mestu'. Ova izjava je tendeciozno netačna jer je Đorđević i ovog puta potpuno ignorisala činjenicu da u svetu već rade litijumski rudnici poput rudnika Greenbushes u Australiji koji se nalazi tik uz istoimeni grad u kome se, u gusto pošumljenom okruženju, uz rudarstvo uspešno odvijaju poljoprivredne aktivnosti, a pogotovo uzgoj vinove loze", navode.

"Osim toga, samo u Evropskoj uniji razvijaju se slični litijumski projekti u naseljenim mestima, uključujući i projekte u zonama zaštite prirode Natura 2000. Đorđević je takođe iznela netačnu informaciju da je 'rudna renta u Srbiji najniža'. Rudna renta u Srbiji za metaličke sirovine, u koje spada i litijum iznosi 5 odsto i jednaka je ili viša u odnosu na većinu drugih zemalja u svetu. Ako bi projekat 'Jadar' bio realizovan, bio bi podložan jednoj od najviših rudnih renti na svetu za vertikalno integrisan tip projekta kakav je Projekat 'Jadar': 5% od prihoda kompanije, odnosno oko 8% na vrednost koncentrata, što je skoro dvostruko više u poređenju sa Australijom, koja je relevantna kao najveći svetski proizvođač litijuma iz čvrste stene".

"Đorđević je rečima da 'pokušavaju da nas zavaraju da je rudnik podzemni', pokušala da javnost u Srbiji dovede u zabludu. Rudnik 'Jadar' bi bio podzemni rudnik na dubini između 370 i 650 metara ispod površine zemlje. Istraživanja nezavisnih stručnjaka, među kojima je 40 profesora univerziteta, koja su javno dostupna u okviru Nacrta studija procene uticaja na životnu sredinu Projekta 'Jadar', pokazuju da poljoprivredna proizvodnja može nesmetano da se nastavi paralelno sa rudarenjem".

"Dalje u svojoj izjavi Đorđević je takođe dovela javnost u zabludu sugerišući da kompanija Rio Tinto na bilo koji način sakriva potencijalne opasnosti oko odlaganja otpada za rudnik i preradu jadarita, ističući da će 'otpad da klizi nizbrdo' i sugerišuči da će odloženi čvrsti otpad da se otapa. Sprovedena naučna istraživanja pokazuju da se otpadom koji bi generisao Projekat 'Jadar' može upravljati na održiv način u skladu sa najvišim standardima Republike Srbije i Evropske unije.

Kompanija Rio Tinto izričito demantuje i netačne navode gospođe Svetlane Bojković da je 'Rio Tinto nastavio sa svojim bušotinama i ispitivanjem tla sve ovo vreme, do ponovnog aktiviranja projekta'. Sve istražne radnje i ispitivanja u okviru Projekta 'Jadar' zaustavljeni su u skladu sa Uredbom o prestanku važenja Uredbe o utvrđivanju područja posebne namene za realizaciju Projekta eksploatacije i prerade minerala jadarita 'Jadar', koju je vlada Republike Srbije usvojena u januaru 2022. godine.

Kompanija Rio Tinto oštro demantuje da je kompanija u Srbiji zbog 'jefine radne snage' kako je na skupu navela gospođa Bojković. Projekat 'Jadar' predviđa izgradnju modernog rudnika koji podrazumeva primenu najsavremenijih tehnologija i zahteva visokokvalifikovanu radnu snagu, što će uključivati i razvoj novih mladih kadrova kroz saradnje sa fakultetima i srednjim školama. Projekat ima priliku da privuče i brojne druge investicije, poput proizvođača katoda, baterija za električna vozila i same proizvođače električnih vozila. Po procenama ekonomske studije sve te investicije kreirale bi preko 20.000 radnih mesta.

Kompanija Rio Tinto apeluje na medije u Srbiji da ne učestvuju u širenju lažnih vesti i panike o Projektu "Jadar". Za sve informacije o Projektu "Jadar", kompanija Rio Tinto je na raspolaganju svim medijima.

Širenje netačnih informacija i neosnovanih optužbi, shvatamo ozbiljno i koristićemo sva raspoloživa pravna sredstva kako bismo zaštitili reputaciju kompanije, navode u saopštenju.

(Telegraf biznis)

Video: Vučić: "Protesti imaju za cilj da me smene i da spreče razvoj Srbije"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • struchnyakowsky

    11. avgust 2024 | 00:49

    nemci imaju više litijuma nego Srbija a neće da kopaju zašto ili da dovedu rio tinto zašto ?

  • dobro ondak

    11. avgust 2024 | 00:47

    netačno je i to da ste napravili velike štete za ljude i prirodu širom sveta.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>