• 2

Vreme čitanja: oko 1 min.

Nenezić: Povećanje minimalca će pogurati ostale zarade,pooštriti kontrolu bolovanja

D. J.

Vreme čitanja: oko 1 min.

Nenezić kaže da će sigurno i ostale zarade da krenu napred

  • 2
Panorama Beograda Novac Dinari Plata Foto-montaža: Marko Jovanović, Shutterstock

Predsednik Unije poslodavaca Srbije Miloš Nenezić rekao je da će povećanje minimalca za 13,7 odsto doprineti da i ostale zarade krenu napred, odnosno da se povećaju.

Kada se podigne minimalna cena rada podižu se uglavnom i zarade i mi poslodavci smatramo da je to dobro, istakao je Nenezić za RTS.

- Privreda Srbije svakim danom je sve jača i jača. Raste zaposlenost, raste broj privrednih subjekata, raste i plata radnicima koji su zaposleni - naveo je on i poručio da su uspeli da se glas poslodavaca čuje.

Nenezić kaže da će sigurno i ostale zarade da krenu napred, odnosno da se povećaju zbog povećanja minimalca.

- Mnoge kompanije, mnoge firme, institucije su vezane za takav sistem da kada se podigne minimalna cena rada podižu se uglavnom i zarade i mi poslodavci smatramo da je to dobro - ukazao je Nenezić.

Na pitanje kako planiraju da spreče zloupotrebu bolovanja, kaže da je to izuzetno bitno pitanje i jedna bolna tačka na kojoj treba da rade i poslodavci, i sindikati, i Vlada Republike Srbije sa resornim Ministarstvima, ali i sa ostalima.

- Konkretna rešenja, predlozi poslodavaca su da se naravno pre svega pooštri kontrola bolovanja. Naročito je prisutno u malim sredinama gde dođe radnik kod lekara koji ga zna i traži da mu napiše bolovanje. I to je javna tajna da se to tako radi - napomenuo je Nenezić.

Ukazao je da radnik treba da ima svest da u slučaju njegovog izostanka sa posla, poslodavac trpi više različitih nedostataka i osvrnuo se na dolazak stranih radnika.

- Sigurno je da je dolazak stranaca pomogao prilično privrednim subjektima da prevaziđu nedostatak radne snage, što nam se desilo u poslednjih nekoliko godina. Međutim, ne treba da to ide u nedogled. Treba imati pravu meru - zaključio je Nenezić.

(Kraj) mb/jbu

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Ovako do detalja izgleda rušenje nekada čuvenog hotela: Zbogom Jugoslavijo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • MILOSCIMESA

    30. septembar 2024 | 09:56

    Ne znam da li da se smejim ili plačem, kupovna moć u Srbiji je minimalna većina naroda jedva preživljava živi se u zajednicama po tri generacije , od nasleđa od njiva koje se prodaju od dijaspore.Po cenama smo o davno iznad Eu i to osnovnih namirnica , cenama rente, kredita prevoza a po platama ispod nivoa većine Afričkih zemalja. Po ovim uslovima u Srbiji minimalna plata mora biti najmanje 1.500,00 eur.Para ima ali je raspodela istih katastrofalna zato je i takva situacija. Razni upravni odbori imaju po članu 30.000,00 eur a zaposleni 650,00 eur.Na dnu smo evropske lestvice ali imamo kladionice pored osnovnih škola u kojima se vrše uplate u raznim kovertama i iznosima.

  • MILOSCIMESA

    30. septembar 2024 | 10:05

    Minimalac po ovim iznad evropskim cenama mora biti najmanje 1.500,00 eur.Para ima mnogo ali je raspodela katastrofalna.Dno dna, puko preživljavanje.Sad smo već i ispod većine Afričkih zemalja.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>