Četvrti dan sednice, Brnabić: Oni hoće da unazade Srbiju kako je niko do sada nije unazadio

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 7 min.
  • 41

Nešto posle 10 časova predsedavajuća Narodne Skupštine konstatovala je, da je primenom elektronskog sistema za glasanje utvrđeno da je u sali prisutno 143 narodnih poslanika te da postoje uslovi za rad te je sednica o litijumu zvanično nastavljena.

Izmene i dopune Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima su u skupštinsku proceduru uputili poslanici opozicije, njih 86, sa ciljem da se zabrani iskopavanje litijuma, a tokom prethodnih dana ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović je pozvala skupštinu da ignoriše zahteve političke prirode.

Đedović Handanović je tokom jučerašnje rasprave odbacila navode predlagača izmena Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima Danijele Nestorović da realizacijom projekta Jadar postoji opasnost od povećane radijacije i poručila opoziciji da prekinu da šire strah i paniku i obmanjuju građane.

Ponovila je i da ukoliko studije o proceni uticaja za životnu sredinu pokažu da je bezbedno da se eksploatiše litijum, da će se to uraditi po "srpskim zakonima i evropskim standardima".

Ministarka Đedović Handanović se osvrnula na pitanja koja su joj postavljena na kraju jučerašnje sednice i ponovila da je Vlada Republike Srbije 8. februara 2006. godine sa koncesionarom Rio Tinto, European Holdings zaključila ugovor o koncesiji za istraživanje i eksploataciju borne rude na teritoriji Baljevca aktom od 5. avgusta 2009. godine, s obzirom da je kompanija odlučila da napusti koncesioni ugovor, odnosno dostavila obaveštenje da odustaje od daljih geoloških istraživanja u okviru ovog polja, koncesioni ugovor je istekao i on nije na snazi.

- Što se tiče ovlašćenja tadašnjeg Državnog Sekretara Ministarstva rudarstva i energetike, on je bio ovlašćen od strane tadašnjeg ministra rudarstva i energetike da potpisuje upravne akte iz delokruga sektora za geologiju i rudarstvo, potpisao je brojna druga rešenja, kao i vanupravne akte iz delokruga ovog sektora i bio je zvanično zadužen pečatom ovog ministarstva, za koji je takođe bio ovlašćen da stavlja svoj potpis - navela je ministarka.

Dodaje da, analizom podnetih zahteva i kompletnih spisa, konstatovano je da ne postoji pravni osnov za poništavanje postupka kojim je izdato rešenje o rezervama, ali ni poništavanje ili ukidanje istog.

- Ukoliko neko smarta da je narušena zakonitost, Zakon o opštem upravnom postupku predviđa mogućnost podnošenja zahteva za preispitivanjenekog upravnog akta uz propisane uslove po kojima postupa nadležni organ, te u tom smislu može iskoristiti tu mogućnost koju predmetni zakon predviđa, a nadležni organ će doneti odluku o tome - navodi Đedović Handanović.

Predsednica Skupštine Ana Brnabić je rekla da je najveći problem činjenica da poslanici opozicije iznose tvrdnje o litijumu a da uopšte nisu stručni za to.

- Kako je profesor Branislav Simonović iz Instituta za opštefizičku hemiju rekao da smo mi jedina zemlja na svetu koja ima 300.000 eksperata za litijum. Toliko ih nema na svetu, ali ima u Srbiji. Kako možete da tvrdite da je litijum jednako štetan kao škriljci, ali je litijum dozvoljen i kopaju ga Nemci, a škriljci su zabranjeni - rekla je ona.

Dodala je da su priče o zaradi od poljoprivrede i poređenju sa rudnikom litijuma, gluposti.

- Ovaj projekat će zauzeti 0,03 odsto poljoprivrednog zemljišta, a vi ga upoređujete sa 100 odsto poljoprivrednog zemljišta. I vi to bez sramote govorite pred građanima. I što se tiče rudne rente. Kod nas je rudna renta 5 odsto, a u svetu se za metale kreće od 1 do 5 odsto - naglasila je.

Predsednica Narodne Skupštine Ana Brnabić kaže da je apsolutno protiv ovog Predloga zakona jer je sve u njemu neistina.

- Poštovani građani Srbije, oni hoće da nam zabrane svako istraživanje litijuma i bora. Oni stalno navode kako je ovaj litijum iz Projekta Jadar loš i loš je po životnu sredinu ali da je mnogo bolji za životnu sredinu litijum iz podzemnih voda. To je jedan od problema zakona. Moguće je da i mi imamo negde taj "dobar litijum", dobar po životnu sredinu, koji može bezbedno da se vadi koji bi nam predstavljao stratešku prednost. Oni hoće da ukinu svako istraživanje litijuma i bora i time da unazade Srbiju, na način na koji je niko o sada u istoriji nije unazadio - istakla je Brnabić.

Ministarka Đedović Handanović je rekla da, pre nego što se osvrne na poslednja četiri dana diskusije, želi da se osvrne na pitanje SANU i tvrdnje da se ona izjasnila po pitanju kopanja litijuma.

- Nikakva institucija SANU se nije izjasnila. Pojedinci su rekli svoja mišljenja bez da imaju uvid u bilo kakve studije o uticaju na životnu sredinu. To su rekli analizirajući neke druge projekte, ko zna gde, ko zna u kojoj zemlji i zasnovane na ko zna kakvim tehnologija, pa su se posle zbog toga i izvinjavali. Ne postoji dokumet SANU, postoji mišljenje dato u zaključku organizacionog odbora skupa, ali to nije stav SANU - navela je ministarka.

Kaže da je veoma važno da naglasi da nije samo zakon i 2006. godine koji je značajno negativno uticao na situaciju koju danas imamo, već je to i zakon iz 2011. godine koji je potvrdio da nosilac eksploatacije može biti privredno društvo odnosno drugo pravno lice koje je nosilac istraživanja.

- Ja bih da sumiram šta smo pričali ova tri i po dana i želim da se obratim, pre svega građanima Srbije. Poštovani i uvaženi građani Srbije, Izmena zakona koja je predložena, osim što nije u skladu sa Ustavom Republike Srbije i sa načelima Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima, nije u skladu ni sa strateškim ni sa ekonomskim interesima Republike Srbije. Stoga je predlog Vlade Republike Srbije Narodnoj Skupštini da ne prihvati predlog Zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarstvu i geološkim istraživanjima - rekla je ministarka.

Navodi da nije u interesu naše zemlje da zabranimo istraživanje kritične mineralne sirovine koja je i na nivou EU definisana kao takva.

- Dok svet i Evropa ubrzavaju svoje procedure i dozvole koje se odnose na istraživanje i eksploataciju kritičnih sirovina mi, za to vreme, treba da ta istraživanja i eksploataciju da zabranjujemo. Mislim da to nebi bilo normalno. Govorite da je eksploatacija litijuma iz neke druge geološke formacije prihvatljiva a Izmenama ovog Zakona predlažete da se ukine mogućnost i da saznamo čime, uopšte, mi to raspolažemo - rekla je.

Podsetila je da su rudna bogatstva u vlasništvu Republike Srbije.

- Zbog čega bi se mi odricali tih saznanja i istraživanja? - upitala je ministarka.

- Naša obaveza prema narodu i prema pokoljenjima je da im ostavimo osnovu na kojoj će graditi svoju budućnost. Uvođenje zabrane na istraživanje i eksploataciju bora i litijuma u našoj zemlji doveli bi do višestrukih negativnih posledica, ne samo na ekonomiju naše zemlje već i u njenom geopolitičkom pozicioniranju - dodala je.

Ministarka je iznela činjenice u vezi diskusija koje su vođene a koje su neupitne:

1. Bili bismo prva zemlja koja zabranjuje istraživanje bora i litijuma u svetu i u Evropi.

- Veliki je pritisak na naučnoj zajednici i mi moramo da stvorimo uslove u kojima će moći da rade i da donose zaključke prema svom profesionalnom iskustvu, ekspertizi i savesti. Presednik Republike Srbije i Vlada Srbije su ih pozvali na to, kao i što smo pozvali sve eksperte i stručnjake da se priključe projektnom timu, da daju doprinos našim državnim interesima  i interesima naših gređana. Projekta nije spreman i studije nisu gotove. Dozvole za ekspoloataciju nisu izdate, ali to ne znači da možemo bez finansijskih posledica da oduzimamo stečena prava investitorima koja su nastala nakon izmena zakona iz 2006. godine, kada su se mnogi potpisnici ovoga predloga zapravo pozitivno izjasnili na isti ali i zakona iz 2011. godine kada su potpisnici  glasali i za taj zakon- rekla je.

Ističe da je opozicija sama rekla da ima mnogo projekata u razvoju u Evropi kao i da će druge zemlje proizvoditi i prerađivati litijum ili to već čine.

- Srbija je mogla biti prva u tome ali neće zbog kampanje dezinformacija, neistina i laži koja se i dalje aktivno vodi - kaže.

- Mislim da je dijalog važan i da samo argumentovanom diskusijom i razmenom mišljenja možemo da dođemo do rešenja koja su najbolja za naše građane. Hajde da sagledamo šta je važno u ovom projektu umesto da se stvaraju dublje podele - ističe ministarka.

(Telegraf Biznis)

Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Ena

    10. oktobar 2024 | 10:20

    Сваки потез опозиције, као и овај са Законом о забрани рударења, је директно уперен против интереса Србије.

  • dada

    10. oktobar 2024 | 10:22

    Samo se blamiraju bezveze ovi iz opozicje.

  • dada

    10. oktobar 2024 | 10:25

    Nadam se da ce opozicija danas imati bolje argumente od lazi

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>