Ministarka Đedović: Kritične mineralne sirovine su tema broj jedan u celom svetu

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je danas gostujući na televiziji da su kritične mineralne sirovine tema broj jedan u celom svetu, kao i da je dobro što nije usvojen predlog zakona kojim bi se zabranilo istraživanje i eksploatacija bora i litijuma.

- U prošlosti smo imali eru strateških sirovina kao što su nafta i gas koje su promenile 20. vek dok ćemo u narednih 100 godina imati eru strateških minerala, sirovina bez kojih nije moguć tehnološki napredak, odnosno borba protiv klimatskih promena, zelena tranzicija, manje emisija štetnih gasova za koje se pravi ekolozi zalažu. I predstojeći samit BRICS-a u Kazanju posvećen je prirodnim resursima - rekla je ona.

Ministarka je rekla da je predlog zakona opozicije sadržao neistine o sumpornoj kiselini, niskoj rudnoj renti, nemogućnosti poljoprivredne proizvodnje i otvaranju desetina rudnika širom zemlje.

- Pozivajući se na tzv. stručnjake, odnosno političke aktiviste, njihov predlog zakona sadržao je brojne neistine. O litijumu treba da diskutuju rudarsko-geološki inženjeri, struka koja nema nikakve političke interese. Trudila sam se da pokažem da smo odgovorna vlada, naučena sam da se služim samo argumentima, a ne neistinama, ali nažalost preko puta sebe nisam imala sagovornike - rekla je ministarka i dodala da postoji izreka da „nije siromašan onaj koji nema već onaj koji ne zna“ i da se znanjem sve može prevazići.

Dodala je da je paradoksalno da se ekolozi u Srbiji bore protiv strateških sirovina koje su neophodne u borbi protiv klimatskih promena i koje omogućavaju čistu energiju.

- Sa druge strane postoje i oni koji kažu da će Srbija postati rudarska kolonija ali govore da litijum nije isplativ i perspektivan i da mu pada cena zbog nedostatka tražnje. Isti oni govore o opasnostima od sumpornih kiša, a onda rade ekonomske studije o isplativosti projekta pa je pitanje zbog čega to rade ako postoje rizici po životnu sredinu - rekla je ministarka.

Kada je u pitanju potencijalni prihod od rudne rente, ministarka je ukazala da se i u ovoj temi pojavljuju neistine navodeći da je rudna renta među višim u svetu i da ne iznosi tri odsto, kako su predlagači zakona govorili, već pet odsto, i da bi prihod bio značajno veći u odnosu na studije koje su nedavno objavljene.

- I to bez poreza i doprinosa i celog lanca vrednosti od proizvodnje katoda, baterija i električnih automobila što je naš cilj i pokazatelj da su i u tim studijama pogrešili - rekla je ona.

Đedović Handanović je zaključila da je najvažnije obezbediti snažne garancije u zaštititi životne sredine.

- Kada su u pitanju kritične mineralne sirovine moramo da razmišljamo u narednih 20 do 30 godina jer ono što danas uradimo, ili ne uradimo, određuje naš ekonomski razvoj i poziciju koja može da bude ključna u Evropi u ovoj oblasti. Treba da se bavimo litijumom, da razmotrimo kako da dođemo do tog resursa i da obezbedimo garancije građanima da će sve biti u skladu sa najvišim standardima zaštite životne sredine.

Video: Prezentacija EXPO 2027

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>