Vreme čitanja: oko 3 min.
Kinezi bacili oko na obalu Perua, pretvaraju je u čvorište modernog "Puta svile": Amerikanci samo posmatraju
Vreme čitanja: oko 3 min.
Našli su lukav put do "američkog dvorišta"
Na rubu pustinje Perua, udaljeni ribarski grad u kojem trećina svih stanovnika nema tekuću vodu, pretvara se u ogromnu dubokovodnu luku kako bi se unovčio porast kineskog interesa za Južnu Ameriku bogatu resursima.
Megaluka Čankai, projekat vredan 1,3 milijarde dolara u većinskom vlasništvu kineskog brodarskog giganta Cosco, pretvara ovu udaljenu obalu ispunjenu ribarskim čamcima u važno čvorište globalne ekonomije.
Iz predsedničke palate u Limi, 60 kilometara južno od ceremonije otvaranja luke, kineski predsednik Si Đinping i predsednica Perua Dina Boluarte su krajem prošle nedelje gledali direktan prenos presecanja vrpce zajedno.
Lica lidera pojavila su se na ogromnom ekranu u Čankaiju, gde su inženjeri u jarko narandžastim zaštitnim prslucima proglasili luku operativnom.
- Peru će ostvariti značajan prihod i ogromne mogućnosti za zapošljavanje. Ovo će stvoriti opipljive rezultate za ljude u regionu - rekao je Si iz Lime, gde su se svetski lideri pripremali da se okupe na forumu Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje.
Ali ovaj projekat, za koji se očekuje da će obuhvatiti 15 pristaništa i veliki industrijski park, privlačeći više od 3,5 milijardi dolara tokom jedne decenije, naišao je na skeptičan odgovor osiromašenih seljana, koji kažu da im uskraćuje ribolovne vode te da ne donosi nikakvu ekonomsku korist lokalnom stanovništvu.
- Naša mesta za pecanje ovde više ne postoje. Uništili su ih. Ne krivim Kineze što pokušavaju da iskopaju ovo mesto koliko god vredi. Krivim našu vladu što nas nije zaštitila - rekao je 78-godišnji ribar Julije Cezar pokazujući prema dizalicama na pristaništu, piše AsošijetedPres.
Peruanska vlada se nada da će luka postati strateško pretovarno čvorište za region, otvarajući novu liniju koja povezuje Južnu Ameriku sa Azijom i ubrzavajući trgovinu preko Pacifika za peruanske borovnice, brazilsku soju i čileanski bakar, između ostalog.
Zvaničnici navode potencijal luke da generiše milione dolara prihoda i pretvori primorske gradove u takozvane posebne ekonomske zone sa poreskim olakšicama za privlačenje investicija.
Si je rekao da je Čankai uspešan početak "pomorskog puta svile 21. veka" i deo kineske inicijative Pojas i put, njenog modernog oživljavanja drevne trgovačke rute Puta svile, navodi Rojters.
- Mi Peruanci smo prvenstveno fokusirani na dobrobit Peruanaca - rekao je ministar inostranih poslova Elmer Šialer za AP.
Ali, mnogi od 60.000 stanovnika Čankaija nisu ubeđeni. Ribari koji se vraćaju u luku sa manjim ulovom žale se da su već izgubili.
Iskopavanje luke — koja je usisala sediment sa morskog dna da bi stvorila kanal za transport dubok 17 metara uništila je uzgajalište ribe, rekli su lokalni stanovnici.
- Ceo dan sam bio na vodi i uvek moram da idem sve dalje - rekao je Rafael Avila, 28-godišnji ribar sa peskom u kosi, vraćajući se na obalu praznih ruku i iscrpljen.
- Ovo je nekada bilo dovoljno. Sada mi treba veći, skuplji čamac da stignem do ribe - rekao je, pokazujući na svoj ofarbani gumenjak.
Amerikanci nemi posmatrači
Kako iskusni stručnjaci vide, Vašington sada plaća cenu za godine ravnodušnosti prema svojim susedima i njihovim potrebama.
- SAD su bile odsutne iz Latinske Amerike toliko dugo, a Kina se tako brzo uključila, da su se stvari zaista promenile u protekloj deceniji - kaže Monika de Bol, viša saradnica u Peterson Institutu za međunarodnu ekonomiju u Vašingtonu.
- Imate situaciju da se američko dvorište direktno angažuje s Kinom - kaže ona za BBC.
- To će predstavljati problem - dodaje.
Takođe, kako su oni malo nervozniji istakli, ako Čankai može da primi ultra-velike trgovačke brodove, može da primi i kineske ratne brodove.
Najglasnije upozorenje došlo je od generalke Lore Ričardson, koja je upravo otišla u penziju kao šefica Američke južne komande, koje pokriva Latinsku Ameriku i Karibe.
Optužila je Kinu da "igra dugoročnu igru" razvojem objekata i objekata za dvostruku upotrebu širom regiona, dodajući da ti objekti mogu poslužiti kao "tačke budućeg višedomenoskog pristupa za kinesku armiju i strateške pomorske tačke zagušenja.
(Telegraf Biznis)
Video: Snimili smo dve super jahte u Nici, evo kome pripadaju
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.