Ristić: Apsolutno rekordna godina, suficit u IKT sektoru veći od četiri milijarde evra

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić izjavio je danas na otvaranju konferencije "Svet u 2025" da će Srbija na kraju ove godine imati u sektoru IKT (informacionih i telekomunikacionih tehnologija) suficit veći od četiri milijarde evra.

- Za nas je ova godina bila apsolutno rekordna i najuspešnija do sada kada govorimo o ovom privrednom aspektu našeg ministarstva, oblasti telekomunikacija - rekao je Ristić na otvaranju konferencije koju u Privrednoj komori Srbije organizuje Color media grupa.

Naglasio je da se Srbija prethodnih 10 godina ozbiljno i sistematično bavi razvojem IKT sektora i da je tokom tih 10 godina naša zemlja postala lider u IKT sektoru u čitavoj jugoistočnoj Evropi i jedna od najuspešnijih zemalja u čitavoj Evropi u tom sektoru.

- U odnosu na rekordan suficit iz 2023. koji je iznosio 3,44 milijarde evra, ove godine beležimo konstantan rast od 19 odsto, što znači da ćemo ove godine imati suficit veći od četiri milijarde evra u IKT sektoru - rekao je Ristić.

Podsetio je da ministarstvo nastavlja razvoj nekoliko kapitalnih projekata, poput postavljanja 4.500 kilometara optičkih kablova u ruralnim sredinama, čime će do kraja 2026. godine Srbija biti premrežena najkvalitetnijim internetom.

- U ovom trenutku imamo pokrivenost veću od 98 odsto nacionalne teritorije različitim oblicima internet konekcije, ali nam je cilj da u potpunosti to prebacimo na optički internet - rekao je Ristić.

Dodao je da se radi i na digitalizaciji turističke ponude Srbije i da će naša zemlja imati svoj servis sličan bukingu do februara naredne godine.

Kada je sektor javnog informisanja u pitanju, Ristić je rekao da će ministarstvo, u skladu sa reformskom agendom, izvršiti svoje obaveze u vidu izmene tri medijska zakona, u skladu sa sugestijama Evropske komisije.

- Radi se o izmenama dva zakona koja su doneta krajem prošle godine, to je Zakon o javnom informisanju i medijima i Zakon o elektronskim medijima kao i temeljne izmene Zakona o javnim medijskim servisima - rekao je Ristić.

On je napomenuo da u Srbiji u ovom trenutku deluje 2.194 medija, 76 novinarskih udruženja, tri samoregulatorna tela i najmanje tri sindikata sa nacionalnom pokrivenošću.

- Medijska zajednica je izuzetno bogata, izuzetno brojna, to doprinosi medijskom pluralizmu i doprinosi specifičnoj dinamičnosti sektora javnog informisannja - rekao je Ristić.

(Telegraf Biznis/Tanjug)

Video: Vučić: "Moramo da budemo najbrže rastuća ekonomija u 2025. godini u Evropi"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Branko

    9. decembar 2024 | 12:25

    E sad porez x 10, da se malo vrati državi koja ih čuva, leči, hrani, koja ih je odškolovala, i svemu naučila.A ne mi sa sela da tavorimo kod oni kucaju u neke tastere da niko živ to ne razume, a onda meni kaže skupo ćale jaje 40 dinara.Pa dođi pa da vidiš šta je potrebno za sto jaja da se stvori pa onda pričaj,a ne samo virtuelni svetovi,a natalitet nula.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>