“IT ratnici” obezbedili milione za severnokorejski režim, a novac je američki: Otkrivena najveća zavera?
Savezni sud u St. Louisu optužio je 14 stanovnika Severne Koreje zbog navodne uloge u dugotrajnoj zaveri čiji je cilj bio iznuda novca od američkih kompanija i preusmeravanje sredstava u vojne programe Pjongjanga.
Šira zavera navodno uključuje hiljade severnokorejskih IT radnika koji koriste lažne, ukradene i pozajmljene identitete osoba iz SAD-a i drugih zemalja kako bi bili zaposleni i radili na daljinu za američke firme.
Optužnica navodi da su optuženi i drugi saradnici generisali najmanje 88 miliona dolara (51,5 miliona funti) za severnokorejski režim tokom šestogodišnjeg perioda. Misija Severne Koreje pri UN-u nije odmah odgovorila na zahtev za komentar od strane BBC News-a.
Tužioci navode da su osumnjičeni radili za dve kompanije pod kontrolom Severne Koreje - kinesku Yanbian Silverstar i rusku Volasys Silverstar. Prema informacijama američkog Ministarstva pravde, oni su bili deo grupe od 130 severnokorejskih IT radnika zaposlenih u ove dve firme, gde su interno bili nazivani "IT ratnicima". Osumnjičeni su navodno bili naređeni da od svojih američkih poslodavaca traže plate od 10.000 dolara mesečno.
Pored mesečne plate, osumnjičeni su takođe prikupljali sredstva za severnokorejski režim krađom vrednih informacija iz kompanija i pretnjama da će ih otkriti, osim ako poslodavac ne izvrši dodatnu isplatu. Grupa se sada suočava sa optužbama za sajber prevaru, pranje novca, krađu identiteta i druge zločine.
Osim što su koristili ukradene identitete kako bi izbegli otkrivanje, tužioci su naveli da su plaćali ljudima koji borave u SAD-u da prime, postave i hostuju laptope koje su obezbedili američki poslodavci. Zatim su im davali instrukcije da instaliraju softver za daljinski pristup, čime su im omogućili da izgledaju kao da rade iz SAD-a, dok su zapravo bili u inostranstvu.
Istraga sugeriše da se osumnjičeni trenutno nalaze u Severnoj Koreji, što čini malo verovatnim da će ikada biti izvedeni pred lice pravde.
Ipak, Stejt departman je najavio da će ponuditi nagradu do 5 miliona dolara za bilo koga ko može pružiti više informacija o osumnjičenima, kao i o kompanijama Yanbian i Volasys. Američki zvaničnici nisu imenovali američke kompanije koje su bile meta ove prevare.
- Iako smo osujetili ovu grupu i identifikovali njeno rukovodstvo, ovo je samo vrh ledenog brega - izjavila je Ešli T. Džonson, specijalni agent FBI kancelarije u St. Louisu.
- Vlada Severne Koreje je obučila i rasporedila hiljade IT radnika koji svakog dana sprovode istu prevaru protiv američkih kompanija - dodaje.
(Telegraf Biznis)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.