Najavljena poreska olakšica uticaće na 4 miliona radnika: Da li je poltiika Donalda Trampa slika nove Amerike?
Bliži se dan kada će Donald Tramp sesti u predsedničku fotelju, 20. januar, a tako i težnja radnika da li će ispuniti jedno od svojih predizbornih obećanja. Naime, Tramp je najavio da će ukinuti porez na bakšiš.
Tramp je ranije sugerisao da bi eliminisao federalne poreze na dohodak i poreze na plate na bakšiš. Ali postoje pitanja kako bi to funkcionisalo i da li bi bilo moguće ukinuti oba poreza, a on još uvek nije pružio mnogo detalja o specifičnostima svog plana prenosi CNN.
Obećanja o smanjenju poreza bila su među najvećim ekonomskim razlozima zbog kojih su neki delovi društva glasali za Trampa. Sa velikim brojem Amerikanaca iscrpljenih od inflacije, lavina obećanja, uključujući ono o prekovremenim satima i socijalnoj sigurnosti, takođe je naišla na pozitivan odgovor.
Međutim, obećanje o ukidanju poreza na bakšiš imalo je najveći uticaj, kaže Heidi Shierholz, predsednica Ekonomsko-politikog instituta. Ekonomski stručnjaci su za CNN rekli da Tramp može sprovesti svoje obećanje u delo, naročito zato što su različite verzije ovog obećanja dobile podršku u oba doma Kongresa. Čak je i Bajden naznačio da podržava to, kao i povećanje minimalne plate.
Međutim, kritičari smatraju da postoje kompleksna pitanja koja bi se pojavila i da takva promena ne bi pomogla velikom broju radnika sa niskim primanjima.
Ko ima korist od ukidanja poreza na bakšiš?
Iako njihov broj nije veliki, radnici koji primaju bakšiš su vrlo vidljivi u američkom društvu. Otprilike 4 miliona ljudi je radilo na poslovima koji primaju bakšiš 2023. godine, što čini oko 2,5% ukupnog zapošljavanja, prema Budget Labu na Univerzitetu Jels, centru za politička istraživanja.
Radnici koji primaju bakšiš su uglavnom mlađi (tinejdžeri čine 3% ukupnog zapošljavanja, ali 13% radnih mesta je u industriji bakšiša) i zarađuju manje.
To znači da mnogi zarađuju premalo da bi plaćali federalne poreze na dohodak – 37% radnika koji primaju bakšiš spadali su u ovu kategoriju 2022. godine, utvrdio je Budget Lab.
Džon Sejmur, vlasnik lanca restorana Sweet Chicks u Njujorku, rekao je da bi zaposleni u njegovom restoranu sa punim radnim vremenom verovatno zarađivali dovoljno da dostignu prag za plaćanje poreza na dohodak. Međutim, u Njujorku mnogi zaposleni u restoranima rade samo na pola radnog vremena.
Vidljiviji efekat mogao bi biti u državama poput Nevade, koja ima najveći udeo radnika koji primaju bakšiš u SAD-u jer mnogi od njih rade u ugostiteljskoj industriji.
Ovaj predlog mogao bi biti i relativno jeftin u poređenju sa Trampovim širim planovima smanjenja poreza. Budget Lab procenjuje da bi ukidanje poreza na bakšiš moglo koštati između 60 milijardi i 200 milijardi dolara tokom 10 godina.
Kompleksna pitanja
Republikanski senator Ted Kruz iz Teksasa je u julu predstavio zakon pod nazivom „Zakon o ukidanju poreza na bakšiš“, koji bi omogućio radnicima da odbiju bakšiš plaćen gotovinom, čekovima, kreditnim karticama i debitnim karticama na svom federalnom porezu na dohodak. Međutim, zakon ne bi ukinuo poreze na plate, koji finansiraju socijalnu sigurnost i medicinsku zaštitu i iznose 15,3%, od kojih polovinu plaćaju poslodavci.
Smanjenje poreza na plate moglo bi uticati na životni vek socijalne sigurnosti i medicinske zaštite. Socijalna sigurnost je već predviđena kao insolventna do 2034. godine, prema poverenicima za socijalnu sigurnost.
Tramp i Kongres bi morali da proaktivno rade oko računanja socijalne sigurnosti za radnike koji primaju bakšiš, rekao je Ernie Tedeschi, direktor ekonomije Budget Laba i bivši glavni ekonomista u Savetu za ekonomske savetnike u Beloj kući za vreme Bajdenove administracije. Izuzimanje bakšiša od poreza na socijalnu sigurnost moglo bi značiti da se prihod od bakšiša neće uračunavati u proračun za socijalnu sigurnost, čime bi se zapravo smanjila socijalna zaštita za te radnike.
Poslovni subjekti i radnici mogli bi takođe naći načine da iskoriste zakon, kao što je prekvalifikacija provizija i bonusa kao neoporezovanih bakšiša, ukoliko ne postoje dovoljni pravni zaštitni mehanizmi.
Šta bi pomoglo radnicima koji primaju bakšiš?
Mnogi ekonomski stručnjaci koji su razgovarali sa CNN-om zalagali su se za povećanje federalne minimalne plate za radnike koji primaju bakšiš koja. se nije menjala još od 1990-ih godina, rekao je Tedeschi.
Federalna minimalna plata za radnike koji primaju bakšiš je 2,13 dolara po satu, ali oni moraju da zarađuju najmanje federalnu minimalnu satnicu od 7,25 dolara, ili njihov poslodavac mora da pokrije razliku. Mnoge države i opštine imaju veće minimalne plate i minimalne plate za bakšiš, dok su neke države ukinule niže minimalne plate za radnike koji primaju bakšiš.
Sindikat radnika u ugostiteljstvu Local 226 u Nevadi rekao je da podržava ukidanje poreza na bakšiš za radnike u uslugama i ugostiteljstvu, kao i povećanje federalne minimalne plate.
- Da radnici koji primaju bakšiš dobijaju 17 dolara po satu kao osnovnu platu, to bi bilo mnogo važnije od toga da ne moraju da plaćaju porez na svoj bakšiš - rekla je Širholz.
A poreski sistem je već dovoljno komplikovan, dodala je.
- Ako želite da pomognete radnicima, onda biste trebali da imate politike koje se odnose na nivo vaših prihoda, a ne na tip prihoda koji zarađujete.
(Telegraf Biznis)
Video: Novinarka Telegraf.rs ispred Bele kuće, izveštaj
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.