U Hrvatskoj se zatvara pogon poznatog brenda koji posluje i u Srbiji: Bez posla ostaje više od 260 radnika
Italijanska tekstilna grupacija Benetton odlučila je nakon 25 godina poslovanja da zatvori svoj proizvodni pogon u Osijeku i kompaniju Benetton tekstil, zbog čega će više od 260 radnika ostati bez posla nakon otkaznih rokova, tvrdi sindikat.
Ovu informaciju nije bilo moguće proveriti u samoj kompaniji u četvrtak, ali su vest o zatvaranju pogona potvrdili u Regionalnom sindikatu zaposlenih Klas, koji deluje u okviru Hrvatske udruge sindikata (HUS) i koji je zastupao radnike u kompaniji Benetton tekstil.
Predsednik Sindikata Klas, Dario Puljić, izjavio je za Hinu da je odluka o zatvaranju pogona i gašenju proizvodnje doneta u decembru, nakon čega su trebalo da se reše zaostale narudžbe, a sada su u fabrici još uvek zaposleni koji rade na rastavljanju mašina i deo kadrovske i pravne službe, kako bi se završile sve procedure oko otkaznih rokova.
On napominje da će zbog gašenja proizvodnje i otkaza ugovora o radu bez posla ostati više od 260 radnika, te podseća da je Benetton u Osijeku imao i više od 300 zaposlenih.
U Sindikatu ističu da su u upravi kao razloge zatvaranja proizvodnog pogona naveli finansijske probleme, povećanje troškova, posebno u vezi sa rastom plata i inflacijom, zbog čega im je proizvodnja postala neodrživa. U Sindikatu Klas nemaju službenih saznanja da li Benetton planira da preseli proizvodni pogon iz Osijeka u neku drugu državu, ali podsećaju da italijanska kompanija ima veliki proizvodni pogon u Srbiji.
Puljić dodaje da od uprave nisu dobili informacije o tome šta će biti sa prostorom u Vukovarskoj ulici u Osijeku, u kojem je do odluke o zatvaranju delovala kompanija Benetton tekstil.
Osigurana je otpremnina za sve radnike, za svaku godinu rada u kompaniji, pa i za više od 50 radnika sa više od 18 godina radnog staža, iako poslodavac po zakonu može isplatiti otpremninu samo do 18 godina staža, a više od toga nije dužan.
Pregovori su bili napeti, ali je uprava na kraju sve ispoštovala, istakao je Puljić.
Benetton je u Osijeku počeo proizvodnju 2000. godine i sa radom je započeo na prostoru tadašnje osječke Slobodne zone. U poslednje vreme delovao je u prostoru u Vukovarskoj ulici. Tokom poslovanja, kompanija je nekoliko puta menjala naziv, pa je, uz ostalo, delovala pod imenima Benetton Croatia, Olimpias tekstil i Benetton tekstil.
Prema podacima FINA-e, broj zaposlenih prema satima rada u 2023. godini bio je 241, što je bilo manje za 29,12 posto u odnosu na prethodnu godinu. Ukupni prihodi u 2023. godini iznosili su 39,54 miliona evra, što je na istoj razini kao i godinu dana ranije. U 2023. godini kompanija je iskazala neto gubitak od 66.571 evra, što je smanjenje od 90,77 posto u odnosu na prethodnu godinu.
(Telegraf Biznis/Poslovni)
Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Marina
Pa i u Srbiji je pre par godina zatvoren pogon u Nišu. O tome se nije pisalo. Pišite i kako je pre nove godine 330 ljudi dobilo otkaz u kineskoj firmi u Obrenovcu. A država ih je finansirala.
Podelite komentar