TikTok zvanično nestao iz SAD: Evo koja poruka je dočekala Ameriku!

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

TikTok je kasno u subotu obavestio svoje američke korisnike da će u nedelju biti privremeno nedostupan, jer tada stupa na snagu zakon koji zabranjuje njegov rad u Sjedinjenim Državama.

Korisnici koji su se u nedelju prijavljivali na TikTok dočekala je poruka da zakon privremeno onemogućava pružanje usluge. Aplikacija više nije dostupna ni u ponudi trgovine aplikacija Apple i Google za korisnike u SAD-u.

- Radimo na tome da ponovo uspostavimo našu uslugu u SAD-u što je pre moguće - navodi se u objavi TikToka, koji je u vlasništvu kineske kompanije ByteDance.

ByteDance ne želi da proda TikTok

Američki Vrhovni sud je u petak potvrdio zakon prema kojemu ByteDance mora prodati popularnu aplikaciju koju koristi gotovo polovina Amerikanaca, ili će ona biti zabranjena u zemlji zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost.

TikTok je jedna od najistaknutijih društvenih platformi u SAD-u, a koristi je oko 170 miliona Amerikanaca, što je otprilike polovina ukupnog stanovništva, uključujući mnoge mlade ljude.

Kina i SAD su ekonomski i geopolitički suparnici, a činjenica da je TikTok u kineskom vlasništvu godinama brine američke zvaničnike.

Zakon o zabrani TikToka, ukoliko ne bude prodat američkom korisniku, izglasan je prošle godine u Kongresu glasovima obiju stranaka. Međutim, ByteDance za sada odbija da proda svoj poslovni dragulj, iako su se javili brojni investitori.

Pitanje američke nacionalne sigurnosti

Administracija odlazećeg predsednika Džo Bajdena objavila je da zakon ima veze sa činjenicom da aplikacijom upravlja strani suparnik, a ne slobodom govora, te da bi TikTok mogao da nastavi da funkcioniše kao i do sada, ako bude oslobođen kineske kontrole.

Tokom rasprava u postupku, predstavnica ministarstva pravde Elizabeth Prelogar je izjavila da kineska kontrola nad TikTokom predstavlja "ozbiljnu pretnju" američkoj nacionalnoj sigurnosti, te da Kina nastoji da prikupi ogromne količine osetljivih podataka o Amerikancima kako bi potajno manipulisala javnim mnjenjem.

Prelogar je navela da Kina prisiljava kompanije poput ByteDancea da u tajnosti predaju podatke o korisnicima društvenih mreža i da izvršavaju direktive kineske vlade.

Ogromna baza podataka TikToka, dodala je Prelogar, predstavlja snažan alat koji bi kineska vlada mogla koristiti za uznemiravanje, regrutovanje i špijunažu, te da bi Kina mogla TikTok iskoristiti kao oružje za nanošenje štete SAD-u.

Na potezu je Trump?

Izabrani američki predsednik Donald Trump, koji stupa na dužnost u ponedeljak, u decembru je zatražio od Vrhovnog suda da stavi moratorijum na zakon kako bi njegovoj administraciji omogućio "priliku da potraži političko rešenje pitanja o kojima je reč u ovom slučaju".

Zakon predsedniku omogućava da odgodi primenu zakona na 90 dana, a Trump je u subotu rekao da će "najverovatnije" to učiniti, nakon što u ponedeljak preuzme Beloj kuću.

U subotu je startup i pretraživač zasnovan na veštačkoj inteligenciji Perplexity AI podneo ByteDanceu predlog za spajanje sa TikTokovom američkom podružnicom, ali ByteDance za sada nije odgovorio na to.

(Telegraf Biznis/Zimo)

Video: Er Srbija leti direktno do Šangaja: Prvi let za Kinu iz Beograda

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>