![Mlekara, katanac Mlekara, katanac](https://xdn.tf.rs/2025/02/11/mlekara-katanac-670x447.webp)
Čuvena mlekara prestaje sa radom posle više od 90 godina
Ludbreška mlekara, koja je decenijama sinonim za kvalitetne domaće mlečne proizvode u Hrvatskoj, prestaje s radom sredinom ovog meseca, pišu Varaždinske vijesti.
Mlekara "Bohnec" tada će prestati sa otkupom mleka, a vlasnica Marijana Bohnec kao glavne razloge navodi pad primarne proizvodnje mleka u Hrvatskoj i niske cene uvoznih proizvoda, posebno sireva. Mlekara je koristila isključivo domaću sirovinu i nije mogla da konkuriše velikim uvoznicima po cenama.
Iz "Bohneca" pojašnjavaju da je uvoz mlečnih proizvoda postojao i pre ulaska Hrvatske u Evropsku uniju, ali je tada bio kontrolisan kvotama. Nakon ulaska u EU dolazi, kažu, do nekontrolisanog uvoza viškova mlečnih proizvoda iz drugih evropskih zemalja.
Mlekara Antun Bohnec osnovana je 1934. godine u Hrastovskom, gde su proizvodili maslac i trapist. Proizvodi su se prodavali u Ludbregu, Koprivnici, Varaždinu, a kupci su ih mogli nabaviti i direktno od kuće. Mleko su prikupljali s područja Slanja i Hrastovskog.
Od 1990. do 2000. godine mlekara je povećala proizvodnju s približno 7000 na čak 20.000 litara mleka dnevno. Tada je, osim članova porodice, zapošljavala još radnika i otkupljivala mleko od oko 600 kooperanata s područja Ludbrega i okolnih opština.
Proizvodni asortiman Bohneca obuhvatao je polutvrde sireve (gaudu, edamer, trapist), sveži sir, topljene sireve, slani sir, kiselu i slatku pavlaku, puter, jogurt i mleko.
Poslednje četiri godine Mlekara Bohnec poslovala je s godišnjim prihodom od oko milion evra, ali je u istom periodu ostvarila i kumulativni gubitak od gotovo 800.000 evra. Svake godine beležen je negativan rezultat, prenosi hrvatski portal Index.
(Telegraf Biznis/Tanjug)
Video: Koliko je bojkot velikih trgovinskih lanaca bio uspešan?!
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.