![Rezerve zlata, Putin, skok kamatnik stopa Rezerve zlata, Putin, skok kamatnik stopa](https://xdn.tf.rs/2025/02/14/zlato-rusija-670x447.webp)
Ovo je najjači ekonomski adut Putina. Ono što se upravo dešava u Rusiji preti da izazove kolaps
Zlatne rezerve Rusije naglo su potonule krajem prošle godine, što delimično ima uzrok u rekordno visokom kamatnom stopom u zemlji, koju je uvela središnja banka kako bi ‘ohladila‘ pregrejanu ekonomiju.
Pozivajući se na podatke ruske Središnje banke, ruski poslovni medij RBC izvestio je da su tokom 2024. godine zlatne rezerve pale za gotovo polovinu (46,4 posto) ili više od 36 tona.
Pad zlatnih rezervi dolazi usred rekordnih cena tog plemenitog metala. Rusi nastoje da gomilaju zlato, koje se smatra sigurnom imovinom i ulaganjem, kao odgovor na visoku inflaciju i oštre zapadne sankcije koje ruše vrednost ruske valute rublja.
RBC je u utorak izvestio da su fizičke rezerve zlata, odnosno plemenitih metala i dragog kamenja, koje drže ruske banke, od 1. januara 2025. pale na oko 42 tone vredne 325,4 milijarde rubalja (3,4 milijarde dolara), što je najniži nivo u zemlji od jula 2022. godine.
Rekordna kamatna stopa
Središnja banka, kojom upravlja Putinova financijska ‘čudotvorka‘, guvernerka Elvira Nabiulina, priopćila je da su ruske rezerve zlata prošle godine smanjene za 23,6 posto u monetarnom smislu, ali u fizičkom zlatu pad je iznosio 46,4 posto, što je najveći pad od 2020. godine na vrhuncu pandemije covida-19, kada je zabeležen pad od 34,5 tona.
- Fizičke rezerve zlata u ruskim bankama krajem 2024. naglo su pale... To je zbog visoke kamatne stope Banke Rusije - naveo je RBC, kako prenosi Newsweek.
RBC je citirao stručnjake koji delimično povezuju pad zlatnih rezervi sa rekordno visokom referentnom kamatnom stopom od 21 posto, koju je nametnula središnja banka kako bi se suprotstavila inflaciji od 9,5 odsto u ekonomiji koja se pregrejava zbog visoke vojne potrošnje i nedostatka radne snage, ali i rekordnim cenama zlata, kako prenosi ruski nezavisni medij Meduza.
Cene zlata dosegle su rekordne vrednosti čak 40 puta u 2024. godini. Od utorka se zlatom trgovalo za nešto više od 2.900 dolara po unci, prema World Gold Councilu, međunarodnom udruženju industrije zlata.
Ovo je telo u prošlonedeljnom izveštaju navelo da su ruski potrošači kupili 83 tone zlata tokom 2024. godine, što je skok od šest odsto u odnosu na prethodnu godinu i 62 odsto više nego 2021., godinu pre ruske invazije na Ukrajinu.
Pad rublje
Eskalacija zapadnih sankcija učinila je kupovinu zlata privlačnom alternativom tradicionalnim ulaganjima, posebno jer je rubalj dosegnuo istorijsko najniže vrednosti, a ograničenja prekograničnog plaćanja otežala su ruskim građanima diverzifikaciju svojih ulaganja izvan zemlje.
Uprkos padu rezervi zlata, Rusija je bila drugi najveći svetski proizvođač plemenitog metala 2023. godine, s proizvodnjom većom za šest odsto u odnosu na prethodnu godinu, prema miningtechnology.com. Očekuje se da će ruska proizvodnja zlata rasti do 2027. godine, kako prenosi Newsweek.
Zlatne rezerve u ruskim bankama dosegnule su najveću vrednost svih vremena 1. oktobra 2023. godine, kada su tamošnje finansijske institucije držale plemenitih metala u vrednosti od 472,4 milijarde rubalja (4,9 milijardi dolara), odnosno gotovo 90 tona zlata, prenosi Jutarnji.
(Telegraf Biznis)
Video: Lučić: Telekom će imati manje troškove za sportske sadržaje,dolazak PPF važan za SRB
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.