
Zelena revolucija: Srbija će obezbediti 40% energije iz obnovljivih izvora do 2030. godine
Drugi dan Kopaonik biznis foruma bio je u znaku zelene energije i njene uloge u transformaciji privrede Srbije i regiona. Panel "Green Energy Transition – Contribution to High Income Economy" okupio je vodeće stručnjake iz oblasti energetike, koji su diskutovali o potencijalu obnovljivih izvora energije za stabilan ekonomski rast.
Pod moderacijom Vladimira Popovića, dekana Mašinskog fakulteta u Beogradu, panelisti su bili: Miloš Colić (New Energy Solution), Neda Lazendić (Hyundai Engineering), Rade Mrdak (Ministarstvo rudarstva i energetike), Petar Šainović (Siemens Energy) i Dušan Živković (EPS).
Energetika kao osnova ekonomske stabilnosti
- Energetika nije samo jedna od tema – ona je suštinska za svaku državu. Svi globalni konflikti vrte se oko resursa, a energetska stabilnost postaje ključna, naročito za male zemlje. Srbija ima ambiciozne ciljeve, ali se suočava s izazovima – hidroelektrane rade na istom nivou decenijama, a tranzicija ka obnovljivim izvorima energije je neizbežna - naglasio je Popović u uvodnom obraćanju.
Cilj: 40% energije iz obnovljivih izvora do 2030.
Rade Mrdak iz Ministarstva rudarstva i energetike predstavio je viziju razvoja sektora:
- Naš plan je jasan – do 2030. godine čak 40% energije treba da dolazi iz obnovljivih izvora. Radimo na tome da mreža do tada ima 3.500 megavata, a do 2040. godine ciljamo čak 11 gigavata. Već sada smo animirali projekte od 2.500 megavata, od čega su privatni investitori uložili u 1.200, a EPS isto toliko. Državna i privatna ulaganja moraju ići ruku pod ruku, ali to nije dovoljno – potrebno je strateško planiranje. Nakon 2030. moramo povećati fleksibilnost sistema, razviti hidroelektrane i jasno pretvoriti viziju u dugoročnu strategiju.a
EPS u zelenoj tranziciji
Kako EPS vidi svoju ulogu u energetskoj transformaciji, govorio je Dušan Živković:
- Svet se menja – danas nas ima osam milijardi, a energetske potrebe eksponencijalno rastu. Čak 55% globalnog BDP-a oslanja se na eksploataciju resursa. Srbija već sada ima 800 megavata nezavisnih proizvođača iz obnovljivih izvora, a energetska slika zemlje se menja. EPS želi da se pozicionira kao lider u regionu – kroz projekte poput Bistrice planiramo dugoročne strategije i postavljamo temelje energetske nezavisnosti. Moramo prepoznati i druge potencijale, poput vodonika i biomase. Održivost je ključna, i Srbija ne sme da zaostaje u ovom procesu.
Investicije i tržište obnovljivih izvora
Miloš Colić iz New Energy Solution osvrnuo se na konkretne projekte i uspehe na tržištu:
- Na prvim aukcijama 2023. godine pobedili smo i pokazali da je srpski sistem transparentan i napredan. Sagradili smo objekat od 100 megavata za samo 10 meseci – to je rekord! Srpsko tržište je sazrelo, naše kompanije mogu da iznesu milionske ugovore, a čak i izvozimo svoje znanje. Investitori sada imaju poverenje u Srbiju – ponude su išle od 53 do 68 dolara po megavatu, dok je jutros cena na tržištu premašila 100 dolara. To jasno pokazuje stabilnost i perspektivu ovog sektora. Međutim, administrativne barijere i dalje usporavaju procese – određene institucije moraju brže da reaguju kako bismo zadržali ovaj momentum.
Hidrogenska budućnost
Neda Lazendić iz Hyundai Engineering-a predstavila je projekte vezane za solarnu energiju i hidrogen:
- Radimo na izgradnji solarne elektrane u saradnji s EPS-om koja će doneti 1 gigavat energije – prava prekretnica! Srbija je dostigla nivo gde obnovljivi izvori više ne zahtevaju subvencije, što znači da je sektor postao održiv. Postoje dva ključna stuba razvoja – stabilnost izgradnje objekata i dekarbonizacija. Na ovom projektu okupljamo vrhunske svetske projektante, ali i lokalne firme, jer želimo da podelimo znanje i stvorimo bazu za dalje širenje na nova tržišta.
Prirodni gas i globalna energetska scena
Petar Šainović iz Siemens Energy osvrnuo se na ulogu prirodnog gasa u energetskoj tranziciji:
- Energetika je danas ono što je IT sektor bio pre 10 godina – ekspanzija je ogromna! Povećana potrošnja, rast veštačke inteligencije i data centara generišu ogromne energetske zahteve. Samo prelazak AI modela s jedne verzije na drugu zahteva 24 gigavata – četiri puta više nego što cela Srbija trenutno troši! U ovom kontekstu, gas nije na zalasku, već u punoj ekspanziji. Poljska planira 20 gigavata gasnih elektrana, a slične korake preduzimaju i druge zemlje. Srbija mora da pronađe svoje mesto u toj priči.
Finansiranje kao ključni izazov
Živković se potom osvrnuo na finansijske aspekte energetske tranzicije:
- Suočavamo se s velikim promenama – kompanije koje ne smanje CO2 otisak neće biti konkurentne na globalnom tržištu. Međutim, najveći izazov ostaje finansiranje. Sve energetske kompanije u regionu imaju poteškoća u dugoročnom finansiranju projekata obnovljivih izvora. Bez stabilnog finansijskog modela i prilagođenih kreditnih aranžmana, nećemo moći da ostvarimo ciljeve koje smo zacrtali.
Budućnost aukcija
- Za 2025. godinu očekuje se još jedna aukcija i to je ono što industrija očekuje. Trebalo bi da se izdb+voji oko 500 miliona evra, kako bi mala i srednja preduzeća mogla da pristupe PP ugovorima. Poenta je da cena bude pristupačna svima, a projekte moramo da radimo na efikasniji način, na boljim lokacijama. Zahtevaju se ozbiljni radovi, ali sigirno je da postoji veliko interesovanje investicionalnog sektora za ulaganje što je jako dobro - poručio je Miloš Colić.
(Telegraf Biznis)
Video: Inovacije, inteligencija i intuicija: U svetu koji se stalno menja bitno je pronaći svoj ritam
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Слађана Точиловац Шаљић
Подршка развоју и модернизацији енергетског сектора у Србији.
Podelite komentar