Ukrajinci pred dilemom: Vrednost njihove omiljene valute, američkog dolara, pada

V. K.
V. K.    
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Dolar je imao zaista tešku neselju, pa čak i mesečni period. Nepredvidive odluke američkog predsednika Donalda Trampa po svim pitanjima (od carina od 25 odsto za neke zemlje do neočekivanih izjava o ratu i Ukrajini izazvale su pad valute, pišu ukrajinski mediji.

Dolar je omiljeni izbor Ukrajinaca kada je u pitanju štednja i kupovina automobila ili nekretnina. Ali šta će se sada desiti sa američkom valutom i u kojoj valuti je najbolje da Ukrajinci čuvaju svoj novac?

Oleg Getman, ekonomista, koordinator ekspertnih grupa Ekonomske ekspertne platforme, kaže da se valute ponašaju različito zbog odluka koje donosiDonald Tramp. Predsednik najveće svetske ekonomije svakog jutra budi se sa novim idejama i izuzetno je nepredvidiv čovek, navodi.

- Stalno se uvode carine, pa se zatim poništavaju, odlažu na mesec dana, ponovo uvode, a onda se za neke ponovo ukidaju. Šta će se u narednom periodu desiti sa valutama – niko ne može da pogodi. Zbog ovih ludih odluka i turbulencija, različite valute ponašaju se različito - kaže Getman.

Prema njegovim rečima, neke zemlje, koje nastoje da minimiziraju gubitke od uvedenih sankcija, postepeno će devalvirati svoju valutu. To znači smanjivanje vrednosti: na primer, dolar košta 40 poljskih zlota, a nakon smanjenja već košta 45. Jer kada devalvirate valutu, vaš izvoz postaje profitabilniji, objašnjava stručnjak. Tako će pokušati da minimiziraju gubitke od ovih dodatnih tarifa.

- Neke druge valute će, kao što je britanska funta (koja nije pogođena carinama, tarifama, sankcijama), naprotiv, ojačati. Dakle, niko zaista neće moći da pogodi šta će se tačno desiti dalje - kaže stručnjak.

Šta se dešava sa dolarom u Ukrajini?

Prošle nedelje dramatičan skandal u Beloj kući donekle je uticao na kurs dolara u Ukrajini. Sastanak je razbio nadu da bilo kakav mirovni sporazum mogao biti postignut u skorije vreme u ratu Rusije i Ukrajine.

Indeks dolara u odnosu na glavne valute opao je na 105,46 poena. Valuta je opterećena neizvesnim prognozama rasta, izazvanim brigama zbog uticaja carina na inflaciju i ekonomiju.

Na pozadini opadanja dolara, druge glavne svetske valute postale su skuplje.

Britanska funta je ojačala do maksimuma u poslednja tri meseca i iznosila je $1,28025.

Evro je poskupeo, dostigavši trogodišnji maksimum od 1,0639 dolara (nakon izveštaja o stvaranju investicionog fonda u Nemačkoj vrednog 500 milijardi dolara, koji može da kompenzuje napetosti u svetskoj trgovini).

Ovo je najbolja nedelja za evro od novembra 2022. godine.

Prinos na nemačke obveznice takođe je porastao: prinos na 30-godišnje obveznice naglo je skočio za 25 baznih poena. Kratkoročni prinosi su takođe porasli, podižući kurs evra u odnosu na dolar.

Pored dolara, bilo je i drugih žrtava izjava Trampa – to su meksički pesos i kanadski dolar. Tramp je uveo 25 odsto carine Kanadi i Meksiku. Zbog toga je kanadski dolar, na pozadini eskalacije trgovinskih tenzija, oslabio za 0,23 odsto na $1,4425 za dolar. Meksički peso je pao za 0,6 odsto.

Nedelju dana nakon toga, Trampove reči dovele su do pada kineskog juana za 0,2 odsto, jer je Bela kuća saopštila o povećanju poreza za Kinu sa 10 odsto na 20 odsto.

Međutim, glavne valute za nas tokom mnogih decenija bile su evro i dolar. One već dugo fluktuiraju unutar međusobnih granica, kaže Getman.

- To su dve najstabilnije valute na svetu i one i dalje ostaju jedan od vrlo dobrih načina za čuvanje novca. Ali – samo za čuvanje. Ako neko želi da ne samo čuva, nego i malo poveća svoj novac, valute za to nisu baš najbolje - kaže Hetman.

U svakom slučaju, najveće svetske valute (dolar, evro, kineski juan) će se dobro držati, kaže Hetman. To su glavne ekonomije, velike i snažne sisteme koje će lako preživeti „ludog generatora ideja“ koji će nas napustiti za četiri godine.

- Ništa se neće desiti da on ne generiše (probleme). Ali, ne treba ni računati na nešto što bi bilo previše korisno za nas. Trebalo bi da izdržimo, čuvamo svoju ekonomiju, radimo što više na anti-korupcijskim, deregulacionim merama, uspostavljamo odnose sa Evropskom unijom, sa Britanijom i radimo sve kako bismo izdržali te četiri godine - savetuje Hetman, prenosi ukrajinski Telegraf.

(Telegraf Biznis)

Video: Šta je sve lakše preko eUprave?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>