
Policajci u BiH nestaju brže nego što stižu novi: Nedostatak kadra postaje alarmantan problem
Policijske agencije na nivou BiH suočavaju se s tolikim kadrovskim deficitom da često ne mogu školovati dovoljno policajaca kako bi nadomestile one koji odlaze u penziju. Ministarstvo bezbednosti BiH zbog ovog hroničnog problema, koji se godinama ne rešava, predložilo je izmene Zakona o policijskim službenicima BiH, kojima bi, između ostalog, trebalo da se omogući kasnije penzionisanje policajaca.
- Na osnovu trenutnog stanja popunjenosti sistematizovanog broja radnih mesta policijskih službenika u policijskim organima BiH, evidentan je konstantan problem nepopunjenosti, koji trenutno iznosi u proseku oko 30 odsto u svim organima u odnosu na sistematizovani broj izvršilaca - navodi se u obrazloženju ovog zakonskog rešenja, koje je izašlo u formi nacrta.
Dodaje se da će se u ovoj i narednoj godini broj nedostajućih policajaca dodatno povećati za oko 15 odsto zbog odlaska u penziju, što će ugroziti funkcionisanje policijskih organa.
- U skladu sa trenutno važećim propisima, prijem policijskih službenika u policijske organe BiH moguć je isključivo kroz prijem i školovanje kadeta u Agenciji za školovanje i stručno usavršavanje u Mostaru, čiji kapaciteti ni na koji način ne omogućavaju pravovremenu nadoknadu nedostajućeg broja policajaca. Broj policijskih službenika koji odlazi u penziju tokom godine često je dvostruko veći od broja kadeta koji mogu biti školovani u ovoj agenciji - navodi se u obrazloženju nacrta zakona.
Takođe je utvrđeno da će u ovoj i sledećoj godini veliki broj policajaca otići u penziju.
- Na primer, u Graničnoj policiji BiH se očekuje da će tokom 2025. i 2026. godine radni odnos prestati za 495 policijskih službenika, čime će nedostatak kadra porasti na 50 odsto u odnosu na trenutno sistematizovani broj izvršilaca, odnosno na oko 60 odsto u odnosu na novi sistematizovani broj izvršilaca, čija je procedura usvajanja u toku - istaknuto je.
Takođe je naglašeno da veliki broj iskusnih policajaca, koji su nosioci ključnih poslova, odlazi u penziju relativno mladi.
- Oni napune 40 godina penzijskog staža zbog beneficiranog radnog staža za policijske službenike, iako imaju samo 48 godina, a najčešće između 50 i 55 godina. Zbog toga, ali i zbog velikog kadrovskog deficita koji je nemoguće rešiti u postojećim zakonskim okvirima, predloženo je da se u interesu policijskih organa omogući da policijski službenik, na sopstveni zahtev i uz saglasnost rukovodioca policijskog organa, nastavi rad do 65. godine starosti, ukoliko je psihofizički sposoban za obavljanje poslova - navodi se.
Psihofizička sposobnost bi se, kako ističu iz Ministarstva bezbednosti, dokazivala lekarskim uverenjem.
- Ova odredba bi omogućila policijskom službeniku da iskoristi pravo na penziju kada napuni 40 godina staža osiguranja ili da, po sopstvenoj odluci, nastavi da radi u policijskom organu do napunjenih 65 godina - navedeno je.
Nermin Pećanac, bivši ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, ističe da se ovaj problem ranije nije rešavao jer za to nije bilo političke volje.
- Šta god da predloži struka, ako to ne odgovara politici – neće biti usvojeno. Mislim da je struka već digla ruke od toga jer više ne zna kome da objašnjava stvari koje bi mogle doprineti poboljšanju situacije. Ljudi žele da rade kao policajci, ali politika treba da im obezbedi materijalne uslove kako bi im taj posao bio privlačan. Plate su male, a najviše štite one koji ne znaju šta će sa novcem - rekao je Pećanac za "Nezavisne novine".
Iz Granične policije BiH kažu da preduzimaju sve mere kako bi svojim pripadnicima obezbedili adekvatne uslove za rad, kao i odgovarajuću materijalno-tehničku opremljenost.
- Činjenica je da se GP BiH suočava sa kadrovskim deficitom, ali nakon zastoja u prijemu novih službenika, kontinuirano se sprovode procedure za nova zapošljavanja i unapređenje policijskih službenika - poručili su iz GP BiH za "Nezavisne novine".
(Telegraf Biznis)
Video: Inovacije, inteligencija i intuicija: U svetu koji se stalno menja bitno je pronaći svoj ritam
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.