
Poznati ekonomista za Telegraf: Ovo je glavni problem sa kojim će se Srbija suočiti zbog Trampovih carina
Američki predsednik Donald Tramp potresao je globalnu ekonomiju najavom da će od 5. aprila uvesti osnovnu carinu od 10 odsto na sav uvoz u SAD, dok će pojedine zemlje biti pogođene još višim tarifama. Među njima je i Srbija, kojoj su određene rekordne carine od čak 37 odsto.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu Ljubodrag Savić ocenjuje za Telegraf Biznis da ova odluka može imati ozbiljne posledice po srpsku privredu, ali ističe da njen značaj nije samo ekonomski već i politički.
Kako će visoke carine uticati na Srbiju?
Iako Srbija nema veliki direktan izvoz u SAD, povećanje carina može otežati plasman domaćih proizvoda na američko tržište, ali i posredno pogoditi našu privredu preko trgovinskih veza sa Evropskom unijom, posebno Nemačkom.
– Mi nemamo veliki obim trgovine sa SAD, ali smo deo evropskog proizvodnog lanca, posebno kada je reč o polufabrikatima i delovima za automobilsku industriju. Najveći deo naše robe ide u Nemačku, koja zatim te proizvode dalje izvozi u Ameriku. Ako nemačka privreda trpi udar zbog visokih carina, to će se neminovno odraziti i na nas – kaže Savić.
On ističe da se postavlja pitanje konkurentnosti srpske i nemačke robe na američkom tržištu, s obzirom na to da će kineski proizvodi i dalje imati prednost.
– Kina ima državne subvencije, povoljne kredite, nisku cenu radne snage i minimalne ekološke standarde. To znači da kineski proizvodi već sada imaju prednost u odnosu na evropske. Ako se evropski izvoznici dodatno opterete carinama, njihova konkurentnost će pasti, a to će se negativno odraziti i na nas. Nemačka je već sada u krizi, a ove carine će je dodatno "zakopati" – upozorava profesor.
Politička dimenzija odluke
Pored ekonomskih posledica, profesor Savić naglašava da iza ove odluke stoje i politički motivi.
– Srbija je jedina evropska zemlja koja nije uvela sankcije Rusiji, i ovo je verovatno vid pritiska na nas. Naša carinska stopa je više od 3,5 puta veća nego u Albaniji i Crnoj Gori. Jasno je da ova odluka ima političku dimenziju, a ne samo ekonomsku – kaže Savić.
On podseća da Trampova administracija pažljivo bira svoje ekonomske poteze u skladu s političkim interesima.
– SAD koriste ekonomske poluge za ostvarenje političkih ciljeva. Ove carine nisu samo pitanje trgovine, već i odnosa sa Evropom. Srbija se sada nalazi u specifičnoj situaciji, jer pokušava da balansira između Istoka i Zapada. Ove rekordne carine su signal da će taj balans postajati sve teži – zaključuje profesor Savić.
(Telegraf Biznis)
Video: Inovacije, inteligencija i intuicija: U svetu koji se stalno menja bitno je pronaći svoj ritam
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.