Trampova kripto rezerva u opasnosti: Nedostatak privatnosti preti digitalnoj budućnosti SAD!

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 0

Najava predsednika Donalda Trampa o formiranju američke kripto strateške rezerve, koja uključuje Bitcoin (Bitkoin), Ethereum (Etereum), XRP (Iks-Ar-Pi), Solana (Solana) i Cardano (Kardano), pokrenula je globalnu debatu o ulozi digitalnih sredstava u nacionalnim rezervama. Iako inicijativa ima za cilj da učvrsti poziciju Sjedinjenih Američkih Država kao globalnog lidera u kriptovalutama, istovremeno naglašava hitnu potrebu za poboljšanjem bezbednosti, privatnosti i usklađenosti kako bi se omogućilo šire prihvatanje.

Hakerski napadi i porast pretnji ugrožavaju kripto transakcije

Uz najnoviji ByBit hakerski napad koji je izazvao gubitak od 1,5 milijardi dolara, porast fišing napada za čak 58% od 2022. do 2023. godine i činjenicu da devet od deset organizacija prijavljuje bezbednosne povrede, kripto transakcije ostaju ranjive. Generativni AI, deepfake tehnologija, glasovni fišing i socijalni inženjering postaju sve sofisticiraniji, što čini neophodnim integraciju zaštitne infrastrukture u lance rezerve.

Tehnologija "send to name", koja automatski generiše adrese za primanje koje su dostupne samo učesnicima transakcije, pruža rešenje osiguravajući da istorija transakcija ostane nevidljiva. Kroz integraciju ovog sloja, zajedno sa off-chain KYC/AML usklađenošću, američka kripto strateška rezerva može omogućiti jednostavno i potpuno usklađeno upravljanje sredstvima za pojedince, institucije i finansijske agente zasnovane na veštačkoj inteligenciji.

Kripto Foto: Freepik

Osiguranje digitalnih sredstava u kripto rezervi

Osnova svake nacionalne kripto rezerve mora biti izgrađena na snažnoj bezbednosnoj infrastrukturi koja smanjuje rizike od spoljnih napada i unutrašnjih ljudskih grešaka. To podrazumeva prelazak sa osnovnih adresa novčanika i uvođenje kriptografskih zaštita transakcija, višeslojne autentifikacije i ugrađenih bezbednosnih funkcija koje sprečavaju neovlašćene transakcije, piše Kriptonjuz.

Jedan od pristupa uključuje dinamičku, kontekstualno svesnu verifikaciju transakcija, koja osigurava da samo predviđene strane mogu pristupiti adresama za primanje—blokirajući fišing napade pre nego što sredstva budu poslata. Dodatno, ugradnja sigurnih, šifrovanih komunikacionih slojeva direktno u transakcione protokole eliminiše oslanjanje na spoljne platforme za razmenu poruka, smanjujući izloženost presretanju ili prevarama.

Ravnoteža privatnosti i usklađenosti

Vladama i institucijama potrebna su rešenja za usklađenost, ali on-chain KYC/AML mere često dolaze nauštrb privatnosti korisnika. Umesto trajnog evidentiranja osetljivih podataka na lancu, decentralizovani sloj za verifikaciju identiteta omogućava transakcijama da ostanu privatne uz ispunjavanje regulatornih zahteva. Na taj način se osigurava usklađenost bez stvaranja centralizovanih rizika koji postaju glavne mete napadača.

Pored toga, uz Trampovu investiciju od 500 milijardi dolara za razvoj AI, očekuje se sve više finansijskih agenata zasnovanih na veštačkoj inteligenciji koji će upravljati digitalnim sredstvima koristeći sve naprednije LLM sisteme. Međutim, ti agenti moraju raditi po strogim bezbednosnim standardima. Neophodni su ugrađeni mehanizmi zaštite koji sprečavaju izvršavanje transakcija na osnovu manipulisanih naredbi ili prevarantskih strana. Kroz primenu zero-trust bezbednosnih modela i praćenje transakcija u realnom vremenu, finansijski sistemi zasnovani na veštačkoj inteligenciji mogu minimizovati izloženost zlonamernim akterima.

Poziv za buđenje u kripto industriji

Nedavni ByBit napad otkrio je zabrinjavajuću stvarnost: čak i iskusni operateri mogu biti prevareni. Napadači nisu ukrali privatne ključeve, već su prevarili ByBitov tim—uključujući i izvršnog direktora—da odobre lažne transakcije putem Ledger uređaja. Ovo ističe ključne slabosti oslanjanja isključivo na osnovne adrese novčanika i DeFi platforme bez inteligentnih slojeva verifikacije.

Da je ByBit koristio kriptografski sistem transakcija sa nazivima ili kontekstualna upozorenja, napad bi bio otkriven pre odobrenja. Industrija mora usvojiti bezbednosne mere koje proaktivno sprečavaju ljudske greške i manipulacije, osiguravajući da transakcije budu ne samo privatne i usklađene već i otpornije na prevare.

Kriptovalute, prevara, aplikacija Foto: Shutterstock

Sigurna budućnost za američke digitalne rezerve

Ako SAD želi da predvodi u kripto svetu, mora predvoditi i u oblasti bezbednosti. Nacionalna kripto rezerva nije samo pitanje izbora sredstava, već izgradnje infrastrukture koja štiti korisnike, institucije i AI agente od sve sofisticiranijih pretnji. Sigurni, privatni i jednostavni mehanizmi transakcija biće ključni za obezbeđivanje digitalnih sredstava.

ByBit hakovanje treba da posluži kao prekretnica. Umesto da reaguje tek nakon što se napadi dogode, kripto industrija, posebno nacionalne inicijative, mora odmah primeniti preventivna rešenja. Američka kripto strateška rezerva ima priliku da postavi novi standard za sigurnost digitalnih sredstava, čineći kripto transakcije sigurnijim, efikasnijim i otpornijim na nove pretnje.

(Telegraf Biznis)

Video: Punom parom gradi se Moravski koridor, naplatna stanica u Adranima imaće sedam traka

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>