
Kini preti gubitak miliona radnih mesta: Američke carine razaraju ekonomiju, a planovi "zaobilaska" propadaju
Dopisnica "Skaj Njuza" za Aziju iz Pekinga piše da je Kina očekivala nove carine i verovatno se na njih pripremala, ali nijedan nivo pripreme ne može ublažiti trenutni udar koji će ovaj poslednji talas carina naneti kineskoj ekonomiji.
„Kada se saberu carine uvedene ranije ove godine sa onima koje su još na snazi iz prvog Trampovog mandata, svi kineski proizvodi sada će biti opterećeni sa više od 50% uvoznih nameta, a neki bi mogli dostići i 70%.
Takvi nivoi carina u praksi čine trgovinu sa Amerikom gotovo nemogućom za veliku većinu kineskih preduzeća,“ piše "Skaj Njuz".
"S obzirom na to da izvoz čini oko 20% kineskog BDP-a, a trgovina sa SAD-om otprilike 15% tog izvoza, efekat će biti ogroman i široko rasprostranjen, prenosi Index.hr.
Stručnjaci već predviđaju gubitak miliona radnih mesta, propast brojnih malih preduzeća koja čine složene kineske lance snabdevanja, a vrlo je verovatno da Kina neće dostići cilj rasta BDP-a od oko 5%.
Za zemlju koja se već bori sa usporavanjem ekonomije i visokom nezaposlenošću, to predstavlja ozbiljan izazov," dodaju.
Azijske carine ruše kineske strategije zaobilaženja
Posebno iznenađuje što su mete carina i manja jugoistočnoazijska ekonomija.
Recipročne carine od 46% za Vijetnam, 49% za Kambodžu i 36% za Tajland ne samo da su katastrofalne za ta ekonomije sa nižim prihodima, već takođe predstavljaju prepreku kineskim kompanijama koje su poslednjih godina preselile proizvodnju u te zemlje kako bi izbegle američke carine - čak su i zaobilazna rešenja sada onemogućena, piše "Rojters".
Uticaj na širu azijsku regiju odmah se osetio na tržištima koja su otvorena sa padom, a terminske berze beleže značajne gubitke. Glavne regionalne ekonomije - Japan, Južna Koreja i Indonezija - takođe su teško pogođene.
Iza kulisa gotovo sigurno traju intenzivni pregovori, ali Kina će morati pokazati da će odgovoriti. Njeno Ministarstvo trgovine to je već najavilo u svojoj izjavi. Pitanje je kada će i koliko snažno Kina reagovati, zaključuje "Rojters".
(Telegraf Biznis)
Video: Koliko je bojkot velikih trgovinskih lanaca bio uspešan?!
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.