
Adidas, Luj Viton, Harli Dejvidson, Epl... Ni najgori pesimisti se nisu usudili da prognoziraju tako nešto
Globalne berze su potonule, dan nakon što je američki predsednik Donald Tramp najavio uvođenje novih tarifa za koje se očekuje da će podići cene i usporiti privredni rast u SAD i inostranstvu.
Berze u azijsko-pacifičkom regionu pale su drugi dan zaredom, nakon pada američkog S&P 500 indeksa, koji je zabeležio svoj najgori dan od kada je pandemija urušila ekonomiju 2020. godine.
Među velikim potrošačkim brendovima koji su najviše stradali bili su Najk, Epl i Target - svi su potonuli za više od 9%.
Tramp je u Beloj kući rekao novinarima da će američka ekonomija "procvetati" zahvaljujući minimalnoj carini od 10 odsto koju planira da uvede na globalni uvoz, nadajući se da će povećati prihode vlade i vratiti proizvodnju u SAD.
Republikanski predsednik planira da udari proizvode iz desetina zemalja sa znatno višim carinama, uključujući ključne trgovinske partnere poput Kine i Evropske unije.
Kina, koja se suočava sa ukupnom tarifom od 54 odsto i EU, kojoj prete carine od 20 odsto, najavile su u četvrtak kontramere.
Francuski predsednik Emanuel Makron pozvao je evropske kompanije da obustave planirane investicije u SAD.
Carine su porezi na robu uvezenu iz drugih zemalja, a Trampov plan, objavljen u sredu, poziva na njihovo podizanje na najviše nivoe u više od 100 godina. Svetska trgovinska organizacija (STO) izrazila je "duboku zabrinutost", procenjujući da bi obim globalne trgovine mogao pasti za 1 odsto ove godine.
Trgovci su izrazili zabrinutost da bi tarife mogle podstaći inflaciju i zaustaviti rast.
Rano u petak, japanski Nikei 225 pao je za 1,8%, korejski Kospi za oko 1%, a australijski ASKS 200 za 1,4%. U četvrtak je S&P 500, koji prati 500 najvećih američkih kompanija, potonuo 4,8%, izgubivši otprilike 2 biliona dolara na tržišnoj vrednosti. Dov Jones je pao za oko 4%, dok je Nasdak pao za otprilike 6%. Rasprodaja američkih akcija traje od sredine februara zbog straha od trgovinskog rata.
Ranije je i britanski FTSE 100 pao za 1,5%, dok su ostala evropska tržišta pratila pad, od Japana do Hong Konga. Tramp je u četvrtak u Beloj kući još jednom odbranio svoju visokorizičnu strategiju poništavanja decenije liberalizacije predvođene SAD koja je oblikovala globalni trgovinski poredak.
- Mislim da ide veoma dobro. To je kao operacija - kao kada pacijent ide na operaciju i to je velika stvar. Rekao sam da će proći upravo ovako - rekao je, pa dodao: "Tržišta će procvetati. Akcije će procvetati. Zemlja će procvetati".
Tramp je takođe rekao da je otvoren za pregovore sa trgovinskim partnerima o tarifama "ako neko kaže da će nam dati nešto sjajno".

Kanadski premijer Mark Karni rekao je u četvrtak da će ta zemlja odgovoriti carinom od 25 odsto na automobile uvezene iz SAD.
Tramp je već prošlog meseca uveo carine od 25 odsto Kanadi i Meksiku, iako u sredu nije najavio nove tarife protiv svojih severnoameričkih partnera. Kompanije sada moraju da odluče da li da same snose troškove tarifa, podele teret sa partnerima ili ga prenesu na potrošače - rizikujući pad prodaje.
Ovo bi moglo imati veliki uticaj jer se procenjuje da potrošnja SAD iznosi oko 10-15% svetske ekonomije.
Kako su akcije pale u četvrtak, cena zlata, koja se smatra sigurnim utočištem u vremenima nestabilnosti, nakratko je dostigla rekordnu vrednost od 3.167,57 dolara za uncu, pre nego što je blago povukla.
Dolar je takođe oslabio u odnosu na mnoge svetske valute. U Evropi, prema analitičarima Principal Asset Managementa, tarife bi mogle da smanje rast za skoro jedan procentni poen, uz dalji pad ako EU uvede kontramere.
U SAD, bez dodatnih mera poput velikih smanjenja poreza koje je Tramp takođe obećao, može doći do recesije, upozorila je Sima Šah, glavni globalni strateg kompanije. Ona je rekla da bi Trampovi ciljevi za jačanje proizvodnje mogli da potraju godinama - "ako se uopšte ostvare".
- U međuvremenu, oštre uvozne carine će verovatno odmah usporiti ekonomiju, uz ograničene kratkoročne koristi - rekla je.
Stelantis, proizvođač džipa, fijata i drugih brendova, u četvrtak je objavio da privremeno zaustavlja proizvodnju u fabrikama u Tolukiju u Meksiku i Vindzoru u Kanadi. Kompanija je saopštila da će taj potez, kao odgovor na Trampovu tarifu od 25 odsto na uvoz automobila, takođe dovesti do privremenih otpuštanja 900 radnika u pet američkih fabrika koje snabdevaju fabrike.
Na berzi, Najk, koji većinu svoje sportske odeće proizvodi u Aziji, bio je među najteže pogođenim akcijama S&P-a, sa padom akcija od 14%.
Akcije kompanije Epl, koja se u velikoj meri oslanja na Kinu i Tajvan, pale su za 9%.
Ostali trgovci na malo su takođe pali, a Target je potonuo za oko 10%.
Proizvođač motocikala Harli Dejvidson, koji je bio meta evropskih kontramera tokom Trampovog prvog mandata, pao je za 10%.
U Evropi su akcije Adidasa pale za više od 10%, dok su akcije rivalske Pume potonule više od 9%.
Među luksuznim brendovima, proizvođač nakita Pandora je potonuo više od 10%, a LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessi) izgubio je više od 3% nakon uvođenja carina na robu iz Evropske unije i Švajcarske.
- Trgovci trenutno doživljavaju ogroman pad pošto su tarife proširene na zemlje koje nismo očekivali - rekao je Džej Vuds, glavni globalni strateg u Fridom Kapital Markets, dodajući da očekuje veću volatilnost u narednim danima.
(Telegraf.rs/Jutarnji)
Video: Tri vаžne promene koje je Tramp doneo Srbiji
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sele
I treba da se raspadnu!
Podelite komentar