RTS se oglasio nakon pisanja Telegrafa o isplati otpremnina: "Mi sve sami finansiramo, ovo je precizan iznos"

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Kako je Telegraf već pisao, Hrvatska radiotelevizija (HRT) pokrenula je obiman proces racionalizacije, koji podrazumeva otpuštanje oko 800 zaposlenih. Za razliku od toga, Radio-televizija Srbije (RTS) trenutno ne planira slične mere. Ipak, analiza Telegrafa pokazala je koliko bi eventualno smanjenje broja radnika koštalo srpski javni servis, kao i kakvu je politiku RTS sprovodio tokom prethodne decenije. Nakon objavljene analize, oglasio se i sam RTS.

HRT, koji ima oko 2.700 zaposlenih, već je isplatio otpremnine za 333 radnika koji su potpisali sporazumni raskid ugovora. Vlada Hrvatske je za taj proces iz državnog budžeta izdvojila 28 miliona evra, dok su pojedine otpremnine dostizale i do 90.000 evra bruto. Prema kriterijumima, pravo na maksimalnu otpremninu imali su zaposleni sa najmanje pet godina staža i oni kojima je ostalo manje od dve godine do penzije, a koje nije bilo potrebno zameniti.

S druge strane, RTS navodi da u poređenju sa Hrvatskom, odnosno aktuelnom situacijom na HRT-u u cilju smanjenja broja zaposlenih, RTS tokom prethodnih 10 godina beleži smanjenje broja zaposlenih, ali i povećanje sopstvene proizvodnje programa.

- U 2015. godini ukupan broj zaposlenih na RTS-u bio je 3545, a 2024. godinu RTS završava sa 2388 zaposlenih. Poređenja radi, HRT trenutno ima oko 2700 zaposlenih. Sa daleko manje zaposlenih, Javni servis Srbije u prethodnoj deceniji za 200 sati povećava proizvodnju na godišnjem nivou - istakli su iz RTS-a za Telegraf.

U pomenutom periodu od deset godina, RTS je četiri puta sproveo program za

- Sporazumni prestanak radnog odnosa uz isplatu stimulativne novčane naknade, odnosno, socijalni program. Ukupan iznos stimulativne novčane nadoknade iznosio je 604,6 miliona dinara, što je RTS finansirao iz sopstvenih komercijalnih prohoda, bez pomoći države, što nije slučaj sa HRT-om.

RTS će i u budućnosti nastaviti da sprovodi politiku racionalizacije poslovanja sa ciljem održavanja uspešnih rezultata, ali i nastavak povećanja proizvodnje programa na godišnjem nivou - navodi se iz RTS-a.

(Telegraf Biznis)

Video: Šarlota Samelin ambasadorka Švedske u Srbiji: "Želimo da do 2045. godine imamo nultu emisiju gasova"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>