
Prebogati Meksikanac uvećao prihod usred pada berzi zbog Trampovih carina: Bogatiji je za 2,9 milijardi dolara
Dok su akcije padale nakon vesti o novim carinama predsednika Trampa, meksički tajkun Karlos Slim Elu povećao je svoje bogatstvo za milijarde. Na dan kada su berzanski indeksi u više zemalja potonuli usled najave sveobuhvatnih novih carina predsednika Donalda Trampa, bogatstvo najbogatijeg čoveka Latinske Amerike – i 19. najbogatijeg čoveka na svetu – kretalo se u suprotnom smeru. Meksički milijarder Karlos Slim Elu postao je bogatiji za 2,9 milijardi dolara, prema pisanju CNBC-a.
Meksiko, na sreću, nije bio obuhvaćen dodatnim carinama. Tramp je ranije najavio carinu od 25 procenata na uvezene automobile i ostala vozila, što uključuje i Meksiko. Prethodna pretnja izrečena 3. marta, kojom se najavljivala carina od 25 procenata na svu robu iz Meksika, u međuvremenu je odložena. Meksički pezos ostao je stabilan u odnosu na američki dolar u četvrtak.
Slimovo bogatstvo dodatno je poraslo prošlog četvrtka zahvaljujući rastu vrednosti dveju njegovih najvećih kompanija: telekomunikacione kompanije América Móvil, čije su akcije porasle za 3,7 procenata, i industrijskog konglomerata Grupo Carso, čije su akcije porasle za 4,8 procenata, izvestio je Forbes.
Prema CNBC-u, Karlos Slim se obogatio za 2,9 milijardi dolara u četvrtak, ali je usled opšteg berzanskog sloma i volatilnosti koja vlada na tržištima, u petak izgubio 5,48 milijardi dolara, navodi isti izvor, a prenosi Poslovni.hr.

Meksički milijarder je, inače, preko svoje kompanije América Móvil vlasnik telekoma koji posluje i na Balkanu, budući da ima većinski udeo u Telecom Austria grupi, u okviru koje posluje i "hrvatski" i "srpski" A1.
Slim je, inače, kada je reč o svojim susedima iz SAD-a i predsedniku Trampu, vrlo kritičan i ne libi se javno izraziti neslaganje s ekonomskim politikama predsednika SAD-a, Donalda Trampa, posebno kada je u pitanju uvođenje carina, za koje smatra da narušavaju međunarodnu trgovinu i na kraju štete svim uključenim ekonomijama.
"Carine su samo pregovarački alat koji ne rešava strukturne ekonomske probleme," ponovio je Slim na nedavnom ekonomskom forumu u Meksiko Sitiju. "One povećavaju inflaciju, usporavaju ekonomski rast i dugoročno nemaju pozitivan uticaj na trgovinski bilans."
Analitičari sa Volstrita pomno prate Slimove investicione poteze kao pokazatelj širih trendova u latinoameričkoj ekonomiji. "Kada Slim reaguje na promene na tržištu, cela Latinska Amerika to uzima u obzir," napominje Marija Gonzales, vodeća analitičarka JP Morgan Chase-a za latinoameričko tržište. Iako kritikuje Trampa i naziva ga nepredvidivim, Slim priznaje da Tramp razume dinamiku globalne ekonomije. "Carine su mu taktičko oružje, ali zna šta radi," kaže.
"Trampove carine neće trajati zauvek," komentarisao je nedavno jedan od Slimovih bliskih saradnika, "a mi smo navikli da gradimo poslovanje koje može da izdrži i najgore oluje."
Ko je Karlos Slim?
Karlos Slim Elu rođen je 28. januara 1940. godine u Meksiko Sitiju u porodici libanskih imigranata. Svoje poslovno carstvo počeo je da gradi 1960-ih, a danas je jedna od najuticajnijih figura globalne ekonomije. Njegova poslovna filozofija zasniva se na ulaganju u podcenjene kompanije s visokim potencijalom za rast, što ga je u više navrata učinilo najbogatijim čovekom na svetu.
Slim je poznat po svojoj skromnosti i odbijanju raskošnog načina života, uprkos ogromnom bogatstvu. Svoj poslovni uspeh delimično pripisuje strogoj finansijskoj disciplini koju je naučio od svog oca, a koja uključuje reinvestiranje profita i dugoročno strateško razmišljanje, pišu meksički i američki mediji.
Slimovo poslovno carstvo izgrađeno je kroz njegov konglomerat Grupo Carso i druge holding kompanije, a obuhvata raznovrsne industrije. Poznat kao "El Ingeniero", Slim je na čelu poslovne mreže koja obuhvata oko 300 kompanija, od telekomunikacija i bankarstva do energetike i rudarstva. Njegov uticaj seže daleko van granica Meksika, sve do Evrope i Brazila, gde posluje preko brenda Claro. U telekomunikacionom sektoru, Slim kontroliše América Móvil, najvećeg mobilnog operatera u Latinskoj Americi s više od 290 miliona korisnika. Ova kompanija uključuje poznate brendove poput Telcela i Telmexa, kao i većinski udeo u Telekom Austriji, te preko TA i u Hrvatskoj i drugim zemljama centralne Evrope.
U energetskom sektoru, Slim je uložio preko milijardu dolara, uključujući udela u američkim kompanijama Talos Energy i PBF Energy. Sarađuje i s meksičkom državnom kompanijom Pemex na razvoju gasnog polja Lakach. Njegov finansijski sektor predvodi Grupo Financiero Inbursa, koji pruža usluge osiguranja, bankarstva i ulaganja. U maloprodaji, Slim kontroliše lance poput Sears Mexico i Sanborns. U sektoru nekretnina, magnat poseduje značajnu imovinu u Španiji i Meksiku, dok je u medijskom sektoru nekada bio značajan akcionar The New York Times-a.
Porodična pravila i nasledstvo
Dakle, i u 85. godini života, meksički milijarder Karlos Slim i dalje upravlja svojim poslovnim carstvom. Danas Slim i njegova porodica direktno učestvuju u stvaranju petine vrednosti meksičke berze. Upravljanje carstvom ne prepušta slučaju. Unutar porodice važe stroga pravila: unuci ne primaju dividende, a svi koji rade za kompaniju imaju istu platu. Kada napune 18 godina, svaki unuk dobija 3 posto udela u holding kompaniji. Nema privilegija, kaže Slim, osim jednog posebnog poklona prilikom venčanja. Holding pod nazivom Control Empresarial de Capitales osnovao je tri meseca pre sopstvenog braka.
Plan nasleđivanja već je precizno strukturisan. Njegov sin Karlos vodi upravni odbor América Móvil-a, dok je zet Danijel Haj izvršni direktor. Ostali članovi porodice upravljaju finansijskim, kulturnim i društvenim segmentima konglomerata. Šestoro unuka već radi u sistemu, iako Slim jasno kaže: "Samo ako to žele," piše portal IN.br.
Jedna stvar, međutim, ostaje sveta. Svake srede okuplja celu porodicu na ručku. "Nije obavezno, ali svi dolaze," kaže. U toj rečenici sabrana je suština Slimove filozofije – spoj discipline, dugoročnog razmišljanja i porodične stabilnosti. Dok mnogi pričaju o penziji, on odgovara: "Imam tek 85 godina."
(Telegraf Biznis)
Video: Koliko je bojkot velikih trgovinskih lanaca bio uspešan?!
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.