Epl u velikim problemima zbog Trampovih carina: Šta to znači za korisnike?

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Trampove carine značajno utiču na poslovanje Epl-a, jer kompanija veoma zavisi od Kine, što je izazvalo veliki pad tržišne vrednosti. Ove carine, koje su izazvale haos na globalnim tržištima, posebno pogađaju američke kompanije, a tehnološki sektor, uključujući Epl, pretrpeo je velike gubitke. Iako Donald Tramp tvrdi da će njegova protekcionistička politika dugoročno doneti koristi, investitori trenutno nisu zadovoljni onim što vide na tržištu, a crvene brojke na berzama ne prestaju da rastu.

Pad tržišne vrednosti Epl-a

Dionice gotovo svih velikih kompanija su u padu, a najranjiviji se čini Epl. U vrlo kratkom periodu, kompanija je izgubila čak dvadeset posto svoje tržišne vrednosti. Situacija je još gora ako se uporedi sa početkom godine, kada je tržišna vrednost Epl-a dostigla skoro 3,7 biliona dolara. Na zatvaranju berze juče, ta vrednost bila je manja od 2,6 biliona dolara, zbog čega su izgubili titulu najvrednije kompanije na svetu, a Microsoft ih je prestigao sa tržišnom vrednošću od 2,64 biliona dolara.

Povećanje cena uređaja

Problem Epl-a leži u tome što velika većina njihovih proizvoda, uključujući iPhone, dolazi iz Kine. Zbog visokih carina koje je Tramp nametnuo, cena ovih uređaja bi mogla znatno da poraste. Iako Epl svoje proizvode proizvodi i u Vijetnamu, Tajlandu i Indiji, carine na te zemlje su takođe povećane, što znači da će cena proizvodnje iPhone-a svakako porasti. Pitanje je da li će Epl povećanje cena preneti na kupce, ili će ići sa nižim profitima. Analitičari predviđaju da bi najskuplji model iPhone 16 Pro Max mogao poskupeti čak za 350 dolara.

Panična kupovina i rešenja

Zbog ovih nesigurnosti, kupci su počeli da kupuju Epl uređaje pre nego što carine počnu da utiču na cene, što je izazvalo "paničnu kupovinu" u Epl prodavnicama u SAD-u. Ljubitelji Epl-a žele da kupe nove telefone i uređaje dok još nisu pod uticajem povećanja cena.

Jedno od mogućih rešenja za Epl je preseljenje proizvodnje u Brazil, gde carine iznose samo 10%, u poređenju sa Kinom, gde su carine sada veće od 100%. Iako proces premještanja proizvodnje nije brz ni lak, Epl već sarađuje sa Foxconn-om u Brazilu za proizvodnju modela za lokalno tržište, pa je ovo rešenje moguće.

Druga opcija, prema Trampovoj proceni, jeste proizvodnja iPhone-a u SAD-u. Tramp veruje da SAD ima potrebnu radnu snagu i resurse za ovakav poduhvat, a kako je objasnila portparolka Bele kuće Karolina Levitt, Epl je najavio ulaganje od 500 milijardi dolara u SAD, što bi se teško desilo da nemaju poverenje u mogućnost proizvodnje u toj zemlji.

Učinci na tržište

Trampova agresivna politika uvođenja carina prema drugim zemljama već sada ima ozbiljne posledice po berze, uz veliki pad vrednosti akcija brojnih kompanija. Biće interesantno pratiti šta će doneti naredni meseci, naročito u vezi sa poskupljenjem tehnoloških proizvoda, roba i usluga, koji bi mogli postati skuplji zbog povećanih troškova proizvodnje.

(Telegraf Biznis/Tech Spot)

Video: Šarlota Samelin ambasadorka Švedske u Srbiji: "Želimo da do 2045. godine imamo nultu emisiju gasova"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>