Bio u zatvoru, a sada vodi bitke Bele kuće: Ko je ekonomista Piter Navaro kog je Ilon Mask nazvao moronom?

   
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Ilon Mask nazvao je "moronom" ekonomistu Pitera Navaro-a na mreži X, čime je zvanično počela faza svađa i uvreda unutar užeg kruga Trampovih saradnika i pristalica u novom mandatu.

Navaro je i tokom prvog Trampovog mandata bio često u centru nesuglasica oko trgovinske politike, a sukobi među Trampovim saradnicima nisu bili retkost. Ovog puta, Navaro je isprovocirao Ilona Maska nazivajući ga "sklapačem automobila", a ne proizvođačem. Mask, koji je već ranije izrazio neslaganje sa Trampovim carinama jer njegova Tesla trpi gubitke zbog tih mera, odlučio je da dodatno iskali bes na Navarru.

Šta zagovara Piter Navaro?

- Međunarodni trgovinski sistem je slomljen – a doktrina reciprociteta u carinama Donalda Trampa popraviće ga. Ovo dugo odlagano restrukturiranje učiniće ekonomije SAD i sveta otpornijim i prosperitetnijim vraćanjem pravičnosti i ravnoteže u sistem koji je namešten protiv Amerike. Tokom decenija, prema pristrasnim pravilima Svetske trgovinske organizacije (STO), SAD su se suočavale sa sistematski višim carinama svojih glavnih trgovinskih partnera i znatno strožim necarinskim preprekama. Rezultat je nacionalna vanredna situacija koja ugrožava i ekonomski prosperitet i nacionalnu bezbednost. Za SAD, ovo je vanredna situacija izazvana trgovinskim deficitima zbog izmanipulisanog sistema - naveo je Navaro u nedavnom tekstu za Financial Times.

Piter Navaro, 75-godišnji američki ekonomista, odigrao je ključnu ulogu u trgovinskoj politici administracije Donalda Trampa. Tokom prvog Trampovog mandata vodio je Nacionalni trgovinski savet, a kasnije i Kancelariju za politiku trgovine i proizvodnje. Na te funkcije imenovao ga je lično Tramp u decembru 2016, prepoznavši u njemu jednog od najgorljivijih zagovornika protekcionističkih mera.

Piter Navaro je diplomirao na Univerzitetu Tfts, a doktorirao ekonomiju na Harvardu. Uprkos akademskoj pozadini, njegove ideje i pristupi često su odstupali od konvencionalnog ekonomskog razmišljanja, što je izazivalo podele među stručnjacima i političarima.

U istoriju je ušao kao prvi bivši visoki zvaničnik Bele kuće koji je završio u zatvoru zbog nepoštovanja Kongresa. Odbio je da svedoči pred Odborom Predstavničkog doma koji je istraživao napad na Kapitol 6. januara 2021, zbog čega je osuđen na četiri meseca zatvora u ustanovi niskog obezbeđenja u Majamiju. Po izlasku iz zatvora, odmah se pojavio na Republikanskoj nacionalnoj konvenciji u Milvokiju, gde su ga okupljeni dočekali dugim aplauzom.

Navaro se ranije našao u centru pažnje zbog kontroverze sa izmišljenim ekonomistom Ronom Varom. Godine 2019. otkriveno je da je u šest svojih knjiga, uključujući Death By China, citirao izmišljenog ekonomistu Rona Varu, koji je zapravo anagram njegovog imena. Istraživanje je sprovela profesorka sa Australijskog nacionalnog univerziteta, Tesa Moris-Suzuki, koja nije mogla da potvrdi Varino postojanje. Navaro je kasnije priznao da je reč o pseudonimu, opisujući ga kao "internu šalu".

Uprkos kontroverzama, njegov uticaj na trgovinsku politiku SAD ostaje neosporan. Smatra se jednim od najglasnijih zagovornika trajnog zadržavanja carina. Njegove ideje deo su smernica Projekta 2025, dokumenta konzervativnog tink-tenka Heritage Foundation, koji služi kao vodič za politiku budućeg republikanskog predsednika. U njemu poziva na oštrije carinske mere prema zemljama sa velikim trgovinskim suficitima u odnosu na SAD, poput Kine, Indije, Tajlanda, Tajvana, Vijetnama, Malezije, Japana i Evropske unije.

U vreme kada je Tramp uveo carine pod sloganom "Dan oslobođenja", upravo su navedene zemlje bile među onima koje su se suočile sa najvišim nametima – na primer, 46 odsto za Vijetnam i 20 odsto za EU. Navaro je predlagao dalje proširenje carina prema Kini kako bi se blokirao plasman kineske robe na američko tržište. U tom kontekstu, američki predsednik je carine Pekingu povećao na 104 odsto ako ne povuku protumere koje uključuju namete od 34 odsto na američke proizvode.

Ipak, stručnjaci ističu da Navaro nije jedini arhitekta američke carinske politike. Džared Mondšajn, direktor istraživanja u Centru za studije Sjedinjenih Država, smatra da bi Tramp sprovodio sličnu politiku i bez njegovih saveta.

- Tramp je u mnogo čemu nedosledan, ali trgovina je oblast u kojoj pokazuje izuzetnu postojanost. Navaro mu pruža ekspertizu, ali nije presudan faktor - izjavio je Mondšajn.

Politike koje je promovisao Navaro, a sprovodio Tramp, uzdrmale su globalni trgovinski sistem, narušile lance snabdevanja i dovele do gubitaka vrednih trilione dolara. Dok Bela kuća te poteze tumači kao jačanje nacionalne bezbednosti i podsticaj domaćoj proizvodnji, tržišta su uzdrmana.

Tenzičnost koju su ove politike izazvale sada se ogleda i unutar samog Trampovog kruga – između Navarra i Ilona Maska. Iako sukobi u Trampovom okruženju nisu retkost, Mondšajn primećuje da je iznenađujuće što su tenzije postale javne tek sada.

- U prvom mandatu bilo je još više unutrašnjih borbi. Možda je pravo čudo što su ovoliko dugo ostale skrivene - zaključuje on.

(Telegraf Biznis/Poslovni)

Video: Šarlota Samelin ambasadorka Švedske u Srbiji: "Želimo da do 2045. godine imamo nultu emisiju gasova"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>