
Ambasador Kine se osvrnuo na američke carine, pa pomenuo Srbiju: Da li će tarife SAD uticati na našu saradnju?
Ambasador Kine u Beogradu Li Ming izjavio je danas da ne očekuje da će američke carine uticati na poslovanje dve velike kineske kompanije u Srbiji Ziđin i HBIS, niti da će trgovinski rat koji SAD vodi protiv Kine na bilo koji način uticati na saradnju Kine i Srbije.
Li je rekao za Tanjug da saradnja Kine i Srbije ima čvrste temelje, da su zajednički projekti zasnovani na međusobnom poštovanju, jednakosti i obostranoj koristi i dodao da bilo koji spoljni faktor ne može negativno da utiče na saradnju dve zemlje.
Izrazio je uverenje da će Kina i Srbija i po tom pitanju imati konstruktivnu ulogu i doprineti da u svetu bude više sigurnosti i stabilnosti.
- Verujem da na našu saradnja kada je reč o železari u Smederevu i rudarskoj kompaniji Ziđin u Boru neće uticati carine koje su pokrenule SAD. Njihovi proizvodi nemaju za cilj tržište SAD kao primarnu izvoznu destinaciju. Tako da verujem da na ova dva važna projekta neće uticati tarife koje nameću SAD - rekao je Li Ming u ambasadi Kine.
Kineske investicije
On je istakao da te kineske investicije donose na hiljade radnih mesta u Srbiji i da saradnja na tim projektima može samo da ojača i da se njihov broj poveća u narednom periodu.
Na pitanje kako će Kina reagovati na najavu Bele kuće da se Kina sada suočava sa carinama koje idu do 245 odsto, Li je istakao da se ta zemlja snažno protivi recipročnoj carini koju su nametnule SAD, ali i da se ne plaše tih tarifa.
Naglasio je da kineska vlada oštro osuđuju carine koje su SAD uvele Kini i drugim zemaljama.
- Odlučno se protivimo ovoj dodatnoj, takozvanoj recipročnoj, carini. Verujemo da carina podriva svetski ekonomski poredak i krši pravila Svetske trgovinske organizacije, a to može doneti samo još turbulencija u svetsku ekonomiju - istakao je Li.
On je naveo da je zvaničan stav kineskog Ministarstva spoljnih poslova i Ministarstva trgovine Kine, da Kina neće igrati sa SAD tu "igru brojki" po pitanju carina, jer carine od 245 i 125 odsto nemaju nikakvog smisla.
- Nadamo se da će Sjedinjene Države moći da zaustave ovu vrstu recipročne carine i da se vrate normalnom svetskom ekonomskom poretku, kao i da prestanu sa izazivanjem dodatnih turbulencija u svetskoj ekonomiji - naglasio je ambsador Kine.
Razdvajanje ekonomija
Na pitanje kako vidi proces razdvajanja (decoupling) ekonomija Kine i SAD, s obzirom da Amerika želi da smanje zavisnost od uvoza ključnih proizvoda iz Kine i kako će to uticati svetsku ekonomiju, Li je ocenio da razdvajanje ne može da funkcioniše u eri ekonomske globalizacije
- Razdvajanje nije moguće, jer je ekonomska globalizacija postala trend. Lanac snabdevanja i industrijski lanac postoje godinama i formirani su na osnovu zakona tržišta, a političkih odluka. Svaki napor da se razdvajanje ostvari neće biti uspešan. Kina uvek podstiče multilateralizam i mi podstičemo otvoreno i fer tržište. Nadam se da će sve države moći da rade zajedno na promovisanju i čuvanju svetskog ekonomskog poretka - rekao je Li.
Istakao je da je svetski ekonomski poredak formiran i prihvaćen od mnogo država i poručio da treba poštovati taj multilateralni mehanizam saradnje, a ne rušiti ga.
Srbija i Kina
Kako je rekao, saradnja Kine i Srbije je jedan od najboljih primera kako bi države u svetu trebalo da sarađuju i visoko podignu "zastavu" multilateralizma, globalizacije i slobodnog tržišta.
Podsetio je da su Kina i Srbija pokrenule mnogo zajedničkih projekata u Srbiji u okviru inicijative Pojas i put, koji podrazumavaju izgradnju puteva, mostova, pruga i drugo.
- Siguran sam da će saradnja Kine i Srbije rasti i biti sve snažnija i doneti još koristi našim narodima - rekao je Li.
Na pitanje da li će Kina nastaviti uprkos aktuelnoj situaciji sa američkim carinama i trgovinskom ratu nastaviti da finansira projekte u okviru inicijative Pojas i put širom sveta, on je podsetio da je Pojas i put predložio kineski predsednik Si Đinping 2013. godina i da je ta inicijativa, kako je rekao, postala najveće javno dobro u svetu i da je države prihvataju.
Do sada je, kaže, više od 150 država i međunarodnih organizacija pristupile inicijativi Pojas i put.
- Tokom prethodnih 10 godina države u svetu, naročito države u razvoju su imale koristi od inicijative Pojas i put. Možemo videti mnogo dobrih primera i siguran sam da je sada, nakon sastanka prošle godine u Pekingu , inicijativa Pojas i put ušla u visoko-kvalitetnu fazu razvoja, što može doneti još više koristi državama u svetu - rekao je ambasador.
On je naveo da je, prema kineskim podacima, spoljnotrgovinska razmena između Srbije i Kine povećana u 2024. godini za 31,8 odsto, a izvoz Srbije u Kinu za 38,8 odsto.
Ming je izrazio zadovoljstvo što Sporazum o slobodnoj trogovini između dve zemlje već daje rezultate.
Rast kineske privrede
Na pitanje da prokomentariše novi podatak da je kineska privreda ostvarila u prvom kvartalu rast od 5,4 odsto u odnosu na isti period prošle godine, istakao je da to dokazuju da je ekonomija Kine, kako je rekao, poput ogromnog okeana.
- Imamo super tržište u svetu, imamo najveći broj ljudi sa dohotkom srednje klase, imamo puno različitih alata za razvijanje naše ekonomije. Prošlog meseca, na nacionalnom kongresu, usvojen je izveštaj o radu vlade, koji je zadao cilj rasta za ovu godinu od pet procenata. Sigurni smo da ćemo ostvariti ovaj taj cilj rasta, što potvrđuje rezultat iz prvog kvartala, kao i da možemo da prevaziđemo poteškoće i izazove, uključujući recipročnu tarifu nametnutu od SAD - naveo je Li.
Napomenuo je da je kinesko tržište veoma veliko i da će ta zemlja još ulagati u razvoj ekonomije Kine, što uključuje i investicije u visoku tehnologiju, nove proizvodne pogone, na primer električna vozila, solarne panele i veštačku inteligenciju i biotehnologiju.
- Kina je razvijala ove nove tehnologije prethodnih godina i implementiraćemo proaktivniju fiskalnu politiku i fleksibilniju monetarnu politiku. Radićemo na prociji domaće potrošnje, čak ćemo robu koju smo do sad izvozili preusmeriti na domaću potrošnju. Ovakve mere će dodatno unaprediti ekonomiju Kine. Imamo neke poteškoće, ali smo sigurni da možemo da ostvarimo naš cilj za 2025. godinu - rekao je ambasador Tanjugu.
Na pitanje kako će američke carine uticati na cene proizvoda i inflalaciju, Li je rekao da su se samo par dana nakon najave uvođenja recipročnih tarifa od SAD već videle turbulencije na svetskom tržištu i da su berze bila u stanju šoka.
Dodao je da je mnogo uspona i padova u svetu izazvala ta recipročna tarifa koju nameću SAD.
- Čak i same SAD već imaju ozbiljan problem sa inflacijom i video sam neke izveštaje koji pokazuju da je njihova javnost zabrinuta zbog rasta cena i inflacije, što je realan problem. Ako SAD bude nastavile sa tarifama, mislim da će biti nastavljeni problemi sa inflacijom, berzom i tržištem obveznica, što će ići na štetu narodu - rekao je Li.
Poručio je, u razgovoru za Tanjug, da je Kina snažan zagovornik globalizacije i snažan zagovornik multilaterizma, kao da će nastaviti da se zalaže za pravičnost i glasno govoriti o tome u ime država u razvoju i globalnog juga.
- Nastavićemo da se pridržavamo principa poštovanja, dostojanstva, suvereniteta i da razvijamo naše čelično prijateljstvo sa Republikom Srbijom. Verujem da će zajedničkim naporima i solidarnošću, Kina i Srbija igrati konstruktivnu ulogu u svetu i da će to doneti više sigurnosti i stabilnosti svetu - naglasio je ambasador Li Ming.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Veliko interesovanje građana za turističke vaučere koje daje Pošta Srbije
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.