
Balkanac šokirao: U Nemačkoj zarađujem preko 4.000 evra, kod nas su mi za to nudili 1.000 €
Fakultet hemijskog inženjerstva i tehnologije u Zagrebu obrazuje stručnjake iz oblasti tehničkih nauka, polja hemijskog inženjerstva i drugih temeljnih tehničkih nauka, kao i iz prirodnih nauka, polja hemije. Fakultet je sastavni deo Univerziteta u Zagrebu.
Hemijski inženjeri koriste znanja iz hemije, fizike, biologije i matematike za razvoj, optimizaciju i nadgledanje proizvodnih procesa za lekove, goriva, hranu, plastiku, kozmetiku, materijale i druge hemikalije. Njihov posao obuhvata dizajn efikasnijih i ekološki prihvatljivijih procesa, prebacivanje postupaka sa laboratorijskog na industrijski nivo, nadzor postrojenja, razvoj novih proizvoda i ekološki inženjering — smanjenje otpada, tretiranje otpadnih voda i smanjenje emisija. Hemijski inženjeri rade u industrijama poput nafte i gasa, farmacije, prehrambene industrije, energetike, kozmetike i zaštite životne sredine.
S obzirom na sve navedeno, očekivalo bi se da stručnjaci u ovoj oblasti u Hrvatskoj imaju dobre šanse za zaposlenje i solidne plate. Međutim, odgovori na jednom Reddit threadu pokazali su drugačiju sliku.
"Nudili su mu 1.000 evra, a kameru nisu znali da upale"
- Radim za veću internacionalnu firmu, plata mi je 2.400 evra, ali trebalo je proći težak put da bih došao do toga", napisao je jedan hemijski inženjer.
Drugi su svedočili slično:
- Poljubila sam tri žabe da bih došla do normalne plate, nešto iznad 2.500 evra.
Jedan korisnik ispričao je svoje iskustvo pripravnika u laboratoriji za analizu tla i vode:
Plata je 1.000 evra bruto, mada verujem da raste kako napreduješ kroz pozicije. Asistent na fakultetu ima nešto veću platu, oko 1.400 evra.
Javio se i stručnjak koji sada radi u Nemačkoj kao naučnik, a donedavno je bio voditelj laboratorije:
Plata mi je 4.340 evra neto, imam devet godina iskustva. Sa sedam godina staža i iskustva u vojnim istraživanjima u Nemačkoj, u Hrvatskoj su mi nudili samo 900-1.000 evra. I to oni koji nisu znali ni kameru da upale na online intervjuu preko Teams-a u poznatoj firmi iz okoline Zagreba. Tuga, napisao je.
Plate mladima sporo rastu
Jedan od korisnika podelio je i priču o kolegi koji radi kao inspektor boje u velikoj fabrici brodskih boja:
U bojenju velikih brodova angažovana su tri inspektora — jedan iz fabrike, jedan iz brodogradilišta i jedan od strane vlasnika broda. Ogroman novac je u igri, svi žele da izbegnu odgovornost. Plata tog inspektora je ogromna, veća čak i od Plenkovićeve — tvrdi on.
Zaključak većine učesnika diskusije je sličan:
- Većina moje generacije, koja je diplomirala pre 10–15 godina, zaposlila se u INI ili Plivi. Nakon nekoliko godina ili napreduješ i postaneš menadžer, ili menjaš firmu. Dobar deo ljudi se iselio iz Hrvatske. Plate mladim ljudima sporo rastu ako ne menjaju posao često — zaključuju korisnici.
(Telegraf Biznis/Dnevno)
Video: Veliko interesovanje građana za turističke vaučere koje daje Pošta Srbije
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.