
Jeziva najava sukoba: Stanari u strahu zbog nove obaveze za izdavanje smeštaja
Nova obaveza pribavljanja saglasnosti dve trećine vlasnika stanova u zgradama u Hrvatskoj, kao i svih susednih vlasnika, za obavljanje delatnosti izdavanja smeštaja, izuzetno je opasna, jer ima potencijal da značajno naruši kvalitet života u zgradama. Na to upozorava dr Asmir Gračanin, psiholog i vanredni profesor Filozofskog fakulteta u Rijeci, komentarišući izmene Zakona o upravljanju i održavanju zgrada koje su izazvale burne reakcije javnosti.
Ovaj zakon, zajedno sa Zakonom o lokalnim porezima i Zakonom o ugostiteljskoj delatnosti, Udruga "Spasimo male porodične izdavače" (SMOi) osporila je pred Ustavnim sudom Hrvatske, tvrdeći da se njima krše osnovna prava građana i ugrožava egzistencija hiljada porodica koje se bave izdavanjem.
Kršenje stečenih prava
U SMOi-u ističu da novi propisi retroaktivno ograničavaju vlasnička prava, namećući dodatne uslove koji izdavačima oduzimaju već stečena prava. Saglasnost dve trećine suvlasnika smatraju neustavnom, nepotrebnom preprekom koja direktno diskriminiše na osnovu načina i trajanja izdavanja stanova.
Kako navode, apartmani u stambenim zgradama čine manje od 1% od ukupno više od 2,3 miliona stanova u Hrvatskoj, pa nova pravila neće doprineti većoj dostupnosti stanova. Oslanjanje na pogrešne podatke, bilo namerno ili slučajno, smatraju ozbiljnim propustom, što su dokumentovali i predali Ustavnom sudu.
Opasnost po društvene odnose
Iako podržava regulaciju kratkoročnog izdavanja, prof. Gračanin smatra da nova obaveza pribavljanja saglasnosti šteti životu u zgradama:
- Ova mera će narušiti društvene odnose među stanarima, izazvati nesuglasice i ozbiljne sukobe. Proces pribavljanja dozvola postaće polje igara moći i pritisaka, čime će se poništiti smisao samog zakona. Znatno će se smanjiti poverenje građana u institucije, a funkcionisanje zgrada kao pravnih lica biće dodatno otežano - upozorava on.
Gračanin ističe da će izdavači biti izloženi samovolji suvlasnika, koji će iz subjektivnih razloga moći da odbiju saglasnost, bez ikakve odgovornosti. Takođe postoji rizik od manipulacija, potkupljivanja i stvaranja "crnog tržišta" saglasnosti.
Osećaj nepravde i eskalacija sukoba
Posebno upozorava na osećaj nepravde koji će se javiti kod onih koji ne budu mogli da izdaju svoje stanove, iako se u privatnim kućama u istoj četvrti izdavanje nesmetano odvija.
- Uvođenjem ovakvog izvora razdora, zajedničko donošenje odluka u zgradama biće znatno otežano, što može blokirati rešavanje ključnih problema, poput obnove fasada. Postoji realna opasnost od spiralne eskalacije konflikata, pa čak i nasilnih sukoba", kaže psiholog, dodajući da bi sve to moglo dodatno opteretiti hrvatsko pravosuđe višestrukim tužbama.
Država prebacuje odgovornost na građane
Na kraju, Gračanin naglašava da država ovim zakonom prebacuje odgovornost odlučivanja na pojedince, umesto da sistemski i argumentovano reguliše broj turista u stambenim naseljima:
- O ovako važnim pitanjima mora se odlučivati na temelju ozbiljnih analiza i jasnih kriterijuma, što ovde nije slučaj - zaključuje prof. dr Asmir Gračanin.
(Telegraf Biznis/slobodnadalmacija)
Video: Ovako teku radovi na auto-putu Miloš Veliki, na deonici Preljina - Požega
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.