Šta je to i kako je nastao čuveni Norveški fond bogatstva: 1.500 milijardi dolara "uštekovanih" za budućnost!

D. K.
D. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Norveška, zemlja fjordova i severnog svetla, poznata je i po jednom od najuspešnijih ekonomskih modela raspodele prirodnog bogatstva – Vladinom penzijskom fondu Global, poznatijem kao Norveški Fond bogatstva. Ovaj državni investicioni fond danas važi za najveći suvereni fond na svetu, sa imovinom koja premašuje 1.500 milijardi dolara.

Kako je sve počelo?

Norveški fond bogatstva je osnovan 1990. godine, u vreme kada je država želela da pronađe način kako da dugoročno koristi prihode od eksploatacije nafte i gasa iz Severnog mora, bez stvaranja ekonomske zavisnosti od njih. Prva sredstva uplaćena su 1996. godine, nakon što su prihodi od nafte počeli ozbiljnije da pristižu.

Umesto da sav prihod troši odmah, Norveška je odlučila da šalje deo novca u fond, kako bi se očuvao za buduće generacije. Ova odluka pokazala se kao izuzetno mudra – dok su mnoge druge zemlje doživele tzv. "naftno prokletstvo", Norveška je svoje bogatstvo pretvorila u finansijski stub stabilnosti.

Kako funkcioniše Fond?

Novac u fond dolazi pre svega iz prihoda od poreza na naftne kompanije, dividendi od državne naftne firme Equinor i direktne državne prodaje nafte i gasa. Umesto da ga odmah troši, država ulaže sredstva u akcije, obveznice i nekretnine širom sveta.

oil, gas, nafta Foto: Shutterstock

Fond danas ima vlasništvo u preko 9.000 kompanija u 70 zemalja, uključujući gigante kao što su Apple, Microsoft, Nestlé i Samsung. Takođe ulaže u zelenu infrastrukturu, kao što su vetroparkovi i obnovljivi izvori energije.

Pravila su vrlo jasna – država može trošiti najviše 3% vrednosti fonda godišnje, što obezbeđuje da fond ostane stabilan i za buduće generacije.

Na šta se novac troši?

Novac iz fonda koristi se za finansiranje državnog budžeta – od zdravstva, obrazovanja i infrastrukture, do penzija. Ono što je ključno: građani Norveške nikada direktno ne „vide“ fond, ali imaju koristi od njegovog postojanja kroz stabilan i kvalitetan javni sektor.

žena devojka žene lopovi obija kasu sef pare novac pljackaskinja Foto: Shutterstock

Osim toga, fond ima stroga etička pravila investiranja. Ne ulaže u kompanije koje se bave oružjem, duvanom, dečjim radom ili uništavanjem životne sredine.

Ima li još neko ovakav fond?

Da, ali nijedan nije toliko transparentan i uspešan kao norveški. Ujedinjeni Arapski Emirati, Kuvajt, Saudijska Arabija, Singapur i Kina takođe imaju suverene fondove bogatstva, koje pune prihodom od nafte, gasa, izvoza ili trgovine.

Međutim, norveški model je jedinstven po svom fokusu na transparentnost, etiku i među-generacijsku pravednost. Svi podaci o investicijama fonda su javni, dostupni na internetu, i građani znaju gde ide svaki dolar.

Norveški fond bogatstva je primer odgovorne politike i vizije koja prevazilazi političke cikluse. Dok se mnoge zemlje suočavaju sa problemima zaduženosti i kratkoročnim rešenjima, Norveška pokazuje kako prirodni resursi mogu da budu temelj održivog prosperiteta – ako se njima pametno upravlja.

(Telegraf Biznis)

Video: Šarlota Samelin ambasadorka Švedske u Srbiji: "Želimo da do 2045. godine imamo nultu emisiju gasova"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>