Mačkama prepustila luksuzan stan, pa se preselila na tavan: Komšije očajnički traže pomoć

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

U luksuznoj zgradi na Dražancu, s pogledom na luku, vlasnica jednog stana je već skoro dve decenije svoj dom ustupila – mačkama. Sama živi u tavanskoj prostoriji napravljenoj od kartona, dok je u stanu ispod, prema tvrdnjama komšija, prava ekološka katastrofa. Nesnosan smrad mačjeg urina i izmeta širi se čitavom zgradom, a fekalije su čak procurile kroz drveni međusprat u stan ispod, koji je inače luksuzno opremljen i iznajmljivan turistima. Gosti su ostavljali loše recenzije, navodeći da im oči suze od mirisa, prenosi Slobodna Dalmacija pozivajući se na izjave advokata Joška Mikulića.

Komšije su, u očaju, u martu ove godine zatražile pomoć advokata Vinka Ljubičića, u čijem je uredu slučaj preuzeo upravo Mikulić. Nakon neuspešnih pokušaja da se situacija reši mirnim putem, podnete su dve tužbe – zbog štetnih emisija i za isključenje iz suvlasničke zajednice, kao i zahtev za privremenu meru.

Rezultat toga bila je nedavna sudska akcija – deložacija mačaka iz stana. U intervenciju su bili uključeni sudski izvršitelj, policija, firma za selidbe, sanitarna i veterinarska inspekcija, lekar, bravar i služba za zbrinjavanje životinja. Po nalogu suda, bravar je promenio bravu na blindiranim vratima, a ključ stana sada se nalazi u posedu Opštinskog suda u Splitu.

Policija, koja je bila prisutna u svojstvu asistencije, ostala je zatečena. Zbog prizora u stanu, pozvali su kolege iz kriminalističke policije jer postoji osnovana sumnja da je vlasnica prekršila Zakon o zaštiti životinja i Kazneni zakon.

Kako otkriva advokat Mikulić, tog dana je uhvaćeno svega 13 mačaka – ostale su pobegle kroz rupe u podu i tunele koje su same iskopale među gomilama smeća. U stanu su pronađeni i leševi uginulih životinja. Nakon konačnog uklanjanja svih mačaka, ući će ekipe u zaštitnim odelima koje će izneti sav nameštaj i predmete natopljene fekalijama, a po potrebi će biti uklonjen i drveni međusprat i zamenjen betonskom pločom – sve o trošku vlasnice stana, ako tako odluči sud.

Ovo nije prvi put da se ovaj problem pojavljuje – još 2007. godine pokrenut je sudski postupak po zahtevu tadašnje upraviteljske firme „Novi dani“. I tada su mačke bile uklonjene, ali je vlasnica nastavila s istim načinom života – od tada je iznova punila stan mačkama i smećem, u kojem su one živele.

- Komšije su nas zamolile da nađemo pravno rešenje jer više nisu mogli da žive normalno. U stan ispod se ne može ući bez maske na licu. Ljudi su izgubili sezonu, zdravlje, pa i pravo na normalan život - kaže Mikulić.

Dodaje i da Split ima više ovakvih slučajeva:

- Niko nije protiv životinja, ali stvari su izmakle kontroli. Ljubav prema mačkama ne sme da ugrožava komšije. Ne može neko živeti u šupi, a luksuzan stan prepustiti životinjama. Ako vlasnica nastavi da ignoriše upozorenja, sud može narediti prodaju stana i njeno iseljenje.

Advokat zaključuje da niko nema nameru da pravi problem vlasnici, ali kada dijalog ne daje rezultat – zakon mora da zaštiti ostale stanare.

Vlasnica stana i njena advokatica nisu želele da komentarišu slučaj.

(Telegraf Biznis/SlobodnaDalmacija)

Video: Za 1.maj građani najćešće birali evropske gradove,manje putovanja za 5 do 10%

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>