Prodao biznis Gejtsu za 2,5 milijarde dolara, kupio vilu koju je htela Bijonse, partijao, pa pao u DEPRESIJU

D. K.
D. K.    
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Markus Aleksej Person, poznatiji kao Notč, švedski je programer koji je zauvek promenio svet video igara - ali ne i svoj unutrašnji svet. Čovek koji je stvorio Minecraft, najprodavaniju igru svih vremena, u jednom trenutku imao je više novca nego što je znao šta da radi s njim, a onda je, paradoksalno, upao u depresiju.

Rođen 1979. godine u Švedskoj, Markus je kao samouki programer još u detinjstvu pokazivao izuzetnu sklonost ka računarima. Godine 2009. iz zabave i lične potrebe da stvori nešto svoje, osmislio je igru koja će postati globalni fenomen — Minecraft. Ubrzo zatim osnovao je kompaniju Mojang, koja je rasla neverovatnom brzinom kako je Minecraft osvajao milione igrača širom sveta.

Markus Person Foto:Screenshot/You Tube

Prava eksplozija dolazi 2014. godine, kada je Majkrosoft kupio Mojang za 2,5 milijarde dolara. Notč je odjednom postao milijarder.

Kupio je vilu u Los Anđelesu za 70 miliona dolara, skuplju čak i od one koju je želela da kupi pevačica Bijonse. U kući su bili zidovi od slatkiša, fontane šampanjca, sobe za zabavu sa DJ pultovima i pogled koji se pruža preko celog Beverli Hilsa. Ipak - nije bio srećan.

Na društvenim mrežama je otvoreno pisao o usamljenosti, egzistencijalnoj praznini i osećaju da ga sada svi žele samo zbog novca. „Okružen sam ljudima koji me samo koriste. Prijatelji iz detinjstva su nestali. Uspeh me izolovao“, napisao je u jednom tvitu.

Umesto da uživa u pažnji i luksuzu, Notč je polako nestajao iz javnosti. Prestao je da se bavi razvojem igara, povukao se iz industrije, a depresija ga je povremeno potpuno preplavljivala. Imao je sve — ali ništa mu nije imalo smisla.

Danas Markus Person i dalje ima bogatstvo koje se procenjuje na oko 1,5 milijardi dolara, ali se retko pojavljuje u javnosti. Ne učestvuje u razvoju Minecrafta, ne pokreće nove projekte i živi daleko od reflektora.

Priča o Notču podseća da novac ne rešava sve — i da je moguće zaraditi milijarde, a ipak izgubiti sebe.

(Telegraf Biznis)

Video: Šarlota Samelin ambasadorka Švedske u Srbiji: "Želimo da do 2045. godine imamo nultu emisiju gasova"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>