
Prodao biznis Gejtsu za 2,5 milijarde dolara, kupio vilu koju je htela Bijonse, partijao, pa pao u DEPRESIJU
Markus Aleksej Person, poznatiji kao Notč, švedski je programer koji je zauvek promenio svet video igara - ali ne i svoj unutrašnji svet. Čovek koji je stvorio Minecraft, najprodavaniju igru svih vremena, u jednom trenutku imao je više novca nego što je znao šta da radi s njim, a onda je, paradoksalno, upao u depresiju.
Rođen 1979. godine u Švedskoj, Markus je kao samouki programer još u detinjstvu pokazivao izuzetnu sklonost ka računarima. Godine 2009. iz zabave i lične potrebe da stvori nešto svoje, osmislio je igru koja će postati globalni fenomen — Minecraft. Ubrzo zatim osnovao je kompaniju Mojang, koja je rasla neverovatnom brzinom kako je Minecraft osvajao milione igrača širom sveta.

Prava eksplozija dolazi 2014. godine, kada je Majkrosoft kupio Mojang za 2,5 milijarde dolara. Notč je odjednom postao milijarder.
Kupio je vilu u Los Anđelesu za 70 miliona dolara, skuplju čak i od one koju je želela da kupi pevačica Bijonse. U kući su bili zidovi od slatkiša, fontane šampanjca, sobe za zabavu sa DJ pultovima i pogled koji se pruža preko celog Beverli Hilsa. Ipak - nije bio srećan.
Na društvenim mrežama je otvoreno pisao o usamljenosti, egzistencijalnoj praznini i osećaju da ga sada svi žele samo zbog novca. „Okružen sam ljudima koji me samo koriste. Prijatelji iz detinjstva su nestali. Uspeh me izolovao“, napisao je u jednom tvitu.
Umesto da uživa u pažnji i luksuzu, Notč je polako nestajao iz javnosti. Prestao je da se bavi razvojem igara, povukao se iz industrije, a depresija ga je povremeno potpuno preplavljivala. Imao je sve — ali ništa mu nije imalo smisla.
Danas Markus Person i dalje ima bogatstvo koje se procenjuje na oko 1,5 milijardi dolara, ali se retko pojavljuje u javnosti. Ne učestvuje u razvoju Minecrafta, ne pokreće nove projekte i živi daleko od reflektora.
Priča o Notču podseća da novac ne rešava sve — i da je moguće zaraditi milijarde, a ipak izgubiti sebe.
(Telegraf Biznis)
Video: Šarlota Samelin ambasadorka Švedske u Srbiji: "Želimo da do 2045. godine imamo nultu emisiju gasova"
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.