
Sediš i brojiš pare: Hrvat otkrio kako zarađuje 200 evra dnevno bez muke
Letnja sezona na hrvatskoj obali svake godine otvara ista pitanja – kako iskoristiti turistički potencijal i obezbediti dodatni prihod? Dok su apartmani, hoteli i klasična ugostiteljska ponuda već preplavili obalu, mnogi lokalni stanovnici, ali i sezonski radnici i povratnici iz dijaspore, razmišljaju o alternativnim načinima zarade.
U toj potrazi za dodatnim izvorom prihoda, jedan korisnik Redita postavio je pitanje o kojem očigledno razmišljaju i mnogi drugi. Dodatni izvor prihoda je san mnogih Hrvata.
- Da živite na Jadranu, kako biste zarađivali dodatni novac? Osim apartmana i hotela. Šta mislite da fali dok šetate obalom, nešto čega se niko nije dosetio, a potrebno je i sigurno bi donosilo dobru zaradu? Nešto osim sladoleda, pica-restorana, crnog rižota, silnih apartmana, hotela...
Odgovori su bili brojni i raznovrsni, ali su pokazali i drugu stranu javne percepcije – nepoverenje, satiru i latentni strah od državnih službi. Deo komentatora odmah je posumnjao u stvarnu nameru autora objave:
- Lep pokušaj, Poreska upravo! - glasio je prvi komentar koji je nasmejao mnoge, ali izgleda da nisu svi to shvatili kao šalu.
- Hahahaha, ma nije, pinky promise. Samo jedna ambiciozna domaćica koja želi da iskoristi lokaciju na kojoj živi.
- Stvarno veruješ da to tako funkcioniše? Poreski službenik nema posla pa ide po Reditu i nasumično traži prekršioce? - upitao je jedan zabrinuti korisnik.
- Pusti ih u... vidiš da svakih par dana osvane nešto u novinama sa Redita.
- Naravno, zato i imaju sajber poresku jedinicu.
Uprkos skepsi, rasprava se brzo preusmerila na konkretnije teme. Mnogi su istakli da jadranska ponuda često zanemaruje određene ciljne grupe.
Parking je stvarno dobra ideja
- Sadržaji za decu, ali i za penzionere. Sve je namenjeno mladima, kao da ostatak ne postoji - piše jedan korisnik.
Nedostatak osnovnih tehničkih usluga na ostrvima takođe je istaknut kao prilika:
- Servis računara na ostrvima. Hronično ih nedostaje.
- A opet kad se neki i otvori, relativno brzo propadne. Osim ako ne uspe da ugovori održavanje sistema i nabavku za lokalnu opštinu, grad, mesni odbor. A to uglavnom može samo jedan - odgovorio je drugi korisnik.
Pojavili su se i predlozi sa malim ulaznim troškovima i jasnim tržištem, poput najma parking mesta:
- Parking. Bila bi fiksna cena za ceo dan. 10 mesta, 20 evra po danu - napisala je jedna osoba, a ubrzo je njena ideja pohvaljena. Ipak, i tu postoje prepreke:
- To je stvarno dobra ideja ako imaš parcelu, a ako nemaš...
Ubrzo se opet javio autor ideje o parkingu:
- Pokosiš prvu slobodnu livadu. Dok dođe inspekcija, već si u plusu - našalio se delimično.
Izrada lančića, kafić...
Neki su se setili i ručnih radova kao jednostavne, brze i turistima privlačne aktivnosti:
- Jedan moj poznanik je pravio ručno rađene lančiće sa imenima na licu mesta. Kul su izgledali. On ih uradi za minut, dva. Od nekog lako savitljivog metala.
Spoj sadržaja za decu i ugostiteljstva takođe je naišao na podršku:
- Kafić u sklopu igrališta prilagođenog za decu do 4 godine.
"Obilazi mesta i vidi šta prolazi"
Na kraju, jedan od korisnika ponudio je realističan, gotovo tržišno orijentisan savet svima koji razmišljaju o dodatnoj zaradi:
- Nemoj to da pitaš na Reditu jer kvalitetan odgovor nećeš dobiti. Ako neko i ima dobru ideju, zadržaće je za sebe ili za nekoga koga poznaje, a ne za random osobu s interneta. Idi na jednodnevne izlete u neki drugi grad (ako imaš vremena) i vidi šta se tamo nudi i šta može da se kopira, tj. šta bi prolazilo i u tvom mestu. Na internetu imaš ideje za male poslove koje možeš prilagoditi svojim potrebama, kao i firmi van Hrvatske koje nude proizvode i usluge koje kod nas još nisu dostupne. Ne treba ti originalnost ni kreativnost da zaradiš dodatnih 10.000 evra u sezoni. Samo malo truda i nešto za čim postoji interes.
Iako jadranski turizam već decenijama funkcioniše po ustaljenim šablonima, komentari sa Redita sugerišu da postoji prostor za inovaciju, posebno u segmentima koji su do sada bili ignorisani – porodice sa malom decom, stariji gosti, lokalna infrastruktura, pristupačni suveniri i jednostavne, ali isplative usluge. Rešenja ne moraju biti revolucionarna – dovoljno je pažljivo posmatrati okolinu i prepoznati šta nedostaje.
(Telegraf Biznis/Dnevno)
Video: Vodimo vas iza kulisa EDS-a: Mreža duža od obima planete
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.