Tehnološki gigant šokirao vestima: Otpušta 10.000 radnika i gasi nerentabilne sektore u cilju povećanja dobiti

A. S.
A. S.    ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Panasonic otpušta 10.000 radnika i gasi nerentabilne sektore u cilju povećanja dobiti, a u vrhu kompanije očekuju da će im ove mere omogućiti povećanje dobiti od najmanje milijardu dolara.

Japanski tehnološki gigant Panasonic planira da smanji broj zaposlenih za nekoliko hiljada i da ugasi nerentabilne delove poslovanja kako bi se prilagodio novom tehnološkom dobu, koje više ne predvode tradicionalni elektronski proizvodi.

Tokom ove fiskalne godine, koja je počela u aprilu, kompanija planira da ukine oko 10.000 radnih mesta širom sveta, što čini oko četiri odsto ukupne radne snage. Plan uključuje otpuštanje 5.000 zaposlenih u Japanu, kao i još 5.000 u inostranstvu. Iz Panasonica su poručili da žele da povećaju profitabilnost „gašenjem poslova koji posluju s gubitkom i nemaju izgleda za rast profita“, prenosi New York Times.

Kompanija procenjuje da će ove fiskalne godine potrošiti oko 895 miliona dolara na restrukturiranje, ali očekuje da će ove mere dovesti do povećanja dobiti od najmanje jedne milijarde dolara.

Panasonic, osnovan u Osaki pre više od jednog veka, poznat je po širokom asortimanu proizvoda – od televizora i digitalnih fotoaparata do mobilnih telefona i kućnih aparata. Iako je nekada bio lider u svetu potrošačke elektronike, poslednje dve decenije obeležene su izazovima u restrukturiranju i pokušajima da se reorganizuje preširoko poslovanje.

Profitabilnost kompanije počela je da opada sredinom 2000-ih, a deset godina kasnije usledili su značajni gubici. Tadašnji predsednik Kazuhiro Cuga, koji je preuzeo rukovođenje 2012. godine, povukao je ključne poteze, uključujući i gašenje proizvodnje plazma televizora, što je do sredine decenije dovelo do stabilizacije.

Njegov naslednik, Juki Kusumi, koji je na čelo kompanije došao 2021. godine, nastavio je proces preustroja kako bi se oslobodio kapital za ulaganja u nova, perspektivna područja. Pod njegovim vođstvom, Panasonic je značajno investirao u proizvodne pogone za baterije za električna vozila, uključujući i one za Teslu.

Kompanija takođe širi svoje prisustvo u oblasti softverskih rešenja i veštačke inteligencije, što je potvrđeno i akvizicijom američke softverske firme Blue Yonder iz Arizone, vrednom više od 7 milijardi dolara.

Video: Prekinut koncert Milice Pavlović u Sarajevu, ona završila u suzama kad je shvatila šta se dešava

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>