OGROMNA PROMENA u plaćanju Infostana! Evo kako će izgledati plaćanje grejanja po potrošnji

   ≫   
Čitanje: oko 2 min.
  • 5

Beograđani će uskoro grejanje plaćati po potrošnji, umesto kao do sada po kvadraturi. Ovo je najavio gradski toplanar Ivana Kalanja, izvršna direktorka za proizvodnju toplotne energije u "Beogradskim elektranama", u gostovanju za RTS. Kako je objasnila, reč je o prelaznoj godini, a obračunski period za novu šemu naplate počinje već od 1. maja.

Sve podstanice imaju kalorimetre

Kalanja je naglasila da su sve podstanice u Beogradu već opremljene kalorimetrima, što znači da je tehnički moguće da sve zgrade pređu na naplatu po potrošnji.

– Naši uređaji mere ukupnu potrošnju energije za svaku zgradu. Ta potrošnja se zatim raspodeljuje po kvadraturi stanova u toj zgradi – objasnila je ona.

Šta se zapravo menja?

Do sada se grejanje plaćalo paušalno, prema površini stana. Ubuduće će se obračun zasnivati na stvarnoj količini toplotne energije koju zgrada potroši. Ta količina će se i dalje deliti prema kvadraturi stanova, ali uz novi sistem koji sadrži:

Fiksni deo – isti tokom cele godine, na osnovu instalirane snage stana.

Varijabilni deo – zavisi od stvarne potrošnje zgrade tokom grejne sezone.

Kalanja je naglasila da je prelazna faza pažljivo osmišljena kako bi korisnici imali vremena da se prilagode. Tokom letnjih meseci (maj, jun, jul, avgust), korisnici će plaćati akontaciju, kao i ranije, ali će od novembra početi da dobijaju i tačne podatke o potrošnji izraženoj u kilovat-satima, na poleđini Infostan računa.

Ko prelazi prvi?

Ova promena u prvoj fazi obuhvata 1.386 podstanica u Beogradu, a obaveštenja su već stigla na adrese građana u delovima Zemuna, Novog Beograda i Konjarnika. Radi se o podstanicama sa potrošnjom približnom gradskom proseku.

– U ovom trenutku, oko 17% stambenog fonda već je u sistemu naplate po potrošnji, najčešće su to zgrade izgrađene nakon 2010. godine, koje imaju individualne mernike po stanovima – rekla je Kalanja.

Šta se očekuje od stanara?

Uvođenje novog sistema ne podrazumeva samo promenu načina obračuna, već i odgovornost stanara. Ministarstvo energetike i Grad Beograd u saradnji sa EBRD-om nude mogućnosti za dodatne uštede kroz energetsku efikasnost – ugradnju delitelja toplote i bolju izolaciju zgrada.

– Kao što vodovod ne menja slavinu u vašem stanu, već to radite sami, tako i ovde – deo obaveza je na stanarima – poručila je Kalanja.

Šta će se videti na novom računu?

Na uplatnicama Infostana pojaviće se dva dela stavke za grejanje:

  1. Fiksni deo – konstantan tokom cele godine.
  2. Varijabilni deo – prikazuje stvarnu mesečnu potrošnju, ali će i dalje u prelaznoj fazi deo tog iznosa biti akontaciono plaćan.

Građani će tako već od novembra imati uvid u to koliko su stvarno potrošili, iako će računi još uvek biti približno ravnomerni – upravo kako bi se izbegla finansijska nestabilnost tokom prve godine primene novog sistema.

Promena koja je godinama najavljivana, konačno stupa na snagu. Iako će tranzicija biti postepena i "mekana", Beograđani se suočavaju sa novim načinom obračuna grejanja koji bi u budućnosti trebalo da dovede do pravičnije raspodele troškova i većih mogućnosti za energetsku uštedu.

(Telegraf Biznis)

Video: Nikolić: Ubuduće će transakcija biti merena sekundama, naknade će biti znatno povoljnije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Slavko

    26. maj 2025 | 14:54

    Bez veze.Ugradite kilometre u svaki stan i onda ok.Ovako stvarno pljačka i ništa drugo

  • Dušan

    26. maj 2025 | 15:37

    Ovo je toliko nepošteno da vređa zdrav razum građana ali se moglo i očekivati od monopolista kao što su beogradske elektrane a evo i zašto, sam poloźaj stana, da li stan ima adekvatnu izolaciju, da li su građani zadovoljni temperaturom u stanu u odnosu na podstanicu . . . da su rekli uvođenje kalolimetra za svaki stan većina bi bila za takvo rešenje ovako se otimačina nastavlja.

  • Vladimir

    26. maj 2025 | 15:50

    U zgradama od pre 2010 računi će biti puta četiri. Bez svog kalorimetra nema svrhe štedeti.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>