
Najavljena velika kontrola u Srbiji! Zbog ovoga će mnogi biti u problemu
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić sastao se danas sa predsednikom Saveza pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) Rodoljubom Živadinovićem, sa kojim je razgovarao o izazovima sa kojima se suočava domaće pčelarstvo, posebno u pogledu ovogodišnjeg pomora pčela i prisustva falsifikovanog meda na tržištu i istakao da mora da se uspostavi sistem u kom će se jasno razlikovati autentičan proizvod od falsifikata.
Glamočić je rekao da je svestan ozbiljnosti situacije u sektoru pčelarstva i naveo da borba protiv falsifikata meda mora da bude vođena odgovorno, u okviru zakonskih i tehničkih mogućnosti koje su trenutno na raspolaganju.
On je poručio da želi lično da učestvuje u naporima da se uspostavi sistem u kom će se jasno razlikovati autentičan proizvod od falsifikata, a u cilju zaštite proizvođača, potrošača i tržišta, navedeno je u saopštenju ministarstva poljoprivrede.
Dogovoreno je da se u narednom periodu, kroz intenzivan dijalog i zajedničku akciju institucija, struke i pčelara, definišu konkretni predlozi i aktivnosti koje bi mogle doprineti boljoj i efikasnijoj kontroli, uz strožu inspekcijsku praksu i uvođenje dodatnih provera u skladu sa važećim propisima.
U razgovoru je istaknuta i inicijativa da se falsifikovanje meda u zakonodavstvu prepozna kao krivično delo, umesto kao prekršaj.
Glamočić je najavio da će na njegovu inicijativu već naredne nedelje biti organizovan sastanak u Ministarstvu pravde, kako bi se razmotrile pravne mogućnosti i koraci neophodni za uvođenje ovih izmena.
Živadinović je naglasio da pčelarstvo, zbog svojih koristi za celokupnu poljoprivredu, zaslužuje poseban status u zakonodavnom okviru.
Glamočić je naveo da će Ministarstvo, zajedno sa predstavnicima SPOS-a, raditi na pronalasku modaliteta da se takva izmena sprovede kroz donošenje podzakonskog akta, uz napomenu da je važno da sve aktivnosti budu operativne i usklađene sa obavezama koje Srbija ima u procesu pristupanja Evropskoj uniji.
Kako je navedeno, Glamočić i Živadinović razgovarali su i o tome da se u spisak opreme za pčelarstvo, koju subvencioniše Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, uvrsti oprema za obradu i marketing meda, a razmotrena je i mogućnost uvođenja dodatnih subvencija po košnici pčela od naredne godine, i to na ime naknade za angažovanje pčela u oprašivanju useva, a po uzoru na Evropsku uniju.
SPOS predlaže i uvođenje simboličnog "dinara" od prodaje pesticida, kojim bi se delimično ili u potpunosti finansiralo uvođenje ove mere.
Te inicijative, ukoliko postoje zakonske mogućnosti, biće detaljnije razrađene na posebnom sastanku koji je planiran u avgustu ove godine, kada budu otpočele pripreme budžeta Ministarstva za narednu godinu.
Na sastanku je bilo reči i o ubrzanju primene Zakona o sredstvima za zaštitu bilja, kako bi se što pre završile obuke poljoprivrednika i pokrenula kontrola prodaje pesticida, zatim o pošumljavanju medonosnim drvećem, kao i o tome da se u srpsko zakonodavstvo uvrste odredbe mađarskog Zakona o ozelenjavanju, što bi, prema rečima Živadinovića, poboljšalo kvalitet pčela i obezbedilo dodatne pčelinje paše koje su uništene tokom prethodnih godina.
Savez pčelarskih organizacija Srbije (SPOS) broji 5.251 pčelara u 224 opštinska udruženja pčelara.
Statut organizacije, spisak članova i sva druga dokumentacija kojom jasno dokazuju svoju reprezentativnost uredno je dostavljena Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede uz zahtev za održavanje sastanka.
Današnjem sastanku u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede prisustvovao je i državni sekretar Željko Radošević.
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Još testiranje u tunelima pa sledi otvaranje: Završena deonica autoputa od Pakovraća do Požege
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Рајна Богдановић
Svaki poljoprivrednik ima slobodu da prska čime hoće i kada hoće, a bez potrebnih znanja. To se odnosi na svu proizvodnju, voća, povrća, krmnih bilja... Niko ga ne prati, niko ne proverava i kontroliše njegove proizvode koje iznosi na tržište. Jadni ljudi, ne samo pčele. Mislim da država mora da prati šta kupci uzimaju i kako koriste i to preko poljoprivrednih apoteka i svakog proizvođača posebno.
Podelite komentar
Sara
Jedina licencirana laboratorija, za otkrivanje laznog meda, nalazila se u Pancevu. Pocela je i da objavljuje marke laznog meda u medijima...i znate li sta se desilo? Spaljena je, sa svom skupocenom opremom. Toliko o stvarnoj zelji za kontrolom meda.
Podelite komentar
kremen
Kakvve crne kontrole. Oni ne smeju 7bjaviti naziv firme trovača. Jedini efikasan sistem kontrole jeste Tačann naziv i adreesa firmee i vlasnika šećerne vodicee. I to svuda gde se prodane med Kontrola jednnom nedeljno i bez kontrole
Podelite komentar