Doktor otkrio jezivu AI prevaru: Lažni video korišćen za reklamiranje "čudotvornog" suplementa
Britanski lekar Dr Idres Mugal, poznat kao Dr Idz, digao je uzbunu na društvenim mrežama nakon što je otkrio da je video jednog doktora modifikovan pomoću veštačke inteligencije (AI) i iskorišćen za promociju neproverenih suplemenata, konkretno dodatka ishrani pod imenom šiladžit (shilajit).
Dr Idz, koji je doktor u britanskom državnom zdravstvenom sistemu (NHS), sa masterom iz istraživanja ishrane i licencom iz oblasti medicine životnog stila, podelio je na svom nalogu klip svog kolege koji se na prvi pogled čini autentičnim. U videu se vidi kako dr. Metju Nagra u jednom podkastu navodno govori o znacima srčanog udara koji se javljaju i do mesec dana pre napada. Nakon dramatičnog opisa simptoma, veštački manipulisan dr Nagra "zaključuje" da zato svakodnevno preporučuje upotrebu šiladžita, dodatka koji navodno štiti zdravlje srca.
Međutim, sve je potpuna laž.
- Dr. Metju Nagra u videu sebe naziva kardiologom i preporučuje neproverene suplemente poput šiladžita za prevenciju srčanog udara. Pomislio sam da gubim razum dok nisam shvatio da je video generisan veštačkom inteligencijom - rekao je Dr Idres Mugal.
Zloupotreba lekarskog imidža u komercijalne svrhe
U nastavku videa, dr Mugal upozorava na ozbiljan problem koji trenutno pogađa društvene mreže.
- Mnoge moje kolege lekari i ja smo zajedno žrtve AI manipulacija. Velnes brendovi uzimaju snimke poznatih lekara, koriste AI da sinhronizuju lice i glas, i kreiraju lažne izjave u kojima navodno preporučujemo njihove proizvode. I to nije samo dezinformacija od strane influensera nadrilekara - sada naša lica koriste da prodaju gluposti - priča.
Lažni video sa "dr Nagrom" koji promoviše šiladžit imao je više od 2 miliona pregleda, a objavljen je na TikTok stranici GetHealthyTok, koja u svom bio linku vodi do prodajnog sajta "Himalayan shilajit" suplementa iz brenda Wellness Nest.
I to nije sve.
Dr Mugal ističe da ovaj brend ima desetine TikTok naloga, neki sa skoro milion pratilaca, uključujući i stranice na francuskom jeziku koje koriste klipove doktora koji uopšte ne govore francuski, ali su putem AI tehnologije "naučili" da govore sve samo da bi reklamirali suplement.
- Nešto mora da se preduzme. Ovo je krajnje neetično i protivzakonito - upozorava dr Mugal.
Ova situacija je jasan primer koliko veštačka inteligencija može da bude zloupotrebljena u komercijalne svrhe. Lažne preporuke lekara, manipulacija snimcima i agresivno promovisanje neproverenih dodataka ishrani ozbiljno narušavaju poverenje u medicinske stručnjake i ugrožavaju zdravlje ljudi.
Za sada, upozorenje dr Idza širi se mrežama ali pitanje je kada će zvanične institucije i platforme preduzeti konkretne korake kako bi zaštitile lekare i potrošače od AI prevara.
(Telegraf Biznis)
Video: Još testiranje u tunelima pa sledi otvaranje: Završena deonica autoputa od Pakovraća do Požege
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.