
Čovek koji je pevao o jednostavnom životu imao je svoje ostrvo: Evo kako je Džon Lenon zamišljao raj
Na zapadu Irske, u slikovitom zalivu Klju u okrugu Mejo, nalazi se malo ostrvo Doriniš, površine oko 8 hektara. Daleko od tropskog raja, malo ko bi pomislio da će baš ovo ostrvo postati željena destinacija za bogate i slavne.
Ipak, upravo ono je postalo deo bogate istorije jednog od najboljih bendova u istoriji rok muzike daleke 1967. godine kada ga je kupio Džon Lenon.
Tokom vrhunca popularnosti Bitlsa, Lenon je poželeo mesto daleko od očiju javnosti. Preko oglasa u britanskim novinama saznao je da se prodaje malo ostrvo u Irskoj.
Na aukciji u Vestportu, njegov poslovni saradnik iz kompanije Alister Tejlor, kupio je ostrvo u Lenonovo ime, da bi ostao anoniman i spustio cenu.
Tako je Lenon došao do svog novog poseda po ceni od svega 1.700 funti. U današnjem novcu ta cifra iznosi oko 39.430 funti odnosno oko 45.348 evra
Lenon je ubrzo zatražio i dobio saglasnost lokalnih vlasti da na ostrvu može da izgradi malu kuću. Ubrzo nakon kupovine posetio je Doriniš zajedno sa suprugom Joko Ono – prvo tajno brodićem, a zatim i helikopterom. Na ostrvo su prebacili šareni karavan i planirali da tamo provode vreme daleko od Londona i medijske buke.
Hipi komuna na ostrvu
Godine 1970. Lenon je ostrvo ustupio poznatom britanskom hipiju Sidu Roulu (Sid Rawle), koji je osnovao hipi komunu. Na Dorinišu je tada boravilo oko 25 ljudi, živeli su u šatorima, uzgajali povrće i pokušavali da stvore utopijsku zajednicu.
Komuna je funkcionisala do 1972. godine, kada je požar uništio njihovo skladište i šatore, zbog čega su se raselili i projekat je napušten.
Lenonovi kasniji planovi
Iako je komuna nestala, Lenon nije izgubio želju da jednog dana na Dorinišu napravi dom. I dalje je plaćao porez na imanje i imao planove za penzionisanje na ostrvu sa Joko Ono. Nažalost, do toga nikada nije došlo jer je Lenon tragično ubijen u Njujorku 1980. godine.
Prodaja ostrva i humanitarni gest
Četiri godine kasnije, 1984. godine, Joko Ono je odlučila da proda ostrvo. Kupili su ga lokalni farmeri iz okoline Vestporta za oko 30.000 funti. Ono što čini ovu priču posebnom jeste činjenica da je Joko Ono celokupan prihod od prodaje donirala irskoj sirotišnici, čime je završeno jedno neobično poglavlje u istoriji malog ostrva Doriniš.
Danas
Doriniš je i dalje nenaseljen, ali je ostao poznat kao ostrvo koje je nekada pripadalo Džonu Lenonu. Turisti i fanovi Bitlsa i danas rado slušaju priče o “Beatle Islandu” dok plove brodićima oko slikovitog zaliva Clew Bay.
Video: Ekipa Telegrafa obišla je jednu od glavnih pijaca u Atini
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.