
Najbogatija žena na svetu ima 116 milijardi dolara - a ne živi u zamku već gradi muzeje i školuje lekare
Alis Volton, ćerka osnivača Volmarta, trenutno je najbogatija žena na planeti sa procenjenim bogatstvom od 116 milijardi dolara. Iako nosi prezime koje je sinonim za globalnu trgovinu, Alis nije krenula putem menadžmenta u porodičnoj firmi – već se posvetila umetnosti, obrazovanju i filantropiji. Dok su svetla reflektora uvek bila na muškim milijarderima iz Silicijumske doline, ova tiha naslednica iz Teksasa i Arkanzasa u tišini menja lice američkog juga – ne aplikacijama, već galerijama i medicinskim školama.

Od bankarstva do filantropije
Rođena 1949. godine u malom mestu Njuport, u saveznoj državi Arkanzas, Alis Volton je odrasla u porodici gde se novac pravio radom, a ne šoumenstvom. Završila je ekonomiju na Triniti univerzitetu u Teksasu, a prva radna mesta vodila su je kroz svet bankarstva, analiza i brokerskih poslova. U jednom trenutku osnovala je i svoju investicionu firmu – Llama Company – ali pravi trag u poslovnom svetu ostavila je kao vlasnica ogromnog udela u Volmartu, kompaniji koju je njen otac Sem Volton podigao od nule.

Umesto biznisa - umetnost i medicina
Za razliku od drugih naslednika velikih korporacija, Alis nije živela u senci porodičnog imperija. Umesto upravljačkih funkcija, posvetila se onome što zaista voli – umetnosti. Osnovala je Crystal Bridges Museum of American Art u rodnom Bentonvilu, ambicioznu instituciju koja danas parira najpoznatijim njujorškim muzejima.
Njena fondacija ulaže stotine miliona dolara u regionalne muzeje, a posebnu pažnju posvetila je i osnivanju medicinske škole koja kombinuje zdravlje, umetnost i holistički pristup obrazovanju. Prva generacija studenata dobila je besplatno školovanje, a škola nosi njeno ime – Alice L. Walton School of Medicine.
„Bogastvo je odgovornost“
„Jedna od mojih najvećih odgovornosti je da mudro upravljam svojim bogatstvom kako bi ono stvaralo vrednost“, izjavila je jednom prilikom. Upravo u toj jednostavnoj filozofiji leži tajna njenog delovanja. Za Alis, bogatstvo nije statusni simbol već alat. Ne živi u luksuzu, ne juri naslovne strane, ali svakom svojom odlukom potvrđuje da joj je stalo do vrednosti, obrazovanja i kulture.
Konji, umetnost i ravnoteža
U njenim izjavama često se provlači ljubav prema konjima i umetnosti. „Postoji mnogo zajedničkog između umetnosti i konja. Obe oblasti zahtevaju ravnotežu, strukturu i osećaj za detalj. Najbolji konji, kao i najbolja umetnost, imaju mozak, kosti i balans“, rekla je u intervjuu za "Njujorker". I zaista, ta ravnoteža između estetike i odgovornosti ono je što je čini posebnom u svetu bogatih.
Skromno bogatstvo
Iako je najbogatija žena sveta, Alis Volton ne živi u zamku, niti ima flotu jahti. Živi skromno, na potezu između Fort Vorta u Teksasu i Arkanzasa, blizu mesta gde je odrasla. Tamo gde je sve počelo, gradi novu realnost za buduće generacije – kroz slike, znanje i brigu o zajednici.

Milijarde iza kulisa
U vremenu kada novac često dolazi sa agresijom, pohlepom ili bezobzirnošću, priča Alis Volton podseća da bogatstvo može biti tihi saveznik kulture i humanosti. I da milijarde, ako se upotrebe mudro, zaista mogu menjati svet – ne pred kamerama, već iza kulisa.
(Telegraf Biznis)
Video: Ekipa Telegrafa obišla je jednu od glavnih pijaca u Atini
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.