
Kapitalizam nas vodi u provaliju – a svi ćutimo i skrolujemo! Čomski, Varufakis i Žižek o svetu u kojem ŽIVIMO
U svetu u kojem klik vredi više od reči, pažnja više od rada, a algoritmi oblikuju stvarnost bolje nego škole i univerziteti - sve je jasnije da kapitalizam, u svom digitalnom obliku, ulazi u terminalnu fazu. Dok većina i dalje gleda nove telefone i planira sledeću kupovinu na rate, trojica najpoznatijih savremenih mislilaca - Noam Čomski, Janis Varufakis i Slavoj Žižek – već odavno viču da se nešto mora menjati. Ili nas neće biti.

Čomski: "Kapitalizam je poludeo. Ovo više nije ni divlji Zapad, ovo je psihijatrija."
Noam Čomski, lingvista, intelektualac i politički disident, već decenijama analizira mane kapitalističkog sistema. Danas, kada ga pitaju gde je svet, odgovara bez uvijanja:
„To je kao da je kapitalizam poludeo. Ne samo divlji kapitalizam - potpuno su izgubili razum.“

On tvrdi da živimo u sistemu u kojem su pojedinci pretvoreni u potrošače bez građanskog identiteta, a demokratija postaje jeftina fasada iza koje se krije surova kontrola korporacija i banaka. Njegov predlog? Privremeni povratak državnoj regulaciji, dok se ne izgradi nešto zdravije.
„Moraćemo da rešimo ovaj problem unutar reformisanog, kontrolisanog, državnog kapitalističkog sistema.“
Drugim rečima: ili uzde, ili sunovrat.
Varufakis: "Više ne živimo u kapitalizmu. Dobrodošli u tehnofeudalizam."
Nekadašnji ministar finansija Grčke, Janis Varufakis, danas je verovatno najglasniji ekonomski kritičar digitalnog doba. Po njemu, kapitalizam je već nestao, samo to niko ne sme da kaže naglas.

„Amazon, Google i Apple ne zarađuju prodajom proizvoda. Oni iznajmljuju pažnju, podatke, naš um. To nije tržište. To je digitalni feudalizam.“
Ne biramo više mi šta ćemo da kupimo, već to za nas odlučuju algoritmi. A dok mi „besplatno“ koristimo aplikacije, u pozadini se odvija preraspodela moći kakvu istorija ne pamti – gde su gubitnici svi oni koji nisu deo platformi.

Varufakis upozorava da radnici, menadžeri i inženjeri više nemaju kontrolu, već plutaju u „finansijskoj olujnoj reci“, gde pravila pišu hedge fondovi i softver.
Žižek: "Kapitalizam je tiho, sistemsko nasilje. A vi mislite da je to normalno."
Slavoj Žižek, filozof i kulturni kritičar, ne štedi reči kada je reč o savremenom društvu. On tvrdi da kapitalizam više ne ubija metkom – već apstrakcijom.
„Sudbinu čitavih slojeva populacije danas odlučuje spekulativni ples kapitala… Nasilje je postalo sistemsko, bez lica, bez imena.“

Žižek ukazuje na to da smo zamenili svrhu života kupovinom, samopouzdanje garderobom, a sreću notifikacijama. A iza toga se krije spirala izolacije, otuđenja i tihi psihološki kolaps društva.
„Moramo zaboraviti na ekonomiju kakvu imamo sada. Luksuz, nova kola na dve godine, to više nije ni relevantno.“
Kuda nas ovo vodi?
Svet ide ka tački u kojoj će, ako ništa ne promenimo, algoritmi odlučivati ne samo šta kupujemo, već i šta mislimo, kako glasamo i koga volimo. Kapitalizam se, kako kaže Žižek, više ne zadovoljava eksploatacijom rada – on sada eksploatiše pažnju, emocije i odnose.

Varufakis predviđa da će se iz ove kontradikcije roditi novi sistem. Ali pitanje je - hoće li taj sistem biti oslobađajući ili još sofisticiraniji zatvor?

Čomski veruje da još imamo vremena da preokrenemo tok, ali sat otkucava. A Žižek nas poziva da pogledamo istini u oči: ako ne promenimo sistem, sistem će promeniti nas.
(Telegraf Biznis)
Video: Ekipa Telegrafa obišla je jednu od glavnih pijaca u Atini
Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.