"Po meni ovo je veliki PROBLEM": Ekonomista otkriva za Telegraf kako dogovor Trampa sa EU može pogoditi Srbiju

   
Čitanje: oko 3 min.
  • 2

Sjedinjene Američke Države i Evropska unija postigle su dugo očekivani trgovinski sporazum kojim je izbegnut ozbiljan trgovinski sukob između dve najveće svetske ekonomije. Umesto ranije najavljene carine od 30 odsto dogovorena je uvozna carina od 15 odsto na većinu proizvoda iz EU, čime su SAD i EU uspeli da stabilizuju trgovinske odnose koji zajedno obuhvataju gotovo trećinu globalne trgovine.

Sporazum su u Škotskoj, na luksuznom golf terenu Donalda Trampa, objavili američki predsednik Donald Tramp i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, nakon intenzivnih pregovora koji su trajali mesecima.

Dogovor vredi stotine milijardi dolara

Tramp je sporazum nazvao "najvećim ikada postignutim" i u obraćanju medijima otkrio da je EU pristala da investira čak 600 milijardi dolara u američku privredu, uključujući:

- 750 milijardi dolara za kupovinu američke energije- Stotine milijardi dolara za američko oružje i vojnu opremu

- Mi imamo najbolju vojnu opremu na svetu, kao što ste videli u Iranu - rekao je Tramp.

Ursula fon der Lajen priznala je da je 15 odsto tarifa "najbolje što smo mogli postići", ali je naglasila da će sporazum doneti stabilnost i predvidivost za obe strane.

Ko profitira, a ko gubi?

Kako piše Rojters, sporazum otvara vrata brojnim evropskim kompanijama kao što su Airbus, Mercedes-Benz, BMW, Novo Nordisk, ali i američkim farmerima, proizvođačima nafte i vojne opreme, čije će izvozne mogućnosti značajno porasti.

- Evropska unija je napravila dogovor, ali ovo je 2:1 za Trampa. Carinaska stopa od 15 odsto je i dalje prilično velika stopa. EU smatra da je ovaj dogovor povoljan za njih a li ja smatram da nije. Ispali su potpuno inferiorni u odnosu na SAD - kaže za Telegraf Biznis poznati ekonomista dr. Ljubodrag Savić.

Nemačka, kao najveći izvoznik u EU, pozdravila je dogovor.

- To može biti problem za Srbiju i evropske zemlje uopšte. Ja ovo vidim kao jedan problem.  S obzirom da ovo nije mali novac, više će se orijentisati na SAD - kaže dr. Savić.

Kancelar Fridrih Merc izjavio je da je trgovinski rat mogao teško da pogodi nemačku auto-industriju. Pre potpisivanja sporazuma, američka carina od 27,5 odsto na uvoz automobila i delova već je zadavala udarce kompanijama poput VW-a, Mercedesa i BMW-a.

Koje robe su oslobođene carina?Sporazum predviđa izuzetke od carina za:

  • Avione i delove za avione
  • Poluprovodnike i opremu za njihovu proizvodnju
  • Generičke lekove
  • Odabrane hemikalije i poljoprivredne proizvode
  • Prirodne resurse i strateške sirovine

Međutim, 50 odsto carina na čelik i aluminijum i dalje ostaje na snazi, iako EU predlaže zamenu kvotama. Takođe, tarife na alkoholna pića još su tema pregovora.

- Ove "obavezne" investicije u SAD i kupovina njhovih energenata i oružja nije nužno loša za Evropsku uniju, ali je obaveza. Logično je pretpostaviti da će cena američke nafte i oružja biti značajno skuplja nego kada se ima sloboda dogovora oko cene. To nisu male porudžbine - dodao je dr. Savić.

Šta ovo znači za Srbiju?

Doktor Savić je rekao da visina carina ne treba da se dovodi u vezu sa pristupnim forndovima EU koji su namenjeni zemljama kandidatima za članstvo. Ipak, navodi da vidi potencijalne rizike što se tiče investicija u zemlje kandidate.

- Ovo će biti ogromne investicije u SAD i pitanje je šta će ostati za Evropu. Na primer, ono što su Nemci planirali da investiraju u Evropi i u zemlje članice EU, sada će najveći deo toga otići na investiranje u SAD. Pitanje je šta ćeo ostati za evropski deo - kaže dr. Savić.

Neizvesnosti i kritike u EU

Evropski parlamentarac Bernd Lange kritikovao je sporazum ocenivši ga neizbalansiranim, ističući da će ogromna EU ulaganja u SAD verovatno doći na štetu same Unije.

Stručnjaci upozoravaju da je ovaj dogovor za sada samo politički okvir, a ne detaljno razrađen trgovinski ugovor. To ostavlja prostor za različita tumačenja,  što se već dogodilo nakon sličnog sporazuma SAD i Japana.

Tramp zadržava pravo da poveća tarife ako evropske zemlje ne ispune obećane investicije. Američki zvaničnici tvrde da će novi sporazum otvoriti tržište "vredno 20 biliona dolara" za američke farmere, ribare i industriju.

Novi trgovinski sporazum SAD i EU obezbedio je predah od sve većih tenzija u globalnoj trgovini i otvorio prostor za produbljivanje ekonomskih odnosa.

Ipak, sa mnogim nerazjašnjenim detaljima i otvorenim pitanjima, ostaje da se vidi da li će ovaj dogovor izdržati test vremena ili postati samo još jedan politički manevar u turbulentnom svetu međunarodne trgovine.

(Telegraf Biznis)

Video: Ekipa Telegrafa obišla je jednu od glavnih pijaca u Atini

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Djole

    28. jul 2025 | 12:44

    Koje dve najjace ekonomije?? EU nije ni medju prvih pet na svetu!!

  • Слађана Точиловац Шаљић

    28. jul 2025 | 14:25

    Ово је апсолутно лош договор за Европу. Сви сектори у ЕУ су погођени. Посебно ако од 2 билионаевра седмогодишњег буџета ЕУ у старту 750 милијарди долара треба да искеширате само за енергенте. И остају вам царине. И куповина америчког наоружања. И инвестирање у америчку привреду. Ја не знам шта је било у глави Урсули фон дер Лајен. Стварно се питам. Од пољопривреде до фармације , аутомобилске индустрије, критичних сировина до индустрије проводника и полупроводника, и војне индустрије. Челика и филма. Па шта преостаје. Ништа. И апсолутно не треба прихватити такав споразум. Јер њиме цео континент губи економски, привредни, енергетски па и војни суверенитет. Да је Брисел бомбардовао Вашингтон не би било оваквог штетног споразума на рачун ЕУ и њених чланица.

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>