Zabranjuju se gel lakovi u EU: Hemikalije povezana sa sterilitetom i rakom, industrija i mušterije na udaru

   
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Evropska unija od septembra zabranjuje gel lakove koji sadrže hemikaliju TPO, jer su nova istraživanja pokazala da ova supstanca može imati ozbiljne posledice po zdravlje  - uključujući rizik od raka, hormonske poremećaje i negativan uticaj na plodnost. Ova odluka uzdrmala je kozmetičku industriju i iznenadila mnoge kozmetičke salone širom Evrope, posebno u Sloveniji, gde hiljade žena redovno koristi ove proizvode.

Milioni žena širom svert svakog meseca koristi gel lakove, koji su cenjeni zbog svoje postojanosti i sjaja. Međutim, najnovije studije pokazuju da TPO, komponenta koja omogućava stvrdnjavanje laka pod UV ili LED lampama, može imati ozbiljne posledice po zdravlje.

Najugroženije su kozmetičarke i stilistkinje koje svakodnevno udišu ovu supstancu, ponekad i godinama.

Manikir Foto: Pixabay

Posebno su ugrožene devojke i žene u reproduktivnom periodu, jer se sumnja da ova hemikalija može nepovoljno uticati na plodnost i razvoj ploda, prenose SlovenskeNovice.

Zbog svega toga, svi saloni imaju rok do 1. septembra da uklone postojeće zalihe spornih proizvoda. Međutim, mnogi od njih kažu da nisu na vreme dobili nikakva zvanična upozorenja od dobavljača.

Udar na džep

Zabrana gel lakova, zbog štetnih sastojaka kao što je TPO, može ozbiljno pogoditi globalnu industriju lepote vrednu više milijardi dolara.

Očekuje se smanjenje prodaje gel lakova za 20 do 30 odsto, što može dovesti do gubitaka od 2 do 3 milijarde dolara godišnje.

Proizvođači i saloni moraće da se prilagode novim standardima i razviju sigurnije alternative kako bi ublažili ove ekonomske posledice.

Koliko košta manikir sa gel lakom u Srbiji?

Cena manikira sa gel lakom u Srbiji se kreće u proseku između 1.800 i 3.200 dinara, u zavisnosti od kvaliteta materijala, dodatnih usluga poput ojačavanja noktiju ili nail arta, kao i trajanja tretmana.

Jednostavniji tretmani s gel lakom mogu koštati oko 1.800 dinara, dok kompletniji paketi sa jačim bazama i dekoracijom dostižu i preko 3.000 dinara.

Ovo govori o širokoj upotrebi gel lakova, čije će potencijalno povlačenje iz upotrebe imati nezaobilazno imati i ekonomsku dimenziju.

(Telegraf Biznis)

Video: Ekipa Telegrafa obišla je jednu od glavnih pijaca u Atini

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf Biznis zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Eur: <% exchange.eur %>
  • Usd: <% exchange.usd %>